İç mimarla çalışmak şart mı?

Yeni bir eve tanışırken ya da evinizin dekorasyonunu tamamen değiştirirken iç mimarla çalışmak şart değil elbette. Ancak bazı durumlarda bir profesyonelin yardımı sizin için çok değerli olabilir

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Uzun zamandır hayalini kurduğunuz yeni eve yerleşeceksiniz, tadilat ve dekorasyon için harcayacak küçük de olsa bir bütçeniz de var ama nereden başlayacağınıza dair hiçbir fikriniz yok. İşte bu noktada ya kendi zevkinize ve enerjinize güveneceksiniz ya da bir profesyonelden yardım alacaksınız. Zevkinize ve yaratıcılığınıza güveniyorsanız, vaktiniz ve enerjiniz varsa evinizi kendi zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre bizzat dekore etmeniz en iyisi. İç mimarla çalışmak elbette şart değil. Ama bir yerden başlamaya, parçaları bir araya getirmeye ihtiyaç duyduğunuz noktada bir profesyonelle çalışmak işlerinizi kolaylaştıracaktır.
Vaktiniz yoksa: Dekorasyon meşakkatli bir süreç. Çok gezmek, çok şey görmek ve çok şey denemek gerekiyor. Mağaza mağaza dolaşıp koltuk, kanepe bakmaya, duvar kağıdı seçmeye, ustalarla uğraşmaya vaktiniz yoksa, zaten başka bir seçeneğiniz yok gibi.
Kararsızsanız: Dekorasyon dergilerinde gördüğünüz neredeyse her şeyi beğeniyor ve tüm tarzları kendinize yakın hissediyorsanız, etrafınızda çok seçenek oluşu bile sizi boğmaya yetebilir. Bu noktada iç mimarın size soracağı birkaç can alıcı soruya vereceğiniz cevaplarla seçenekleri bir anda yarıya indirebilirsiniz.
Ustalarla diyalog: Tanıdıklarınız vasıtasıyla usta tavsiyesi almışsanız problem yok ama ustalarla diyalog kurmanın zorluklarından da haberdar olmalısınız. Çoğu zaman sizi dinlemeyip bildiğini okuyan ustalara derdinizi anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zor olabilir.
Zevkli ve yaratıcı değilseniz: Zevkli biriyseniz, diğer insanlara göre bir adım öndesiniz demektir. Ama kendi kendinize iyi bir göze sahip olmadığınızı itiraf edebiliyorsanız, hiç durmayın, hemen bir iç mimarla anlaşın. Aksi takdirde kendi seçimleriniz bir araya geldiğinde sizi de memnun etmeyecektir.
Hayal edemiyorsanız: Yaptığınız seçimleri gözünüzün önüne getiremiyor, onları bir arada hayal edemiyorsanız, iç mimar yapacağı çizimler ve hazırlayacağı dosyalarla size seçimlerinizi üç boyutlu görme imkanı sunacak.
Efektif kullanım: Sürgü kapı gerektirecek kadar küçük bir mekan, kırıldığında çok yer kazandıracak bir duvar, çok geniş bir odanın ikiye bölünmesi gibi sizin kendi başınıza alıp uygulayamayacağınız iç mimari kararlar evinizin değerini de artıracaktır.
Hata yapmak istemiyorsanız: Kulağa biraz tuhaf gelse de bir iç mimarla çalışmak sizi hiç tahmin etmediğiniz masraflardan kurtarabilir. Özellikle tesisatla ilgili hiç aklınıza gelmeyen problemleri yaşanmadan atlatabilirsiniz.
Sistemli değilseniz: Söz konusu küçük de olsa bir tadilat, boya badana ve dekorasyon ise tüm çalışmalar bir plan dahilinde, belli bir sırayla yapılmalı. Ayrı ayrı bütün ustaların peşinden koşmak, hepsini sıraya sokmak sizin için çok zor olabilir. Plansız çalışan biriyseniz bir profesyonelle çalışmak size iyi gelecek.
Sıradan olmaya tahammülünüz yoksa: İç mimarlar farklı olanı görmek için eğitilmiş gözlere sahiptir. Dekorasyon dünyasındaki yenilikler ve malzemelerle ilgili sizin ulaşamayacağınız kaynaklara ulaşabilirler. Eğer beklentiniz sıradan bir dekorasyon değil de herkeste olmayan, farklı bir iş ise mutlaka yardım almalısınız.

Aklımda kalanlar
Home Art dergisinin ekim sayısının kapağında yer alan ressam Eliff Karadayı'nın Cibali'deki evi.
Dibindeki sarı-kahverengi detaylarıyla gerçeğinden ayırmanın neredeyse mümkün olmadığı, suya, darbeye dayanaklı; antibakteriyel çim görünümlü karolar. www.ovenon.com
Devon&Devon'ın Interiors parke serisi ile tekrar hayatımıza girecek olan balıksırtı parkeler.
Koleksiyon Tarabya Tasarım Mağazası'ndaki 'Katı'nın Reddi' sergisi kapsamında dünyaca ünlü Kvadrat kumaşları ile üretilmiş Camper ayakkabılar.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İç mimarla çalışmak şart mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN