Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çayır Köyü ’in En Titiz Köyü

Giriş Tarihi: 8.7.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
’in Hizan ilçesine bağlı Çayır köyü sakinleri, sağlıklı yaşam için köyde sigara içmiyor çevre sağlığı konusunda duyarlılık göstererek hayvanlarını köyün dışında besliyor.
İlçeye 38 kilometre uzaklıktaki 25 haneli Çayır köyü, çevre ve insan sağlığına gösterilen hassasiyetle dikkati çekiyor. Kötü kokular yayılmasın diye hayvanlarını köy dışında besleyen köylüler, sigara içmeyerek kötü alışkanlıklardan uzak durmayı başarıyor. Çayır köyü muhtarı Evren Erdoğan, sağlıklı yaşama önem verdiklerini ve insanların rahatsız olduğu kötü kokulardan uzak durduklarını söyledi. Köyde hiç kimsenin sigara içmediğini ifade eden Erdoğan, "25 hanelik köyümüz var. Köy tertemiz diğer köylerden çok farklı. Sigara içmiyoruz. Başka köyden gelen misafirlere evde sigara içirmiyoruz. Gençleri sigaradan uzak tutmaya çalışıyoruz. Büyükbaş hayvan beslemiyoruz. Köyümüzün içi tertemiz. Temiz kalması için bütün tedbirleri alıyoruz. Küçükbaş hayvanı köyün dışında besliyoruz. Ayrıca, kokusundan rahatsız olunduğu için hiç kimse sarımsak yemiyor. Kadınlarımızı bostan ve bahçede çalıştırmıyoruz. Kadınlarımız sadece ev işlerine bakıyor" dedi.
"BU KÖYÜN GELİNLERİ DE ŞANSLI"
Siirt’ten beş yıl önce köye gelin gelen Sevda Erdoğan, köyün çok güzel gelenekleri olduğunu söyledi. Köyde erkeklerin çalıştığını görünce çok şaşırdığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Beş yıldır bu köyde yaşıyorum. Köyde sarımsak yenmiyor sigara içilmiyor. Büyükbaş hayvan beslenmiyor. Büyükbaş hayvanın kokusundan rahatsız olduğumuz için beslemiyoruz ve köyümüzün içi tertemiz. Kadınları tarlalarda çalıştırmıyorlar. Sadece erkekler çalışıyor. Sütü bile erkekler sağıyor. Biz kadınlar sadece ev işlerini yapıyor ve çocuklarımıza bakıyoruz. Bu köye gelin gelenler çok rahat ettiklerini söylüyor. Burada yaşamak çok rahat."
Köyde yıllardır bu durumun devam ettiğini ifade eden eski köy muhtarı Etem Erdoğan da, "25 yıl muhtarlık yaptım. Bizim diğer köylerden farkımız var. Sarımsak yemiyor, sigara içmiyor büyükbaş hayvan beslemiyoruz. Sarımsak kokusunu sevmediğimiz için yemiyoruz. Kadınlarımızı dışarıda çalıştırmıyoruz. Kadınlarımız süt sağmaz. Eskiden beri bu geleneğimiz devam etmekte" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çayır Köyü Bitlis’in En Titiz Köyü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN