Muhbir mi açıklayın

Vali Lübcke’nin katili ’in, cinayet işlediği ancak hapse bile girmediği ortaya çıktı. Yaralama, gasp kundaklama gibi çok sayıda suç işleyen, Neo-Nazi gösterilerinde boy gösteren Ernst’in, muhbir olduğu ve gizli bir güç tarafından kollandığı düşünülüyor

Giriş Tarihi: 3.7.2019
Muhbir mi açıklayın
Kassel Bölge Valisi Dr. Walter Lübcke'yi öldürdüğünü itiraf eden Stephan Ernst'in suç dosyası kabarık çıktı. Daha gençliğinde suç makinesi olan ve 1988 ile 2005 arasında hırsızlık, ev soygunları, dükkan hırsızlığı ve gasp gibi çeşitli suçlar işleyen katilin 37 ayrı sabıkası bulunuyor. Ağustos 2003'te adam öldüren Ernst, ocak 2004'te yine bir Neo-Nazi gösterisine katıldı. Kundaklama, adam öldürme, bıçaklama gibi olaylara karışmasına rağmen Ernst, neredeyse hiç hapis yatmamış. Bunca suça rağmen hapis yatmaması veya çok az süre cezaevinde bulunması, "Bu adamı kim korudu?" sorusunu gündeme getirdi.

İTİRAFINI GERİ ÇEKTİ
DÜN helikopterle Karlsruhe kentindeki Yargıtay'a götürülen Ernst'in tutukluluk halinin devamına karar verildi. Ancak mahkemede büyük bir sürpriz yaşandı. Ernst, ifadesi alınırken itirafını geri çekti. Ernst, polis ifadesinde cinayeti işlediğini itiraf etmişti. Olay günü cep telefonunu kapalı tutan Ernst'in, eşinden ve bir arkadaşından yanında olduğunu söylemesini istediği, ancak ret cevabı aldığı öğrenildi.

MİHALİC:
NSU BAĞI ARAŞTIRILSIN
YEŞİLLER Partili İrene Mihalic, Stephan Ernst'in NSU ile bağlantısının araştırılmasını istedi. Mihalic, "Ernst'in hangi çevrelerle ilişkisi olduğu ve bunların NSU'ya bağlı olup olmadığı araştırılması gerekir" dedi. NSU'nun karanlık kutularından ajan Andreas Temme'ye bağlı çalışan muhbir Benjamin Gaertner, Stephan Ernst'i 'NPD Stephan' olarak tanıdığını itiraf etmişti.

İŞTE KATİLİN SUÇ DOSYASI
31 MART 1989: Aarbergen Michelbach'ta bir binayı kundakladı.
23 EKIM 1989: Silah yasasına muhalefet.
25 NISAN 1990: Tehlikeli şekilde adam yaralamak.
23 KASIM 1992: Wiesbaden'de bir yabancıyı tuvalette bıçakla ağır yaralamak.
1993: Tehlikeli şekilde adam yaralamak, tehdit ve gasp.
23 ARALIK 1993: Hohenstein Steckenroth'ta bir mülteci yurduna bombalı saldırı girişimi.
1994: Cezaevinde adam yaralamak.
2 AĞUSTOS 2003: Kassel'de adam öldürmek.
OCAK 2004: Neo-Nazi gösterisinde bıçak yakalatmak.
19 EKIM 2004: Tehlikeli adam yaralama.
18 NISAN 2005: Silah yasasına muhalefet.


İsmail EREL/FRANKFURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhbir mi açıklayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN