Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hannibal: Hem kanlı hem lezzetli

2013'te en çok sözü edilen dizilerden biri olan Hannibal, yakında Türkiye'de de ekrana gelecek. Katil karakter Hannibal'ın gençliğini anlatan dizide, cinayet ve leziz yemekler iç içe

Giriş Tarihi: 3.8.2013
İnsan öldürmekle yemek yapmak arasında bağlantı kurmakta zorlanabilirsiniz. Birinin ortaya koyduğu sahnelere bakmak, sağlam bir mide gerektirirken, diğerinden bahsedildiğini duymak bile iştahımızı açıyor. Yeni sezonda cnbc-e'de gösterilmeye başlayacak Hannibal dizisi, işte bu iki dünyanın tuhaf bir karışımıyla çıkıyor karşımıza. Her bölüm insanın kabuslarına girecek kadar kanlı bir sahneyle açılıyor, kahramanımız Hannibal'ın insana parmaklarını yedirecek güzellikte bir yemek hazırlamasıyla sona eriyor. Hannibal Lecter'ı ilk olarak Jodie Foster ve Anthony Hopkins'li Kuzuların Sessizliği'yle tanımış olabilirsiniz. Sinefiller daha önce, 1986 tarihli Manhunter filmiyle tanışmışlardı Lecter'la; okurlar ise Thomas Harris imzalı kitaplar aracılığıyla bu karaktere aşina oldu. Hannibal, tüm filmler ve kitaplarda yemek yemeye düşkün bir tipti. Kuzuların Sessizliği'nde insanların karaciğerlerini şarap eşliğinde mideye indirmekten hoşlandığını itiraf ediyordu. 2001 tarihli Hannibal'da ise kendisiyle uğraşan bir polise narkoz verdikten sonra kafatasını açıyor, beynini ızgarada pişirip adamcağıza afiyetle yediriyordu.

HITCHCOCK'TAN ESİNLENDİLER
Yılın en parlak dizilerinden Hannibal'da ise kahramanımız biraz geri planda. Cinayet işlemekten çok, ofisinde dertlerini anlatan hastalarını dinlemeye, akşam da evinde şahane yemekler pişirmeye odaklanmış. Entree, Fromage, Savoreux, Sorbet gibi yemek temalı başlıklı bölümlerde, Will Graham adlı bir FBI ajanının cinayet mahalline gidip katille özdeşleşmesini, zamanda geriye gidip katilin yaptıklarını görüp yeniden canlandırmasını seyrediyoruz. Matrix'in Morpheus'u Laurence Fishburne'ün FBI şefi, İngiliz oyuncu ve model Hugh Dancy'nin ajan Graham rolünde olduğu dizinin ilerleyen bölümlerinde X Files'ın Scully'si Gillian Anderson'ı Hannibal'ın psikoterapisti rolünde izleyeceğiz. Hannibal rolünde ise Casino Royale'in kötü adamı olarak hatırlayabileceğiniz Danimarkalı oyuncu Mads Mikkelsen var. Dizinin yaratıcıları, seyircinin Hannibal Lecter'ın kim olduğunu bilmesiyle dizideki diğer karakterlerin hiçbirinin bunu bilmemesi arasındaki dramatik gerilimi, hikayenin kalbine yerleştirmiş. Yapımcılar bunda, Hitchcock filmlerindeki belirsizlikten esinlenmiş. Yedi sezon sürmesi planlanan dizinin beşinci sezonunda Kuzuların Sessizliği'ndeki olaylar, altıncı sezonda Hannibal'da yaşananlar anlatılacak.

ŞEYTANİ BİR LEZZET
Dizinin iştah açan bölümlerinden yemek stilisti Janice Poon sorumlu. Hannibal'ın mutfağının bir ameliyat odasından farksız olduğunu, adamın en sivri bıçaklara ve en iyi teçhizata sahip olduğunu söyleyen Poon, Inquirer.net'e verdiği söyleşide, yemeklerin şeytani bir lezzete sahip olmasını hedeflediğini anlatıyor. Dizinin cinayet bölümlerindeki şiddet, Hannibal yapımcılarının ilk sezonda başını çok ağrıttı. Dördüncü bölümü, kaçırılan ve ailelerini öldürmek üzere beyinleri yıkanan çocukları anlatıyordu. Bu bölüm,son anda yapımcıların inisiyatifiyle yayından kaldırıldı, yalnızca internette gösterildi. ABD'nin Utah eyaletindeki KSL-TV ise beşinci bölümden itibaren diziyi yayınlamayacağını, bu kadar şiddet içeren sahneleri yayınlamayı reddettiğini duyurdu. Hannibal bunu duysa, hikayesini yayınlamayı reddedenler için nasıl bir son tasarlardı? Düşüncesi bile insanın midesini kaldırıyor.

DOKTOR SALAZAR KİMDİ?
Hannibal'ın yaratıcısı Thomas Harris, 25 yıl önce yayımlanan Kuzuların Sessizliği romanının geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan özel edisyonunda, Hannibal karakterinin ilhamını nereden aldığını ilk kez açıkladı. 1960'lı yıllarda bir Meksika hapishanesinde konuşma imkanı bulduğu Salazar isimli bir doktordan etkilendiğini söyleyen Harris'in Hannibal Lecter karakteri, 2003 'te, Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi kötü adamı seçilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hannibal: Hem kanlı hem lezzetli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN