Teknoloji dünyasının süper star çocukları

Giriş Tarihi: 16.3.2013

Yaşları dokuz ile 15 arasında değişse de, onlar yarattıkları siteler, uygulamalar ve oyunlarla servet kazanıyor. Üstelik hepsinin hikayesi birbirinden ilginç. İşte teknoloji dünyasının çocuk yıldızları

Efendim, zaman zaman siz de fark ediyorsunuzdur, bizim anne babalarda çocuklarına methiye düzmek artık sıkıcı bir alışkanlık halini almaya başladı. Pek çok ebeveyn, yavrusunu şahin gören kuzgun misali, çocuğunun sadece basit yaşamsal fonksiyonları yerine getirmesini bile mucizevi bulup "Aman benim evladım şöyle zeki, böyle yetenekli," diye durmaksızın ortalığı ayağa kaldırıyor. Diğer yandan yerinde methiyelerin de başımızın üstünde yeri var elbette. Hatta teknoloji alanına erken yaşta dalmış ve daha 10'lu yaşlarının başında başarılı programlar, oyunlar yaratmayı başarmış çocukları övmeyi, ebeveynleri olmasak da görev biliriz. Burada aralarından birkaçının hikayesini kısaca paylaşalım.

Destekçileri Yoko Ono ve Ashton Kutcher
Nick D'Aloisio: Diyelim ki sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarınızda bir haber linki paylaşmak istiyorsunuz, ancak takipçilerinizin linkteki yazının tamamını okumaya üşeneceğinin de farkındasınız. İngiltere'de yaşayan 15 yaşındaki D'Aloisio'nun geliştirdiği Summly (ilk versiyonunun adı Trimit) bu noktada devreye giriyor ve uzun metinleri SMS diline benzer bir dille 140, 500 veya 1000 karakterlik metinler haline getiriyor. Aynı zamanda uygulamada favori haber sitelerinizi özetleriyle takip edebiliyorsunuz. Yalnızca bir ayda 500 bin indirilen uygulamanın destekçileri arasındaysa dünyanın en zengin 11'inci adamı Çinli Li Ka-Shing'in yanı sıra Ashton Kutcher ve Yoko Ono gibi ünlüler bulunuyor.

Dokuz yaşında yazdı, 1 milyon kişi indirdi
Lim Ding Wen:
Singapurlu Lim Ding Wen, pek çok çocuğun daha boyama kitaplarıyla oynadığı yaşta, dokuzunda yaşında, cep telefonları için bir resim çizme uygulaması yarattı. Aslında amacı yalnızca kız kardeşlerini eğlendirmekti ama Doodle Kids uygulaması bugüne kadar App Store ve Android Market'te 1 milyona yakın kişi tarafından indirildi. CNN International'ın Singapur'u dünyanın en cool 50 şehri arasına alma sebeplerinden biri olan ve Wen, bugün 12 yaşında, altı programlama diline hakim ve iki yeni oyun üzerinde çalışıyor.

Lösemiyi oyun yaratarak yendi
Steven Gonzales Jr: Lösemi teşhisi konulduğunda, doktorlar yaşama şansının yalnızca yüzde 2 olduğunu söyledi. Ama 12 yaşındaki Gonzales Jr., tüm tahminlerin aksine hayatta kalmayı başardı. Üstüne üstlük bağışıklık sistemini güçlendirmek için dünyadan izole halde geçirdiği üç aylık sürede Play Against Cancer adlı bir bilgisayar oyunu yarattı. Oyunda yeşil hayaletler şeklinde resmedilmiş kanserli hücreler yok edilmeye çalışılıyor. ABD'li Gonzales Jr. ayrıca online oyun oynayan kanserli gençleri bir araya getiren The Survivor Games adlı sosyal ağın da kurucusu.

Kendine 'Facebook' yaptı
Zach Marks: Onun hikayesi Facebook'a girdiği sırada ailesine yakalanmasıyla başlıyor. Sitede 13 yaş sınırı olduğu için, ailesi henüz 11'indeki Marks'a yasak koyuyor. O günden sonra tüm boş vaktini internet sitesi yapmayı öğrenmek için harcıyor ve 12 yaşına geldiğinde çocuklar için Grom Social adlı bir sosyal paylaşım sitesi kuruyor. Oyun, spor, eğlence ve sağlık alanında zengin bir içeriğe sahip site, şu an günde 6 bin tık alıyor. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'i örnek alan Avusturalyalı Marks ise Disney gibi dev markalarla ortaklık yapmayı hedefliyor.

Steve Jobs'tan esinlendi
Thomas Suarez: "Bugünkü çocuklar oyun oynamaya bayılıyor ama nedense oyun üretmiyorlar," diyen ABD'li Suarez, ilk oyununu 12 yaşındayken yazdı. Steve Jobs'tan ilham alan ve kod yazmayı anaokulundayken öğrenen Suarez'in en popüler oyunuysa, App Store'da 5 üzerinden 4.5 puana layık görülen Bustin Jieber. Oyunda, sürekli sizden kaçan Justin Bieber'ı yakalamaya çalışıyorsunuz. Anlayacağınız Suarez, pek çok yaşıtının hayranı olduğu ergen şarkıcı Bieber'i pek de sevmiyor.

14 yaşında 15 uygulama
Santiago Gonzales: 14 yaşındaki Santiago Gonzales, bugüne kadar App Store'da satılan tam 15 uygulama üretti. En popüler çalışması, tek başınıza oynamanın yanı sıra rakibinize karşı da yarışabildiğiniz Super Slide Puzzle adlı oyun. Gonzales'in bir başka popüler çalışması olan Space - Solar System da, çocukları güneş sistemi konusunda eğitiyor. ABD'li genç, ğitimi konusunda da epey hızlı. Geleceğin Steve Jobs'u olarak adlandırılan Gonzales, 16 yaşında okuduğu üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olacak!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji dünyasının süper star çocukları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN