Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 yıldır bağlanıyoruz

Bir tıkla istediğimiz restorandan yemek seçebiliyor, adres sormak için büfe aramıyor, internete soruyoruz. Buluşma yerinde saatlerce beklemek yerine arkadaşımızla yolda mesajlaşıyor hatta birbirimize fotoğraf gönderiyoruz. Sevdiğimiz kıza şarkıları artık radyodan değil, YouTube'tan klipli yolluyoruz. Faturaları wap'tan ödüyor, internette tanıştığımız insanlarla evleniyoruz... Türkiye'de internete ilk bağlandığımız günden bu yana tam 21 yıl geçti

Giriş Tarihi: 12.4.2014
ZAMAN TÜNELİ
1960- Türkiye'nin ilk bilgisayarı IBM 650 ile tanıştık. Daktiloyu 10 parmak yazan nesil için yazılanları ekranda görme fikri inandırıcı gelmemiş olsa da bilgisayara kısa sürede alışıldı. Özel şirketler ve üniversiteler öncü oldu.
1989-
İnternetin babası Tim Berners-Lee, elindeki verileri geliştirerek World Wide Web'i (www) ABD'de hayata geçirdi. Bu icadıyla dünyayı değiştireceğini biliyordu ama bu kadar hızlı olacağını düşünmemişti.
1993-
12 Nisan'da Ankara-Washington arasında kiralık hatla kurulan bağlantıyla Türkiye'nin ilk internet bağlantısı Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.
1993-
İlk basit web tarayıcısı Mosaic yayınlandı. Fakat internetin yavaşlığı bir yana bilgisayarın açılması bile uzun sürüyordu.
1995-
Mosaic'ten esinlenilerek geliştirilen Internet Explorer ortaya çıktı. Windows yeni sürümlerini ortaya çıkarırken internet tarayıcısı liderliğini eklentileri ve Mosaic'ten daha hızlı olmasıyla aldı. Herkesin masaüstündekileri belliydi: Bilgisayarım, çöp kutusu, belgelerim, yeni metin belgesi ve Internet Explorer.
1995-
Amazon.com, ticari hayatına çevrimiçi kitap satışıyla başladı. Böylece internet alışverişinin temelleri sağlam atılmış oldu. O dönemde bile evden çıkmadan alışveriş yapılacağına dair varsayımlar vardı.
1996-
E-posta hizmeti veren Hotmail kuruldu ve mektupla vedalaşmaya başladık. Bir ekran sayesinde kağıt, kalem kullanmadan haberleşme bir düş gibi geliyordu. Türkiye'de bu algı hızla kırıldı ama kimse internete güvenemedi. Bu da bir neslin mail adreslerini utançla anmasına neden oldu. Aklımıza gelen mail adresleri: gecelerin_ yargici@hotmail.com, tatli_kiz _88@hotmail. com, oguzer_fb_1907@hotmail.com...


ARKADAŞINA GÖNDER
21 yıldır bağlanıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN