Göçmen alınmazsa emeklilik yaşı 70 olur

Yaşlı nüfusa sahip Almanya’da ekonomi ve sağlık sisteminin ayakta durabilmesi için yılda 500 bin göçmene ihtiyaç duyuluyor. Uzmanlar, ‘Bu olmazsa emeklilik yaşı 70 olur’ dedi

Giriş Tarihi: 21.4.2018 09:27
Göçmen alınmazsa emeklilik yaşı 70 olur
Almanya'da her geçen gün yaşlanan nüfus ülkeyi endişelendirmeye başladı. Uzmanlar ülkenin göç alması gerektiği üzerinde hemfikir olurken, göçmensiz ekonominin yürümeyeceği ve emeklilik yaşının 70'e dayanacağı vurgulandı. Araştırmacılar, ya çalışanların 70 yaşına kadar çalışıp emeklilik kasasına daha fazla para aktarmaları gerektiği ya da her yıl 500 bin genç ve dinamik göçmen alınıp ekonomiye kazandırılmasının şart olduğunu aktardı.

HÜKÜMET PLANI ZORA SOKTU
Uzmanların bir diğer senaryosu ise göçmensiz ekonomide çalışanların yakında daha fazla sosyal sigorta payı ile vergi ödemesi gerektiği yönünde oldu.
Uzmanlar, 'Yeni koalisyon hükümetinin emekli maaşı ile annelik emekli maaşını artırmayı planlaması bu durumu zorunlu kılar' diye görüş belirtti.

?2050'YE KÖTÜ SENARYO
Bunlara ek olarak çalışanların brüt maaşında yapılan kesinti seviyesinin yüzde 52'de tutulmak istendiği aktarıldı. Bu, her bir çalışanın brüt gelirinin yüzde 48'ini net gelir olarak alması anlamı taşıyor. Bu seviyenin 2050'de nüfusun yaşlanması sebebiyle yüzde 43'e kadar gerilemesi öngörülüyor.

Cengiz PARLAYAN / DORTMUND
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçmen alınmazsa emeklilik yaşı 70 olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN