Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) İstinat Duvarı Çöktü, Köylü Evini Terk Etti

Giriş Tarihi: 6.4.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:36
-Elazığ karayolu üzerinde yapılan 7 metre uzunluğundaki istinat duvarında çökme yaşandı. Yaklaşık 20 metre çökmenin yaşandığı bölgede, duvar altında evleri bulunan köylüler, korkudan evlerini terk etti. Olayda can kaybı yaşanmazken, karayolları bölgede önlem aldı.
Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde bulunan Bilaloğlu köyünde özel bir firma tarafından yapılan ve henüz Karayolları 84. Şube Şefliği tarafından teslim alınmayan 7 metre yüksekliğindeki istinat duvarı çöktü. Yaklaşık 20 metre uzunluğunda çökmenin yaşandığı duvarla beraber kaldırım da büyük ölçüde zarar gördü.
KARAYOLLARI ÖNLEM ALDI
Haber verilmesi üzerine olay yerine giden Karayolları 84. Şube Şefliği ekipleri, çökme yaşanan bölgede incelemelerde bulundu. Çökmenin meydana geldiği bölgeden araç ve yayaların geçmemesi için şerit çekip, uyarı levhaları bırakan ekipler, yüklenici firmaya bilgi verdi. Duvarın iki gün önce çöktüğünü belirten Bilaloğlu Köyü Muhtarı Hasan Çelikayak, "2 yıl önce bir duvar yaptılar, geçen sene de kaldırım yaptılar üzerine. Altta bir dar duvar vardı, onun üzerine geniş duvar ördüler. İki gün önce çökme yaşandı, duvar komple aşağı indi. Yolun altında bulunan köylüler, tehlike arz ettiği için evlerini terk etti. İstinat duvarıyla birlikte kaldırım çöktü, yolunda çökme tehlikesi var. Biz karayollarını aradık, geldiler işaret levhalarını koyup gittiler" dedi.
"EVİMİZİ TERK ETTİK"
Çöken istinat duvarının alt kısmında evi bulunan köy sakinlerinden 65 yaşındaki İnci Aydın, korkudan evini terk ettiğini belirterek, "Duvarın çökmesiyle birlikte 50 adet arı kovanı da duvarın altında kaldı. Odunlarımız da altında kaldı. Biz korkudan evde yatamıyoruz, akrabalarda kalıyoruz" diye konuştu.
Duvarın sağlam yapılmadığını savunan köy sakinlerinden 79 yaşındaki Hasan Aydın ise, "Duvar yapıldığında sadece bir mühendis üzerindeydi başka da kimse gelip sahip çıkmıyordu. Mühendis de tam anlamıyla ilgilenmiyordu. Çimento doldurmamışlar, az bir çimentoyla yapılırsa duvar durmaz zaten. Şimdiki müteahhitler iş yapmıyor. Bizim Mendo Köprüsü’nün ilerisinde yüksek bir duvar yapılmış. 1950 senesinde yapılmış ve halen yerinde duruyor" şeklinde konuştu.
"CAN KAYBININ YAŞANMAMASI BÜYÜK ŞANS"
Çöken istinat duvarıyla ilgili bilgi veren Karayolları 84. Şube Şefi Emrullah Metin de, "7 metre yüksekliğinde yapılan duvarda, henüz belirlenmeyen bir nedenden dolayı 20 metrelik alanında çökme yaşandı. Burada, can kaybının yaşanmaması büyük şans tabi. İşi yapan yüklenici firma, henüz bize teslim etmedi. Çökmenin yaşandığı bölgede incelemelerimizi yaptık, önlem amacıyla o bölgeyi araç geçişlerine kapattık ve şerit bant çektik. Yüklenici firma, bu hafta içerisinde çökme yaşanan yeri yeniden yapacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) İstinat Duvarı Çöktü, Köylü Evini Terk Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN