Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzik trendlerini artık DJ'ler yönlendiriyor

Giriş Tarihi: 18.1.2014

Türkiye'nin önde gelen CEO'larının maaşı kadar kazanan DJ'ler var. Tıpkı müzisyenler gibi kendilerini yakından takip eden hayranlara sahipler. Gittikleri yerlerde rock star muamelesi görüyorlar. Türkiye'deki başarılı DJ'lerle buluştuk, mesleğin ayrıntılarını konuştuk

Şu sıralar gençler arasında en popüler mesleklerden biri DJ'lik. Neredeyse her üç gençten birinin hayallerini turntable'ın başına geçmek süslüyor. Peki nedir DJ'lik? Mesleğin en iyilerinden Doğuş Çabakçor'un tanımı şöyle: "Doğru parçaları seçerek birbiri ardına mikslemek." Evet, parçalar arasındaki harmoniyi çözdüğünüz anda yüz binleri peşinizden sürüklemek işten bile değil. DJ'lik sadece gençler arasında değil, müzik sektöründe de yükselen değer. Artık müzik trendlerini onlar belirliyor. Öyle DJ'ler var ki müzisyenler daha geniş kitlelere ulaşabilmek için kapılarında kuyruğa girmeye razı. Türkiye'de de ünü yurtdışına taşmış, başarılı DJ'ler var. Gece kulüplerinde kitlelerin nabzını tutuyor, eğlence hayatına yön veriyorlar. Onlarla güneşli bir İstanbul sabahında Bebek Parkı'nda buluştum. Plakların havada uçuştuğu sohbetimizde özel hayattan da konuştuk, DJ'liğin zorluklarından da...

Cem Nadiran, Funky C
BEŞ YIL SONRA JELE ŞEKİL VERİP MÜZİK YAPACAĞIZ

- Neden Funky C ismini kullanıyorsunuz?
- 80'li yılların başında Amerika'da yaşadığım dönemde graffiti yapıyordum. Kimse duvarlara gerçek adını yazmıyordu. Ben de funk müziği çok sevdiğim için funky ile adımın baş harfi olan c'yi birleştirdim.
- DJ'ler müzik yapmıyor diyenlere cevabınız nedir?
- Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte DJ'lik kolay hale geldi. Eskiden kazandığımız parayı plağa yatırırdık. Şimdikiler çok şanslılar. Ama DJ'lerin kesinlikle müzik kabiliyetleri olmalı.
- DJ'le evlilik hayatı nasıl olur?
- Çok keyifli olur. Özellikle eşiniz sizin yaptığınız işi, seyahat etmeyi ve eğlenmeyi seviyorsa. Bence DJ eşleri çok şanslı. Dünyayı dolaşma şansı elde ediyor.
- Türk halkı eğlenmeyi biliyor mu?
- Tanıdığımız, bildiğimiz şarkılar eşliğinde daha çok eğleniyoruz. Yeni müziğe çok açık olduğumuzu söyleyemeyeceğim. Radyoda, evde, arabada dinlediğimiz ve hep duyduğumuz şarkılar gece hayatında daha cazip oluyor. Bu nedenle de DJ'ler pek de istediklerini çalamıyor. Aslında DJ'lerin belli stilleri vardır. Ama maalesef bunu ortaya çıkarmak istediğimizde mekanda bulunanlardan tepki görüyoruz ve insanlardan "Serdar, Demet, Ajda" sesleri yükselmeye başlıyor. Arkanı Dön ve Çık, Dudu gibi artık DJ'ler için kabus haline gelen şarkılar hâlâ iş yapıyor. Yani eller havaya durumu sürüyor ama hep aynı şarkılarla.
- Beş yıl sonra DJ'ler müzik yapmak için ne kullanacak?
- Jel şeklinde yapılan harddiskler var. İleride DJ kabinlerinde heykeltıraş gibi jellere şekil vererek müzik yapan DJ'ler göreceğiz.
- İşiniz eğlendirmek, peki siz eğlenmek için ne yaparsınız?
- Hep eğlendiren kişi olarak eğlenmeyi unutuyorsunuz. Bir mekanda, DJ kabinin dışında olunca elimi kolumu nereye koyacağımı bulamıyorum. Sudan çıkmış balık gibi hissediyorum.
- Hadi bir de sizden trend raporu alalım?
- David Guetta, Calvin Harris gibi isimlere baktığımızda artık müzisyenlere ihtiyaç kalmadığını görüyoruz. Üzücü aslında... Ama artık DJ'ler de sanatçılar, şarkıcılar kadar değer görüyor ve en az onlar kadar para kazanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Müzik trendlerini artık DJ'ler yönlendiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN