Evlilikte cicim ayları

Giriş Tarihi: 6.7.2013

Kadınlarla erkekler, ilişkinin en başında iletişim problemi yaşar. Çünkü flört dönemiyle bir ilişkinin aynı çatı altında yaşanması arasında çok büyük fark var. Yapılacak ilk iş ise doğru iletişim kurmayı başarmak

Geçen hafta evliliğe karar verme aşamasını yazmıştık. Bu kez de evliliğin ilk zamanlarından bahsedelim. Aslında bunu evlilikle de sınırlandırmayalım, tüm uzun ilişki yaşamak isteyenler için tavsiyeler diye düşünelim. Hep anlatırım, evliliğimdeki ilk kavgamızda, tutkulu ve savaşçı bir kadın olarak eşime avazım çıktığı kadar bağırmaya başlamıştım. Neden mi? Bana bir kadın olarak haklarımı korumam gerektiği, hatta erkeklerin her an haksız davranışlarda bulunabileceği, çalışan bir kadın olarak ödün vermemem gerektiği öğretilmişti. Bu sadece aile içi değil, okulda ve büyüdüğüm çevrede de böyleydi.

MAĞDUR ERKEKLER DE VAR
Bunun tam tersi ortamlarda ezilerek büyütülmüş kadınlar çoğunlukta olduğu gibi, kadının davranışından dolayı mağdur olmuş erkeklerimiz de var. Her neyse, eşimin yaptığı bir haksızlığı giderebilmek için yüksek sesle kendimi telef ederken, o, sakince gazetesini okumaya devam ediyor, beni daha da sinirlendiriyordu. En sonunda enerjim tükenip sustuğumda istifini bozmadan bana: "Seda, sen böyle bağırdığında ben hiçbir şey anlamıyorum. Git içeride bağır, sinirini boşalt öyle gel. Derdin her neyse, üç cümlede özetle," demişti. Bense çaresiz onun sözünü dinledim. Değişik bir yol deneyecektim ve henüz yaşım 24 idi. Sonra eşime derdimi sakin bir ses tonuyla özetlediğimde hiç ummadığım bir gülümsemeyle "Tamam," dedi. Kadınlarla erkekler, ilişkilerin en başında iletişim problemi yaşarlar. Çünkü bir ilişkinin aynı çatı altında yaşanmasıyla, farklı evlerden çıkıp başka bir ortamda buluşulması arasında dağlar kadar fark vardır. Bir kere sorumluluklar paylaşılacak... Ve bu, her iki tarafın omuzlarına yük bindirmek demek. Bu da romantizmi öldürme riski getirir. Ortaya çıkan haksızlıklar, bencillikler, her iki tarafın ailelerinden getirdiği alışkanlıklar biraz sıkıntı yaratır.

EN BÜYÜK HATA TRİP ATMAK
Yapılması gereken ilk şey, bu gibi durumlarda doğru iletişim şeklini oturtmaktır. Duygular bazen öyle kuvvetli olur ki, sakin kalıp kalbimizdeki gerçeği aktaramayız. Bu gibi durumlarda kadınların yaptığı en büyük hata: 'Trip Atmak'. Bunlar küsmek, sessizleşmek, iğneli laflar kullanmak, luzumsuz yargılamalar, kafada kurup kurup tüm varsayımlarını erkeğe bir anda öfkeyle ya da ağlayarak söyleyivermek gibi bildiğimiz oyunlardır. Oysa trip atmak çok itici bir durum. Bunun yerine iki farklı yol önerebilirim.

SUÇLAMALARDAN ARININ
1. Eşinizin sizi yönlendirdiği gibi bir varsayımdan ve suçlamalardan arınıp, hatta olumsuz duyguları topraklayarak, kalbinizdeki gerçeği olduğu gibi söylemek...
2. Flört ederek onun dikkatini rahatsız olduğunuz davranışa çekmek.

FLÖRT ETMEYİ BIRAKMAYIN
Uzun vadeli bir ilişkide aşk ve heyecanın uzun sürmesini istiyorsanız, flört etmeyi asla bırakmayın. Bunun için öyle sürekli seksi kıyafetlere, makyaja, yapmacık davranışlara ihtiyacınız yok. Sadece yaşamınızın merkezine kendinizi koymaya devam edin. Evlendiniz diye ne onu kısıtlayın ne de kendinizi köle yapın. O zaman hayat enerjiniz artar. Coşkulu ve mutlu haliniz sizi parlatır. Doğal bir çekicilik oluşur. Onu da ara ara eşinize geçirmelisiniz. Flört, sevdiğiniz insana kendisini iyi hissettirebilmelidir. Erkek, kadında utangaçlık, gizem, heyecan, tutku gibi duyguları ararken, kadın erkekten beğeni, hayranlık, iltifat ister. Bir ilişki uzun sürecekse, her iki taraf birbirine kişisel özgürlük alanı sağlamalı. Bu çok önemli. Kıskançlığın fazlası aşık usandırır. Cep telefonlarının karıştırılması, iş arkadaşlarının sorgulanması gibi davranışlar çok rahatsız edicidir. Bir insan sizi seviyorsa zaten yanınızda olacaktır. Gidecekse, ne yaparsanız yapın engel olamazsınız.

ÖYLEYSE NE YAPMALI?
Öncelikle şunu bilin; kimseyi evlendikten sonra değiştiremezsiniz. Tek değiştirebileceğiniz kişi kendinizsiniz. Eğer onun bir davranış biçimini saygısız ya da haksız buluyorsanız ve karşınızdaki sözel iletişime açık değilse, onun size davranış modelini kopyalayarak dikkatini çekebilirsiniz. Burada bilmeniz gereken detay, davranışın birebir aynı olması değil, sadece hissettirdiği duygunun çok benzer olmasıdır. Aşırıya asla kaçmamalısınız. Suçlamalardan, cezalandırmalardan kaçınarak, kalbinizdeki gerçeği açıkça söylemelisiniz. Bunu yapabilirseniz, uzun vadede birbirinizden ruhen ve duygusal olarak kopmaları önleyebilirsiniz. Birbirinizin ailelerine saygı ve sevgi beslemeye çalışmalı, eğer çok zorlanıyorsanız en azından kabul vermelisiniz. Erkekler, lütfen artık çekirdek ailenizin eşiniz olduğunu anlayın ve büyüyün. Sorumluluk almalı ve karınıza güvenli bir alan sunmalısınız. Bir kadın her zaman ilgi ve sevgi dolu söz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlilikte cicim ayları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN