Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telefonlar 'şimdi' akıllandı

Barış Gültekin, akıllı telefonların kaptan köşkü veya akıllı asistan diyebileceğimiz Google Now uygulamasının fikir babalarından. Yedi yıldır Google'da çalışan B.Ü. Elektronik Mühendisliği mezunu Gültekin'in projesi, şimdi milyonlarca akıllı telefonda kullanılıyor

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Akıllı telefon sözünü hak etmek için bu cihazlar ne yapıyor? Öncelikle isteklerinizi şöyle gözden geçirin. Kaliteli sesli iletişim, kablosuz hızlı mobil internet Google uygulamaları arasında bir köprü, cep telefonunda kişisel asistana dönüşen Google Now uygulaması, yedi yıldır Google'da çalışan Barış Gültekin'in de liderlik yaptığı ekibin fikri. Şu anda milyonlarca akıllı telefonda kullanılan Google Now uygulaması, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu olan Barış Gültekin'in mühendis bir arkadaşıyla birlikte, kendine ayırdığı yüzde 20'lik zamanda geliştirdiği bir proje olarak ortaya çıkıyor.

EN İYİ YAZILIM ÖDÜLÜ
2012 yılında milyonlarca kullanıcıya hizmet etmeye başlayan Google Now uygulaması Amerika'nın en popüler bilim dergilerinden Popular Science'ın yazılım kategorisinde en iyi ürün ödülünü alıyor. Google Now ürün yönetim direktörlüğünü yürüten Barış Gültekin, internet aramalarını akıllandığını ve soruları bir önceki ifadelerle ilişkilendirildiğini belirterek, "Artık arama servislerinde, bilgisayar ve telefon kullanımında büyük değişim yaşanıyor. Çocukken Uzay Yolu'nda izlediğimiz bilgisayarla konuşma sahnesi için çalışıyoruz ve bunu her iki alanda da yapmaya başladık. Arama servisi gözlerimizin önünde inanılmaz değişim yaşıyor. İnsanlar hem bilgisayarlara hem de akıllı telefonlarıyla konuşarak iletişim kurmaya başlıyor," diye konuştu. Akıllı telefonlar aslında yeterince akıllı değiller ve kullanıcıların ne istediğini söylemesi gerekiyor. Ancak şimdi kişisel bir asistan gibi leb demeden leblebiyi anlayacakları zaman geldi. Eskiden "kullanıcısı kadar akıllı" dediğim cihazlar artık uygulamaların birbiri arasındaki ilişkiyi anlayabiliyor. Google Now uygulaması akıllı uygulamalar arasında bir köprü gibi sizin kullandığınız uygulamaları, mesajları, randevuları, hava durumu, trafik ve harita bilgilerini ana ekrana taşıyor.

BİR GÜNÜ YÖNET
Sabah kalktığınızda o gün hava durumunu, evden çıkmadan çantana koyman gereken hatırlatmaları, tam kapıdan çıkarken yol durumunu size söylüyor. Siz trafiğe saplanmadan işe giderken eşinizin uçağının indiğini yine Google Now ekranında görüyorsunuz. Toplantıyı yapacağınız restoranın adresini sorarken oraya ne kadar uzakta olduğunuzu restoranın adını vermeden öğreniyorsunuz. Çünkü artık aramalar arasında önceki soruyu ilişkilendirip size yanıt veren bir telefonunuz var.

DÖRT KERE BOZULDU
Uygulamayı hazırlarken dört kere yeniden yapmak üzere bozduklarını kaydeden Barış Gültekin, "Kurumlar hata yapmaya izin vermezse herkes bir süre sonra denemekten vazgeçer. Çalışanların yeni girişimler için teşvik edilmesini sağlamanın yolu bu özgüvenin kazanmasından geçiyor," diye konuştu.

ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?
Google Now şirketin arama, harita, elektronik posta, fotoğraf, takvim gibi tüm uygulamalarını kullanan akıllı bir asistan. Her zaman "Şimdi ne yapmalıyım?" sorusunu kullanıcının davranışlarına göre algılayarak yanıt veriyor. Yola çıkmadan gideceğiniz yerin haritasını, trafiğe göre tahmini varış saatini söylüyor. Şu anda Amerika'da hem Android hemde IOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor."

KİŞİSEL BİLGİ ÇOK DEĞERLİ
Google'ın ilk önce sorulan soruya karşılık internet sayfalarına yönlendirme yaptığı ancak artık sorulan soruya en doğru şekilde Google'ın cevap vermeye çalıştığını anlatan Gültekin,"Önceden bilgileri eşleştiriyorduk şimdi web sitelerini anlıyoruz ve sorulara oradan en doğru yanıtı vermeye çalışıyoruz. Tüm servislerimizde kullanıcıların bilgi güvenliğine büyük önem veriyoruz, bu alanda ciddi yatırımlar yapıyoruz. Kullanıcının her alanda kendi bilgisini kontrol etmesine olanak sağlıyoruz.

Türkiye'de yok, diğer ülkelerde var
37 ülkede kullanılan servis henüz Türkiye'de aktif değil. Google harita ve bazı uygulamaların henüz kullanılmaması ve kullanıcıların memnun olacağı bir deneyim oluşmadan hizmete sunmadıklarını belirten Gültekin, Türkiye'de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gültekin, "Google Now'ın altyapısında kullandığı servisleri Türkiye'de de kullanma başlaması önemli. Google Now'da potansiyel çok fazla ve bu bizi çok heyecanlandırıyor. En yakın zamanda Türkiye'de de kullanılması için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz," diye konuştu.

Akıllı arama yapılıyor
Her zaman mobil cihazlarla ilgili bir şeyler yapmak istediğini vurgulayan Gültekin, "Her ikisi de kullanıcıların sordukları soruya en doğru cevabı vermeli ve gerçekten akıllı olmalı. Yeni dönemin en büyük özelliklerinden biri de siz henüz soru sormadan neyi soracağınızı tahmin ederek size gerekli cevapları vermeleri olacak," diye konuştu. Google'ın çalışanlarına girişimcilik konusunda çok destek verdiğini anlatan Gültekin, şunları söyledi: "Zamanınızın yüzde 20'sini kendi çalışmalarınız için kullanabiliyorsunuz. Google Now böyle bir projeden çıktı. Dört kere bozup yeniden yaparak sonuca ulaştık. 'Denedim ama olmadı' dediğiniz zaman insanlar cezalandırılmıyor. Şirket her zaman size destek veriyor."

Türkiye'de yok, diğer ülkelerde var
37 ülkede kullanılan servis henüz Türkiye'de aktif değil. Google harita ve bazı uygulamaların henüz kullanılmaması ve kullanıcıların memnun olacağı bir deneyim oluşmadan hizmete sunmadıklarını belirten Gültekin, Türkiye'de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gültekin, "Google Now'ın altyapısında kullandığı servisleri Türkiye'de de kullanma başlaması önemli. Google Now'da potansiyel çok fazla ve bu bizi çok heyecanlandırıyor. En yakın zamanda Türkiye'de de kullanılması için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz," diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonlar 'şimdi' akıllandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN