Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90'larda en çok müzik konuşuldu

atv'nin yeni dönem dizisi Doksanlar özellikle 30'lu yaşlarını sürenleri geçmişe götürecek, belli ki bir nostalji rüzgarı estirecek. Senaryosu kadar, müzikleriyle de iddialı olan dizinin müzik koordinatörü Burcu Güven "Sürprizlere hazır olun," diyor

Giriş Tarihi: 22.6.2013
İlk bölümü atv'de bu çarşamba ekrana gelecek olan Doksanlar dizisinin fragmanlarının üzerimizde yarattığı nostaljik etki bir yana, kullanılan müzik, benim gibi sokakta oyun oynama şansını yakalayan son çocukları birden sarstı. I Got the Power ve Cengiz Kurtoğlu ezgileri aldı bizi geçmişe götürdü. Lise çaylarını, Vanilla Ice'ı, Paula Abdul'u hatırladım. Kadıköy'de Haldun Taner'in önünde 'boyfriend'imle buluşmayı beklerken walkman'den, Aşkın Nur Yengi'nin patlama yapan Serserim albümünü dinlediğim günler gözümüzün önünden geçti. Türkçe pop müziğin patladığı yıllardı 90'lar. Hadi biraz daha zorlayalım hafızayı, Burak Kut Benimle Oynama, Yonca Evcimik Bandıra Bandıra Ye Beni, Fatih Erkoç Oynatmaya Az Kaldı, Tarkan Oynama Şıkıdım Şıkıdım, Kenan Doğulu Roma'yı da Yakarım, Mustafa Sandal Bu Kız Beni Görmeli, Çelik Ateşteyim, Hakan Peker Efsane, Demet Kınalı Bebek ve tabii ki Sezen Aksu Şinanay... Bunlar hep 90'ların şarkıları... Belli ki diziyi izlerken çok anımızı ve geçmişe gömdüğümüz pek çok şarkıyı hatırlayacağız. Doksanlar dizisinin bugün 30'larını yaşayan birçok kişiyi, hem anlattıklarıyla hem de müzikleriyle etkileyeceği kesin! Dizinin müzik koordinatörü Burcu Güven'e Doksanlar'da bizi müzikal anlamda neyin beklediğini sorduk.
- 90'ların farklı bir müzik anlayışı vardı. Bunun diziye yansıması nasıl olacak?
- Üzerine kitaplar yazılabilecek bir dönem, ancak ben size kısaca özetlemeye çalışayım. 90'lı yıllarda Türkçe pop müziği hep tartışılan bir konu olmuştur. Bu yıllarda pop müziğinin gelişimini anlamak için, 60'lı yıllara, yani pop müziğinin filizlendiği döneme uzanmak gerek. O yıllarda pop müzik diye tabir edilen bir müzik yoktu. Her şey yabancı parçalara Türkçe sözler yazılması ile başladı. Bu müziğe de Türkçe sözlü hafif müzik ya da aranjman deniliyordu. O dönemde Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu gibi birçok söz yazarı, yabancı bestelere Türkçe söz yazıyordu. 70'li yıllarda ortaya çıkan Anadolu pop ya da Anadolu rock Türkiye'yi kasıp kavuruyordu (Üç Hürel, Erkin Koray, Edip Akbayram, Cem Karaca gibi). 90'lı yıllarda bu akıma özenerek birçok sanatçı boy gösterecekti. 80'ler müzik açısından en kötü dönem olarak kabul edilebilir. 70'leri plak, 90'ları CD ile özdeşleştirirsek. 80'lere kaset canavarı yıllar diyebiliriz.

TÜRK POPU PARLADI
- 90'larda öne çıkan sanatçılar oldu...
- 90'lı yıllarda elektronikleşme, aranjör ve stüdyo müzisyenlerinin doğmasına neden oldu. O yıllarda Garo Mafyan, Atilla Özdemiroğlu ve Onno Tunç gibi isimler parladı. Televizyonun yaygınlaşması sonucu Türk pop müziği bir patlama yaşadı. Televizyon ve radyodaki tekelcilik, özel televizyon ve radyoların kurulmasıyla ortadan kalktı. İlk hamleyi Sezen Aksu yaptı diyebiliriz. 'Hadi bakalım kolay gelsin bir acayip zor yarış,' diyerek, patlayan pop müziğin startını verdi diyebiliriz. İlk defa tekno ritm yerli şarkılarda kullanılmaya başladı. Bunu birçok yenilik takip etti. Çeşitli dans eşlikleriyle Yonca Evcimik, Aboneyim gibi şarkılarla bu dönemin sembollerinden biri haline geldi. Teknoloji olabildiğince kullanılıyordu. Ritim programlayıcılar, sentetik sesler, voice box'lar ve elektronik aletler. İlk yıllarda kasıtlı olarak Batı'ya yönelme oldu, sonrasında Türk popu bir arayışa girdi. Gene bu dönemde bir klip endüstrisi ortaya çıktı. Bu kadar klip ve radyo yayını, albüm satışlarının düşmesine neden oldu. Korsan kasetçilik ve telif hakları sorunu ortaya çıktı. Tarkan 90'ların pop ilahı oldu. Özetle 90'lar müziği, Türk popunun doğuşu, kulağa yönelik olmaktan çok, eğlencelik bir müzik türü olarak müzik tarihinde yerini aldı. Biz de dizi içinde, kullanacağımız o dönemin şarkılarının yanı sıra gene 90'lar sound'undan da yararlanarak, dizi için özgün tema müzikleri oluşturduk. Bu müziklerde dönemin tüm enstrümantal ritimsel özelliklerini kullandık. Bunun için yaklaşık dört-beş aylık bir ön çalışmamız oldu.
- Dizinin müziklerine dair tespitleri ve araştırmaları nasıl yaptınız?
- Bol bol o döneme ait müzikleri dinleyip, müzikal şifrelerini çıkarmaya çalışarak, o paralelde yeni besteler yaptık.
- En sevdiğiniz parçalar hangileri oldu?
- Özellikle bir parça ismi veremem, senaryo kurgusuna hangisi uygunsa o parçaları kullanmaya özen gösterdik.
- Dizide müzikle ilgili sürprizler olacak mı?
- Seksenler dizisinde de, dönemin popüler şarkılarının yanı sıra, az duyulmuş ama çok değerli besteleri ortaya çıkarıp kullandık. Doksanlar'da da bu tip sürprizler olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90'larda en çok müzik konuşuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN