Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bisikletine araba çarptı tuttu festival yaptı

30'dan fazla şehir dolaşan Bicycle Film Festivali, İstanbulluları hem bisikletle hem de sinema, fotoğraf ve müzikle buluşturuyor. Brendt Barbur 16 Eylül'e kadar devam eden festivali ve bisikletli hayatın keyiflerini anlattı

"Bisiklet deyip de geçmemek gerek, arabayla asla yapamadıklarınızı bisikletle yapabilirsiniz. Birine rastlayıp, durup selam verip, sohbet edebilirsiniz. Çevreye hiç zarar vermeden, eğlenceli, zevkli bir şekilde şehirde gezmenin, üstelik de trafikten kaçmanın en güzel yolu. Üstelik bisiklete binmek sağlıklı ve zinde kalmak için de birebir," Bisiklete binmeyi işte böyle anlatan ve çok seven 41yaşındaki Brendt Barbur, 11 yıldan beri New York, Paris, Londra, Milano gibi 30'dan fazla şehirde bisikleti sinema, müzik ve plastik sanatlarla buluşturan eğlenceli bir kültür sanat festivalini, Bicycle Film Festivali'ni (BFF) düzenliyor. New York'ta başlayan ve büyük ilgi gören bu festival bu yıl (16 Eylül'e kadar), ilk kez İstanbul'da düzenleniyor. Festivalde film gösterimleri, konserler ve fotoğraf sergisi gerçekleşecek. Ayrıca bisikletine atlayanlar bu pazar günü Maltepe sahilde buluşup festival kapsamında düzenlenecek Büyükada bisiklet turuna katılabilecek. Festivali düzenleyen ABD'li film yapımcısı Brendt Barbur bu ilginç festivali ve bisikletli hayatın inceliklerini Cumartesi SABAH'a anlattı.

- Bisiklet ve sanatı buluşturan bir festival düzenlemek fikri nereden çıktı?
- 2000'de New York'ta bisiklete binerken bana araba çarptı. Ben de bunu iyi bir tecrübeye dönüştürmek istedim. Ve aklıma bisiklet sevgimi sanatla ve sinemayla buluşturmak geldi. Zaten sinemayla ilgileniyordum. Bu festivalde gösterilecek bazı filmlerin yapımcılığını da üstlendim. New York'un sanat dünyası da buna müsaitti. Başlangıçta, çok büyük bir festival planlamamıştım. Ama henüz ilk yılımızda tüm biletler hızla tükendi. Tanıtım için küçük el ilanları hazırlamıştık, bu kadar büyük ilgi göreceğini öngörememiştik. İlgiyi görünce, tam anlamıyla şoke oldum. Sonrasında da festivali San Fransisco'da düzenledik. İnsanların bu etkinliği gerçekten çok sevdiklerini gördük.

- Bu festivalin amacı nedir?
- Bu festivali düzenlemem için bana ilham veren şey insanları bisiklete binmeye ve sanat yapmaya yöneltmesi. Bu bir kültür ve sanat etkinliği, kesinlikle bir siyasi eylemimiz yok. İnsanların bazıları hiç anlamadılar neden bahsettiğimi ama çoğu çok beğendiler. Ama dünya çapında pek çok sanatçı da destek verdi. Spake Jones, Michael Gondry Shepard Fairy bu isimler arasında. Ayrıca birçok insandan filmler için kış boyu destek alıyoruz. Bize filmler gönderiyorlar, aralarından seçiyoruz.

- Müzikleri ya da etkinlikleri nasıl seçiyorsunuz nasıl belirliyorsunuz?
- Aslında her şehrin farklı bir ruhu var. Seçkileri ona göre yapmaya dikkat ediyoruz. Bu yıl İstanbul'da indie ağrılıklı bir müzik programımız var. Ama önümüzdeki yıl İstanbul'a tekrar gelmek istiyoruz. O zaman festivalde yerel grupların yer almasını isteriz. Bir sürü insandan filmler için kış boyu destek alıyoruz. Filmler gönderiliyor. Aralarından seçiyoruz.

ARABA KULLANMAYI HİÇ SEVMEDİM
- Bisiklete binmeye nasıl başladınız?
- İlk kez beş yaşında bisikletim oldu. O günden beri bisiklete binmeyi çok seviyorum. Araba kullanmayı hiçbir zaman sevmedim ve bisiklet her zaman ilk tercihim oldu. Birçok insan çevreyi korumak için bisiklete bindiğimi düşünüyor ve çevreci olup olmadığımı soruyor. Bense bisiklete binmeyi sadece çok eğlenceli olduğu ve dolaşmak için en iyi yöntem olduğu için seviyorum. İstanbul için de öyle.

- İstanbul bisiklete binmek için çok zor bir şehir, yedi tepe üstüne kurulmuş her şeyden önce ve bisiklet yollarımız az...
- Açıkçası benim büyüdüğüm şehir olan San Fransisco da tıpkı İstanbul gibi yokuşları çok olan bir şehirdi. Ama mutlaka bir çözüm bulunuyor. Bana göre ne kadar çok insan bisiklete binerse, işler o kadar kolaylaşır. Mesele tepeler ya da yokuşlar değil, insanların düşünceleri... Örneğin Londra aslında bisiklete binmeye çok uygun gözükmeyebilir. Ama en çok bisiklete binilen şehirlerden biri. Her şehrin zorlukları ve çözümleri var kesinlikle.

FESTİVALDE TANIŞIP EVLENLER VAR
- Bisiklete binenlere tavsiyeleriniz var mı?
- Fiziğinize uyacak doğru bisikleti bulmak çok önemli. Ve sürekli dikkatli olun, araba kullanmaya benzemez.

- Bisiklete binmek hayatı güzelleştiriyor mu?
- Bisiklete bindiğiniz zaman park etmeyi sorun etmeden, hızlı bir şekilde şehri gezebiliyorsunuz. Durup birine rastlayıp selam verebiliyorsunuz. Şehri koklayabiliyorsunuz.

- Orta yaşlı bisiklete binmeyi hiç öğrenmemiş çok insan var.
- Londra'da yetişkinler için kurs düzenleniyor. Yani hiçbir zaman çok geç değil. Ayrıca 90 yaşına kadar da bisiklete binebilirsiniz.

- Bisiklete binmek yeni insanlarla tanışmak için de iyi bir yol gibi.
- Kesinlikle. Festivalde bugüne dek çok sayıda insan tanıştı. Çekingen bir çalışanımız vardı ve karısıyla bu festivalde tanışmıştı.

İSTANBULLU ADAMI UNUTAMIYORUM
- İstanbul'la nasıl tanıştınız?
- 11 Eylül öncesinde kuzenimle tatil için ilk kez İstanbul'a gelmiştik. 11 Eylül'de Taksim'de bomba olduğunu duyduk. Sokaktaki insanlara bombayı sorduğumda bana 'New York'taki olayı mı kastediyorsun?' dediler. Ve böylece 11 Eylül'ü öğrendim. Sonra beş gün Türkiye'den çıkamadım. Kapadokya'ya ve Konya'ya gitmeye karar verdim. Çocukluğumda Mevlana'nın bazı kitaplarını okumuştum ve onu çok merak ediyordum. Otobüse bineceğim yerde televizyonda 11 Eylül'ü gösteriyorlardı. Ağlamaya başladım ve orada duran bilet satan yaşlı adam bana 'New York'lu musun?' diye sordu sanırım İngilizce bilmiyordu. Ben de "Evet," dedim ve bana sarıldı, çay getirdi, otobüsü bekletti. Çok duygusal bir andı. Böyle bir sıcaklık görmemiştim. İstanbul çok özel bir şehir bu yüzden benim için. Sonra da bu güzel şehirde, bu festivali yapmak istedim. Bir de Türkiye'den çok mail aldım bisiklet festivalini burada yapın diyen. Ayrıca Almanya'da yaşayan Türklerden de 'Lütfen Bisiklet Festivali'ni İstanbul'da yapın,' diyen mailler alıyordum.

FESTİVALDE NE VAR NE YOK?
Tophane'de bulunan sanat galerisi 311artworks festival boyunca BFF İstanbul Açılış Sergisi'ne ev sahipliği yapıyor. Sergide çok sayıda fotoğrafçının eserleri görülebilir.
Festival kapsamında bugün saat 13.00-15.00 arasında Bisiklet Yolları başlıklı bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşiye, aktivist Kevser Üstündağ, yazar Aydan Çelik ve Hollanda bir bisiklet derneği olan Fietsersbonnd'un başkanı Hugo van der Steenhoven katılacak.
Bugün festival kapsamında Beyoğlu Cine Majestic'te Bisiklet ve Kaykay, Dünyadan, Line of Sight gibi başlıklar altında filmler gösterilecek.
Festivalin en ilginç etkinliklerinden biri bu akşam garajistanbul'da düzenlecek parti ve konser. Müzisyen Simone Pace ve Blonde Redhead grubundan tanıdığımız Amedeo Pace sırf bu festival için Jorgen Leth'in Impossible Hour adlı filmine müzikal bir düzenleme yapmış. Konserde filmle birlikte bu yeni şarkılar çalınacak. Ardından da Tv on the Radio grubundan tanıdığımız Roofeeo sahne alacak.
Yarın 11.00'de festivalin bisiklet gezisi Maltepe'den Büyükada'ya başlıyor. Bisiklet turunun ardından saat 17.00'de Büyükada'da piknik düzenlenecek. Daha sonra da Uzun Yol Hikayeleri ve Bisiklet Hikayeleri başlıklı iki konuşma gerçekleşecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisikletine araba çarptı tuttu festival yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN