Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın terleme sorun olmasın

Terlemenin insan vücudunda ısıyı dengeleme gibi önemli bir görevi bulunuyor. Ancak terlemenin fazla olduğu durumlarda, kişi özellikle sosyal hayatında olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. Uzmanlar terlemenin bazı türlerinin tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor

Yaza yaklaştığımız şu günlerde, sıcak havanın da etkisiyle kişilerde aşırı terlemeler ortaya çıkabiliyor. Terlemenin ayak ve koltuk altında olduğu durumlarda, kötü kokular da ortaya çıkabiliyor ve bu durum kişinin sosyal yaşantısını da kabusa çevirebiliyor. Özelikle toplu taşıma araçlarında yazın sıklıkla karşılaştığımız aşırı terleme ve kötü kokular; iş hayatında, okulda ve hatta aile yaşantılarında rahatsızlık verici boyutlara da ulaşabiliyor. Düzenli olarak duş almak ve ter önleyici ürünler kullanarak terlemenin önüne geçmek mümkün. Ancak bazı durumlarda tıbbi yardım almak gerekiyor. Terleme hangi durumlarda tedavi edilmelidir? Emsey Hospital'dan Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, terlemeyle ilgili şu bilgileri veriyor: "Vücudumuzda yer alan yaklaşık 5 milyon ter bezimiz, vücut ısımızı ayarlamakla görevlidir." Terleme konusunda görevli bir diğer önemli alan ise, beynimizde yer alan hipotalamustur. Ter bezleri, sinir sistemimizin kontrolünde faaliyetlerini sürdürürken, burada oluşan anormallikler ve fazla çalışma durumları, terlemeyi arttırıcı etki gösterebilmekte ve fazla terleme ile sonuçlanabilmektedir." Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci'ye göre, duygusal veya fizyolojik pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen terleme, özellikle de işi dolayısıyla tokalaşmak zorunda kalan kişilerin, ciddi sorunlar yaşamalarına neden olabiliyor: "Ayak ve koltuk altı terlemelerinde kötü kokuya, yüz terlemelerinde yüz kızarmasına neden olarak, kişiyi sosyal yaşantısında mahcup duruma düşüren ve çevresiyle olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen terlemenin tedavisi, kişinin sosyal yaşantısı ve öz güveni açısından büyük önem taşıyor. "

TERLEME TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Ayak terlemelerinde; belde yer alan, ayaklarımızın damar ve sinirlerini kontrol eden merkezlere, Radyofrekans cihazı uyarıları verip, doğrulama yapıyoruz. Eğer doğru yerdeysek, bu yöntemle aşırı terlemeye neden olan sinirleri devre dışı bırakıyoruz ve hastalar bu problemden kurtulmuş oluyorlar. Bu uygulamalar, deneyim isteyen işlemlerdir ve genellikle, Türkiye'de ağrı kliniklerinde yapılır. El terlemelerinde de Radyofrekans uygulamaları söz konusudur. Gece terlemeleri için, metabolik araştırmalar yapılmasında fayda vardır. Örneğin; diyabetin düzenlenmesi, kemik erimesine bağlı sorunların giderilmesi gece terlemelerini azaltabilmektedir. Yaşın ilerlediği durumlarda; yani kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz dediğimiz seksüel faaliyetlerin zayıfladığı hallerde, bu tip terlemelerde daha fazla artış görülmektedir. Yani, olayın sistemik boyutunu göz ardı etmemek gerekir. Sistemik olarak uygulanan Ozon Terapi, metabolik dengesizlik durumlarında klinik düzelmelere katkı sağlamaktadır.

KLİPSLEME YÖNTEMİ
Terleme tedavisinde, Klipsleme yöntemi gibi cerrahi uygulamalar da yapılabilmektedir. Bu uygulama, özellikle de el ve ayak terlemelerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak, konulan klipsten sonra, refleks terleme görülme riski oldukça fazladır. Bu yüzden, birçok yöntem uygulanmakla birlikte, her sistemin kendine ait avantajları ve dezavantajları olduğunu da kabul etmek gerekir. Sempatik aşılı ilaç tedavisinde aktivasyonu önleyici ilaçlar da kullanılabilecek diğer yöntemler arasındadır. Bu ilaçların bazı sakıncaları olabilmektedir. Tam kontrolü sağlamak için, yüksek dozlara çıkmak zorunda kalabilmekteyiz. Yüksek dozlara çıkınca da, yan etkiler görülmeye başlar. Bu nedenle, tercih ettiğimiz bir yöntem değildir. Bunun dışında, iyonlarla yapılan İyontoforez dediğimiz bir tedavi vardır. En yaygın olarak uygulandığını düşündüğümüz sistemlerin başında gelmektedir. Ama sonuçta, bu tedavilerin hiçbirinde, gerçek anlamda kalıcı boyut yakalamamız söz konusu değildir. Büyük sosyal bir problem olan terlemede, Türkiye'de yeterli deneyime sahip merkezlerimiz çok azdır. Bu uygulamaların yaygınlaştırılıp, halkımızın faydasına sunulması önemlidir.

BOTOKS
Botoks, son zamanlarda oldukça sık başvurulan, güncel bir tedavi şeklidir. Geçici çözüm sunmasına rağmen, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle de, ilkbahar ve yaz aylarında oluşan yoğun terleme sorununu ortadan kaldırmaktadır. Botoks uygulaması sonrasında aşırı terleme engelleneceğinden, ter kokusu da ortadan kalkacaktır. Botoks'un ekstra koku giderici özelliği yoktur. Hiperhidroz tedavisinde Botoks uygulaması, 2004 yılında, ABD Gıda ve ilaç İdaresi (FDA) onayı almıştır. Hiperhidroz terleme tedavisinde, semptomları hafiflettiğinden, başarılı sonuçlar vermektedir. Yapılan araştırmalar; koltuk altlarına, ellere ayaklara ve yüze botoks uygulanmasının güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir. Yoğun koltuk altı terlemesi olan, 322 hastada yapılan klinik çalışmalarda, Botoks enjeksiyonu uygulanan hastaların %81'inde, terlemede %50'nin üzerinde azalma sağlandığı görülmüştür. Hastaların yüzde (50) aşırı terlemede en az 201 gün rahatlama olmuştur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın terleme sorun olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN