NSU’da ajanlar ayyuka çıktı

NSU’nun çevresinde cirit atan onlarca muhbir ve gizli servis ajanlarından biri olan Kai Dalek’in, Thüringen ve Bavyera’daki Neo-Nazileri, NSU çevresinde birleştirdiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 24.4.2018 11:31
NSU’da ajanlar ayyuka çıktı
Almanya'da 8'i Türk 10 kisiyi öldüren ırkçı Neo-Nazi örgüt NSU'nun Alman ajanlarla olan yakın ilişkisi iyice gözler önüne serildi. Çevresinde onlarca gizli servis muhbiri ve birçok gizli servis ajanı bulunan NSU'nun, bir nevi ülke genelindeki Neo- Nazilerin çevresinde bulunduğu merkezi örgüt olduğu ihtimali giderek güçleniyor. NSU ve gizli servisler tarafından kollanan destekçilerinin, Nürnberg ve çevresinde daha baska cinayetler de planladığı ortaya çıktı. Terör saldırılarını planlayan Neo-Nazilerin arasındaki bagı ise bir ajan kurmuş. Nürnberger Nachrichten gazetesinin yaptığı araştırmaya göre Bavyera'daki Neo-Nazi örgütlenmesi ile Thüringen Eyaleti'ndeki Neo-Nazi grupları aralarında bag kurulmasını sağlayan gizli servis ajanı, Kai Dalek.

GİZLİ SERVİSİN KARA KUTUSU
Beate Zschaepe ile birlikte önemli sırları bildiğinden hareket edilen Dalek'in ismi, NSU üyelerinin garajında bulunan telefon rehberinde de bulunuyor. Bavyera Eyaleti NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu 2013 yılında ajan Dalek hakkında gizli servisten bilgi istemiş, ancak cinayetlerin örtbas edilmesi için ülke genelinde dosya imha ettiren gizli servis oralı bile olmamıştı. SPD'li Milletvekili Helga Schmitt Bussinger (SPD) gizli servisin tamamen karartılmış dosyalar dışında tek bir bilgi vermediğini belirterek, "Gizli servis ile bu isin aydınlatılması mümkün değil" demişti. NSU kurban avukatlarından olan Sebastian Scharmer, yeni ortaya çıkan bu bilgiler doğrultusunda Bavyera Eyalet Meclisi'nde yeni bir araştırma komisyonu oluşturulmasını istedi.

NÜRNBERG'E GİDİP GELMİŞLER
Yeni ortaya çıkan bilgilere göre terör üçlüsü Zschaepe, Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos, bilinenin aksine, defalarca Nürnberg'e gelmiş. NSU üçlüsünün ve kentteki destekçilerinin burada, "Baska kimlere saldırı düzenleyebiliriz? Bunları nerede gerçekleştirebiliriz?" sorusunu tartıştığı ortaya çıktı. Saldırı düzenlenmesi planlanan yerler arasında Nürnberg Adalet Sarayı'nın da bulundugu belirtiliyor. 1995 yılında yüzlerce Neo-Nazi'nin katılımıyla gerçeklesen partiye sadece Mundlos'un degil, Zschaepe ve Böhnhardt'ın da katıldığı ortaya çıktı. Partide, halen Zschaepe ile birlikte yargılanan Ralf Wohlleben'in ve diger sanık, silahı temin eden Holger G.'nin de bulundugu belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NSU’da ajanlar ayyuka çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN