Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parfümün sırrı tehlikede

Giriş Tarihi: 5.10.2013

Bugün 36 yaşında olan Hello Kitty çalıştığı şirkete yılda 86 milyar dolar kazandırıyor. Hello Kitty'nin sır gibi sakladığı sevgilisini bulduk

Dünyanın en büyük Hello Kitty mağazası İstanbul Ataşehir'de açıldı. Peritozu markasının 20 milyon dolarlık yatırımı ile Hello Kitty evini de İstanbul'a taşıdı, hatta Türk pasaportu aldı. Bize de Hello Kitty'yi yakından tanımak kaldı. Markanın birinci kuralı Hello Kitty'ye kedi dememek. "E kedi değilse ne?" dediğinizde "Hello Kitty genç kız, kadın, moda ikonu, kısaca şahsiyet" cevabını aldım. Başkası adına konuşmak olmaz ama Hello Kitty'nin ağzı olmadığı için onu temsilen Hello Kitty World'ün kurucusu Beste Kaleli söz aldı. - İşte dünyanın en popüler şahsiyetlerinden Hello Kitty'nin özel hayatı...
- Hello Kitty modayla çok ilgileniyor. Yeni sezonda hangi trende yoğunlaşıyor?
- Bu sezon Hello Kitty kendisi bir trend yaratıyor. 2014 yılı Hello Kitty'nin 'Kucaklama Yılı' olacak. Hello Kitty de bir rekora imza atamaya hazırlanıyor. 'Big Hug' (Büyük Kucaklama) projesi ile herkesi kucaklamak için Japonya'dan yola çıkacak, Türkiye'ye de uğrayıp gezisini Amerika'da birçok kişiyi kucaklamış olarak bitirecek.
- Yıllarca konuşmayan Kate Moss bile konuşmaya başladı, Hello Kitty konuşmadan nasıl popüler kalıyor?
- Evet, Hello Kitty'nin ağzı yok, kalbinden konuşuyor, naifliği de oradan geliyor aslında. Siz üzgünseniz üzülüyor, mutluysanız mutlu oluyor. Ağzı yok ama kocaman bir kalbi var. Bu yüzden iyi iletişim kuruyor.
- Hello Kitty niye Japon vatandaşı değil, istemiyorlar mı?
- İstemez olurlar mı, Hello Kitty ile gurur duyuyorlar. Fakat Japonya çok geleneksel bir ülke. Hello Kitty Japon vatandaşı olsa yerelleşecek, sınırları olmak zorunda kalacak. Ama Hello Kitty dünya vatandaşı olmak istiyor, bu yüzden Japon pasaportu almıyor.
- Japon vatandaşı değil ama Türk vatandaşı oldu. Neden?
- Evet Hello Kitty Londra'da yaşadığı için İngiliz vatandaşıydı. Şimdi yatak odasını ve evini İstanbul Ataşehir'deki Hello Kitty World'e taşıdığı için Türk vatandaşlığına da geçti, çift pasaport kullanmaya başladı. Bu durum tüm dünyadaki hayranlarına duyuruldu.
- İstanbul'a taşındı ama ailesi hâlâ Londra'da yaşıyor, nasıl olacak bu durum?
- Evet, ikizi, erkek kardeşi, anne-babası Londra'da yaşıyor. Onlarla haberleşiyor. Zaten bu durum onun için yeni değil çünkü uzun zamandır Japonya'da ikamet eden erkek arkadaşından da uzakta yaşıyor.
- Sevgilisi mi var? O da mı kedi?
- Evet, uzun yıllardır bağlı olduğu grup olan Sanrio'da çalışan Daniel isimli kediyle birlikte. Ama Daniel'i göz önüne çıkarmak istemiyor.
- Evlenecekler mi?
- Hayır, bekar kalıp kariyerine odaklanmak istiyor. Sizin onu tanımamanızın sebebi de Hello Kitty'nin kariyer aşkı zaten. O kariyerini baltaladığını düşündüğü için özel hayatıyla gündeme gelmeyi sevmiyor.
- Bir ünlü söylemişti, 'Evlenince bir anda kadın oluyorsun, kimse seninle çalışmak istemiyor' diye. Hello Kitty'nin kaygısı da bu mu?
- Geleceğinde evlilik, çoluk çocuk yok. Hello Kitty'nin hayatında varsa yoksa kariyer.

Dantelli geceliği var
Hello Kitty World'de en çok ne satıyorsunuz?
Kırtasiye ve oyuncak grubunda çok güçlüyüz ama tekstilde de aynı derecede iddialıyız. Kıyafetlerimiz çok rağbet görüyor.
Ürünlerinizin fiyat aralığı nedir?
Hello Kitty World'de 5 liraya silgi de var 600 liraya bavul da. Mesela 30 liraya da, 150 liraya da çanta var. Amacımız herkese hitap etmek. Bu yüzden takım pijamaları 59.90 liraya satıyoruz, buna karşın Amerika'dan ithal ettiğimiz şık dantelli gece grubumuz 200 lira civarında.

Parfümün sırrı tehlikede
Şu sıralar Brüksel ile parfüm üreticilerinin arası hoş değil. Sebep, Avrupa Birliği Komisyonu'nun, bazı parfümlerin içindeki eterik yağlara kısıtlama getirecek bir düzenleme üzerinde çalışması. Sonuçta pek çok kokunun yeniden tasarlanması gerecek. Bu da üreticilere pahalıya mal olacak. Ama parfüm üreticilerinin bu girişime tepki göstermelerinin tek sebebi bu da değil; küçük çaplı bir kıyametin kopmasına asıl sebep olan şu: Devlet sırrı gibi sakladıkları parfüm formüllerini açık etmeleri gerekecek. Parfümler için telif hakkı verilmiyor; en fazla koku molekülleri patentlenebiliyor. Bu yüzden de üreticiler tedirgin. Peki komisyon neden böyle bir işe kalkıştı? Amaç tüketiciyi korumak.Kimi eterik yağlar, bası kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyebiliyor. Alerjiye yol açabilecek 127 maddenin paketlerde belirtilmesi, 12 maddenin parfümlerdeki oranının yüzde 0,01'e çekilmesi, üç maddenin de tamamen yasaklanması isteniyor. Aralarında isim yapmış birçok kokunun da olduğu, 9 bin civarında parfümün içeriklerinin değişmesi gerekecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parfümün sırrı tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN