Almanya hukuk devleti değil

NSU davası kararı, kurban yakınlarını, Türk toplumunu, hatta Alman basınını bile tatmin etmedi. Ortak görüs: Arka planndaki isimler karanlkta kald. Alman derin devletinin rolü gizlendi

Giriş Tarihi: 13.7.2018 09:25
Almanya hukuk devleti değil
SKANDALLARLA başlayıp skandal ile sona eren NSU terör örgütü davasında mahkemenin verdiği karar büyük güven sarsıntısına sebebiyet verdi. NSU terör örgütünün ortaya çıkmasından ve davada yüzlerce tanığın dinlenmesinden sonra umutlanan Türk toplumu, karar sonrası büyük hayal kırıklığı yaşadı.

KARARLIKTA KALDI
MÜNİH Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin kararından sonra açıklamalarda bulunan kurban yakınları, mağdurlar, mağdur avukatları, sivil toplum kuruluşları ve siyasiler, NSU davasının karanlıkta kaldığını ifade etti. NSU'nun ilk kurbanı olan Enver Şimşek'in kızı Semiya Şimşek, "Karar bizi tatmin etmedi.
Almanya hukuk devleti değil" yorumunda bulundu.

"BİZİM HALİMİZİ GÖRMEDİLER"
ŞİMŞEK, "Karar okunurken aileler hakkında hiçbir yorum yapılmadı. Buna karşı sanıkların aile durumları, çocukları dikkate alınarak karar verildi. Böyle bir tavır beklemiyorduk. Üzüldük. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız. Türkiye'nin de destek bekliyoruz " dedi.

DEVLETTEN DAVACIYIZ
MAĞDUR ailelerinin avukatları Seda Başay ve Mehmet Daimagüler, dün Berlin'de kurban Enver Şimşek'in eşi Adile, oğlu Kerim ve Keup Caddesi Mağdurları Derneği Başkanı Meral Şahin ile birlikte basın toplantısı düzenledi. 2016 yılı sonunda Alman devletine ve Bavyera ile Thüringen eyaletlerine cinayetlerde ve süreçte ihmalleri olduğu gerekçesiyle tazminat davası açılmıştı. Başay ve Daimagüler davanın sürdüğünü hatırlattı.
Avukatlar, "Şimdi devletin cinayetlerdeki sorumluluğunu ortaya koymak istiyoruz. Devletten davacıyız" dediler.

'7 YILDA DEĞİŞN BİR ŞEY OLMADI'
OĞLU Halit'i 21 yaşında NSU'ya kurban veren İsmail Yozgat, 'NSU cinayetlerinin hepsi aydınlatılacak, bütün suçlular açığa çıkacak. Hiçbir şey karanlıkta kalmayacak' denildiğini hatırlattı ve "Aradan geçen 7 yılda aydınlanan bir şey olmadı. Mahkemenin verdiği karar kara bir leke olarak kalacak" dedi. Yozgat, oğlunun öldürüldüğü yerde yeniden keşif yapılması ile caddeye isminin verilmesi talebini yineledi.

KARAR MÜSVETTESİ
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, NSU çevresinde aktif olan yaklaşık 20 ajan ile birlikte 500 kişilik ağın rolünün aydınlatılmadığını söyledi. Yeneroğlu, "Mahkemenin almış olduğu mahkûmiyet kararıyla verilen ceza bir karar müsveddesi olarak tarihe geçecektir" dedi.

AVUKATLAR TEPKİLİ
NSU kurbanı İsmail Yaşar'ın ailesinin avukatı Aziz Sarıyar, "Başsanık Beate Zschaepe'nin bugün ceza alması hukuk açısından, toplumsal açıdan önemli ancak NSU sadece bu 5 kişiden ibaret değil. Yardım ve yataklık edenler de araştırılmalı" diye konuştu. Kubaşık ailesinin avukatı Turan Üçlüçay, "İşlenen suçlarla ilgili devletin sorumluluğuna ilişkin bir şey duyamadık" dedi. Müdahil avukatlardan Mehmet Daimagüler de kararı temelden yanlış olarak niteledi. Daimagüler, Andre Emminger'in serbest kalmasının Neo- Nazilere 'sessiz kalmanın ödüllendirildiği' anlamında bir mesaj olduğunu vurguladı. Avukat Seda Başay ise karar ile aşırı sağcılara kötü bir sinyal verildiğine dikkati çekerek, "Hayal kırıklığına uğradık. Bu kadar sene geldik gittik. Sanki hiçbir şey olmamış gibi oldu" dedi.

İsa DEVEÇEKEN / Fatih YILMAZ / MÜNİH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya hukuk devleti değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN