Gebelik sürecinde ilk üç ayda sizi neler bekliyor?

Anne adayları, hamilelik sürecinin başlangıcından itibaren farklı bir deneyim yaşayacakları hassas bir döneme giriyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğun Uzmanı Doç. Dr. Türkan Gülpınar, gebelik sürecinin ilk üç ayında karşılaşılan semptomlar hakkında merak edilenleri sizin için yanıtladı.

Giriş Tarihi: 2.5.2019 16:33 Son Güncelleme: 2.5.2019 16:40
Gebelik sürecinde ilk üç ayda sizi neler bekliyor?

Erken gebelik semptomları ilk adet gecikmeleri ile başlayabileceği gibi ondan sonraki bir - iki hafta içinde de gelişebilir. Altı haftadan itibaren kadınların %60'ında erken gebelik semptomları gelişir. Sekizinci haftada bu oran % 80-90'lara çıkmaktadır.

YEMEK VE YEMEK KOKULARINA HASSASİYET
Eğer gebelik yeni oluştuysa artan östrojen hormonu, yemeklere karşı isteksizliğe ve kokulara karşı öğürme refleksine sebep olabilir. Eskiden çok sevdiğiniz gıdaları görmeye hatta düşünmeye bile dayanamayabilirsiniz. Bunun yanında su ve sıvı gıdalar midenizi bulandırabilir.

KARINDA ŞİŞKİNLİK
Her adet dönemi öncesi hissedilen karında şişkinlik ve vücutta şişme gebeliğin ilk dönemlerinde daha belirgin hale gelir. Rahimde oluşan bu durum, hızla değişen hormonlara bağlı olarak gelişir.

HALSİZLİK
Halsizlik ilk aylar da sık görülen semptomdur. Sebebi tam olarak bilinmiyor olsa da hızla yükselen Progesteron hormonu halsizlik ve uyku bozukluğuna sebep olabilir. Aynı zamanda bulantıya bağlı iyi beslenmeme durumun ve gece idrara kalkma problemi, uykuların bölünmesine bağlı olarak yorgunluğa sebep olabilir. İlk üç aydan sonra bu şikayetler azalır fakat son üç ayda tekrar görülebilir.

SIK İDRARA ÇIKMAK
Gebelik başladıktan hemen sonra hızla artan kan volümü, hormonal değişiklikleri ve böbreklere giden kan akışını arttırır. Bu durum mesanede hızlı ve sık idrara çıkmamamıza neden olur. Sık idrara çıkma, büyüyen rahmin mesaneye yaptığı baskı ile özellikle gebeliğin son dönemlerinde artış gösterecektir.

HAFİF LEKELENME
Erken dönemde görülen pembe akıntı veya damla şeklinde lekelenme genellikle fetusun yerleşme kanamasıdır ve önemli bir sorunun habercisi değildir. Her dört kadından birinde görülebilir fakat artış gösterirse düşük tehditi olabileceği için mutlaka doktora danışılmalıdır.

BULANTI
Sabah bulantılarının başlaması, gebe kalındıktan sonra ikinci haftadan itibaren başlayabileceği gibi dördüncü haftadan itibarende başlayabilir. Mutlaka her gebede görülmek zorunda değildir.

MEME HASSASİYETİ
Gebelik belirtilerinde oldukça rahatsız edici olanlardan biri de şiş ve ağrılı meme hassasiyetidir. İlk üç aydan sonra ise meme hassasiyeti şikayetinde azalma görülür.

DUYGUSAL DEĞİŞİMLER
Özellikle ilk on iki haftada gebelerde engel olamadıkları duygusal durum değişiklikleri görülür. Bunlar duygusallık, ağlama isteği, sinirlilik, depresyon şeklinde kendini gösterebilir. Vücutta gebelikle birlikte çok hızlı değişen hormon, beyindeki kimyasal denge üzerinde yaptığı baskı ile bazı gebelerde duygusal durum değişikliği yapar. Kendinizi depresif, aşırı kaygılı veya olaylar karşısında abartılı tepkiler verirken bulabilirsiniz.

VÜCUT ISISINDA DEĞİŞİKLİK
Gebelikle beraber vücut ısısında 1 ° - 1,5 ° kadar artış görülebilir. Yukarında verilen gebelik belirtileri şüphelenilirse mutlaka kesin tanı için kanda BHCG hormonu veya ultrasonda gebelik kesesi görülmesi gerekmektedir. İlk üç aydaki semptomların hafifletilmesi için en uygun tedavi hastanın hidrasyonunun artırması ve açık hava egzersizleridir. Bunun yanında bol sıvı tüketimi (günde en az 2-2.5 lt) ve günlük yapılacak 30-40 dk'lık artan tempolu yürüyüşler bu semptomların çoğunu ortadan kaldırır. Protein ve vitamin ağırlıklı beslenme ve tuzun azaltılması özellikle bağırsaklarla ilgili rahatsızlıklar için faydalı olacaktır. Semptomların çok şiddetli olduğu bulgularda mutlaka doğum doktorunuza danışınız.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelik sürecinde ilk üç ayda sizi neler bekliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA