Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vücudun kimyasal fabrikası

En büyük iç organ olan karaciğerin 300'den fazla görevi var. Karaciğer, vücudumuzun kimyasal fabrikası gibi çalışarak sağlığımızın sürdürülmesinde önemli rol oynar. Yağların yakımı ve parçalanması için safra üretir. Kan miktarını ayarlar. Hormonlar üzerinde etkisi vardır. En önemli görevlerinden biri de toksinlerin vücuttan atılmasıdır Kandaki nikotin, alkol ve karbonmonoksit gibi zehirleri zararsız hale getirir. Dışarıdan aldığımız, sağlığa zararlı tüm maddeleri etkisiz hale getirerek vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur. Peki biz, toksinlerden korunmamızı sağlayan karaciğerimizi yeteri kadar koruyabiliyor muyuz? Karaciğerimizin düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için kısa bir test yapabilirsiniz.

Değerlendirme
Evet şıkkı 1-3 arasında ise karaciğeriniz iyi durumda demektir. Eğer testdeki evet sayınız 3'ten fazla ve vücudunuzun sağ böğründe ağrı, bağırsaklarda fazla miktarda gaz ve gaz da kötü koku, karın şişliği, cilt renginde sararma, yüzde ve ellerde çil gibi lekeler, hazımsızlık, sabahları dilde pas ve ağızda acılık, nefeste koku, sabah saatlerinde ensede ağrı, çarpıntı, idrar rengi sabahları sarı ve koyu, baldır kaslarında ağrı, el ve ayaklarda şişlik sıkça rastladığınız olumsuzluklarsa, acil olarak karaciğer testlerinizi yaptırmalı ve bir sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Ne kadar sağlıklısınız?
Yağlı yemek yediğimde rahatsız oluyorum. (Evet/Hayır) Sık sık midem bulanıyor. (Evet/Hayır)
Alkol tükettikten sonra yüzümde kırmızı lekeler oluyor. (Evet/Hayır) Sabah ağzım yapış yapış uyanıyorum. (Evet/Hayır)
Karnımda sürekli şişlik hissediyorum. (Evet/Hayır) Karaciğerimin olduğu bölgede ağırlık ya da karıncalanma hissediyorum. (Evet/Hayır)
Bazı yemekler baş ağrısı ya da migrene sebep oluyor.
(Evet/Hayır) Ağzımda koku ve acımsı bir tat var. (Evet/Hayır)
Tenim ve gözümün beyazı sarıya çalıyor. (Evet/Hayır)

Doğal beslenin, spor yapın
Sade ve doğal beslenme. (Tek çeşit ana yemek seçmek.)
Doğal ve soğuk sıkım zeytinyağlar.
Spor. (Kan dolaşımını artırır.)
Ilık ve sıcak hava. (Kan dolaşımını artırır.)
Vitamin içeriği yüksek besinler.

Yağdan ve alkolden uzak durun
Karışık beslenme. (Bir öğünde her besini bir arada tüketme.)
Aşırı yağ tüketimi.
Alkol.
Aşırı ilaç kullanımı, katkı maddeleri.
Hareketsiz yaşam.
Soğuk. (Soğuk havada kan dolaşımı düşer ve vücut yağlanmaya eğilimlidir.)

Vazgeçilmez beş bitki
ENGİNAR: Bilinen en kuvvetli karaciğer koruyucudur. Yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Enginar yemeği yapılıp yenilebileceği gibi, suyunu sıkarak, günde üç defa bir bardak suya iki çay kaşığı ekleyip içebilirsiniz. Demleyerek, bir litre suda enginar yapraklarını 10 dakika kaynatarak çıkan suyu içebilirsiniz. Bu karışımı yemeklerden önce içmekte fayda vardır.
KARA TURP: Karaciğer yetmezliğiyle ilgili her türü rahatsızlıkta, safra kesesini harekete geçirmek ve safra taşlarından kurtulmak için kara turp önermekteyiz. Rendeleyerek salatalarda kullanılabilinir. Suyunu sıkarak, günde üç defa bir bardak suya iki çay kaşığı ilave ederek içebilirsiniz. Sütte bekleterek, bir adet kara turpu rendeleyip geceden bir bardak sütte bekletip sabah aç karnına bu sütü içebilirsiniz.
KARAHİNDİBAĞ: Karaciğerin toksinlerden arınması ve güçlenmesi için biçilmiş kaftandır. Aslan dişi ya da radika olarak da bilinir. Bağırsakları da harekete geçirir, idrar söktürücüdür. Kök ve yapraklarını karaciğerimizi desteklemek için kullanabiliriz. Salatalarda ilkbahar mevsiminde taze olarak kolayca bulunabilir ve yapraklarından salata yapabilirsiniz. Kaynatarak, bir avuç yaprak ve kökü 1 litre suda 2 dakika kaynatıp, günde üç bardak içebilirsiniz.
Biberiye : Karaciğer için güçlü bir uyarandır. Baharat olarak yemeklerde kullanabiliriz. Suyunu sıkarak, günde üç defa bir bardak suya iki çay kaşığı ilave ederek içebilirsiniz. Demleyerek, bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı biberiye koyup 10 dakika demleyip içebilirsiniz.
DEVEDİKENİ: Karaciğer hücrelerinin doku yenilemesinde etkili, safra salgılarını artırıcı, antidepresif özelliklere sahiptir. İçerdiği etkin maddeler sayesinde, karaciğer yağlanması durur. Kaynatarak tüketebilirsiniz. Deve dikeni, aşırı alkon tüketenlerde ciltte kırmızı leke oluşumu ve karaciğer yağlanmasına karşı etkilidir. Kaynatılıp limon suyu ile tatlandırılarak, soğuk olarak günde üç su bardağı içilirse karaciğeri tedavi eder, kızıllık gider.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücudun kimyasal fabrikası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN