Kim ne zaman emekli olur?

SABAH, Avrupalı Türkler için Türkiye’den borçlanarak emeklilik hakkını masaya yatırıyor. Bugün, hangi sigortalının ne zaman emekli olacağını ele alacağız

Giriş Tarihi: 18.4.2018 09:54
Kim ne zaman emekli olur?
Yurtdışından borçlanarak emeklilik hakkının son yılların en düşük borçlanma seviyesine düşmesi, Avrupalı Türkleri harekete geçirdi. SABAH'ın, "Borçlanarak emeklilikte büyük fırsat" haberinden sonra, sizler için simdi de Türkiye'deki sigorta süresinin başladığı döneme göre kadın ve erkeklerin ayrı ayrı emekli olabilecekleri yasları inceledik.

İŞTE SİZE BİR ÖRNEK
Örneğin ilk sigorta girişi 24 Mayıs 2002 olan bir kadın kaç yasında emekli olabilir, kaç gün üzerinden borçlanması gerekir, ne kadar bedel öder? Tüm bu soruların yanıtlarını SABAH okurları için düzenledik. Yayınladığımız tablodan sigortalılık süresinin başlangıcını bulacaksınız. Örneğin Gülsen Hanım'ın ilk sigorta başlangıcı 24 Mayıs 1992.

AYLIK NE ZAMAN BAĞLANIR?
Tabloda o tarihi aradığınızda 24 Mayıs 1992 - 23 Mayıs 1993 aralığını buluyorsunuz. Emeklilik şartlarının yerine gelebilmesi için Gülsen hanımın 20 yıl sigortalılık süresinin olması gerekiyor. 5 bin 600 gün borçlanması gereken Gülsen hanım, toplamda 121 bin 195 TL ödediğinde, 49 yasını doldurduğu anda emekli aylığı almaya hak kazanır.
1. BÖLÜMÜ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim ne zaman emekli olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN