Adalet mi, intikam mı?

Giriş Tarihi: 23.2.2013

atv'de yayınlanan Ezel bir dönemin fenomen dizisi olmuştu. Benzer bir durumK aradayı için de geçerli. Evet, ikisinin Kenan İmirzalıoğlu gibi bir ortak noktası var. Ama farklılıkları daha fazla

KARADAYI

KENAN İMİRZALIOĞLU
Bıyıklı bir İmirzalıoğlu var karşımızda, bu da doğal. Olaylar 1970'lerde geçiyor ve bıyıksız olmak o dönemde pek hoş karşılanmıyor. Devlet içerisine çöreklenmiş bir organizasyonla mücadele ediyor.

ESAS OĞLANIN DÜNYASI
Haksız yere, adam öldürmekle suçlanan ve idamı istenen babasını kurtarmak isteyen Mahir Kara'nın adalet arayışının hikayesi olarak izlediğimiz dizide esas oğlanımız bir kunduracı, yani esnaf.

ESAS KADININ ÖZELLİĞİ
Hakime Feride otoriter gözükmekle birlikte dizi ilerledikçe duygusal yönü de ortaya çıkıyor. Ama Ezel'deki Eyşan'a göre dominant bir karaktere sahip.

SENARYO KURGUSU
Liner ya da düz bir anlatımı var. Çok nadiren geri dönüşlerle olaylar hakkında bilgi veriliyor.

KİMLER İZLİYOR?
Dizi bir adalet arama hikayesi olsa bu süreçte aşka da ziyadesiyle yer var ve doğal olarak Karadayı'ya kadın izleyicilerin ilgisi daha fazla.

AŞKIN TÜRLÜ HALİ
Dizinin başlarında imkansız aşk teması hakimdi. Ama Mahir Kara, Hakime Feride'nin gönlünü çalmayı bildi. İmkansız aşk temasından tam vazgeçilmese de ilişkinin geleceği belirsiz.

ŞİİRE SAYGI
Karadayı'da şiir okumak genelde Nazif Kara'ya düşüyor ama Mahir Kara ve Feride'nin de katkısı oluyor. Şimdilik tercihler Cahit Sıtkı Tarancı, Attila İlhan ve Nâzım Hikmet gibi Türkçe yazan şairler.

SANA NE DEMELİ?
Şu günlerde kulağınıza "Cancağızım," lafı çalınırsa şaşırmayın. Bilin ki bu hitap, Savcı Turgut'un memleket insanına bir hatırlatmasıdır!

EZEL

KENAN İMİRZALIOĞLU
Bıyıksız Kenan İmirzalıoğlu'nu izliyoruz. Bugünün dünyasında, mafya âleminin içerisinde mücadelesini veriyor.

ESAS OĞLANIN DÜNYASI
Yıllar önce gençliği heba edilen Ömer'in yani Ezel'in intikam öyküsü olarak özetlenebilir dizide karakterle ilk tanıştığımızda oldukça zengin bir insandı. Bu zenginlik hali dizinin ilerleyişinde hep kendini gösterdi.

ESAS KADININ ÖZELLİĞİ
Esas kadın Eyşan'dı. Ezel'in hayatının aşkı, kurnaz, oyunbaz ve çapkın bir kadın portresi çiziyordu.

SENARYO KURGUSU
Dizinin en büyük özelliklerinden biri hem paralel kurgu hem de geri dönüşlerle kurgusal anlatımın ön plana çıkmasıydı. Bu tercih hikayeyi dinamikleştiriyordu

KİMLER İZLİYOR?
Dizinin bir intikam hikayesi anlatması, aksiyonel sahnelerinin ve erkek karakterlerin fazlalığı daha çok erkek izleyiciye hitap etmesine neden olmuştu.

AŞKIN TÜRLÜ HALİ
Tutkulu bir aşk söz konusuydu. Ezel'in kalbini çalan Eyşan'a tutkusu, hem onun intikam duygularını besliyor hem de sevdasını diri tutuyordu.

ŞİİRE SAYGI
Ramiz Dayı'nın şiirleri az mı fenomen oldu? Onun, Oscar Wilde'dan, Shakespeare'den, Mevlana'dan okuduğu şiirler büyük ilgi gördü. Wilde'ın Herkes Öldürebilir Sevdiğini şiiri popülerse bu, Ezel sayesindedir.

SANA NE DEMELİ?
Ramiz Dayı'yı canlandıran Tuncel Kurtiz'in karakteristik sesiyle Ezel'e hitaben dediği "Yeğen," artık yaygın bir şekilde günlük hayatta da kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet mi, intikam mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN