Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oğuz Aral'ın izinden giden 'torun'

Giriş Tarihi: 10.5.2014

Çizer Tarık Tolunay, Oğuz Aral'a duyduğu saygıdan dolayı oğluna Aral adını verdi. Aral Tolunay da onlar gibi çizginin peşine düştü. Şimdi 10 yaşında sergiler açıyor, ödüller alıyor

10 yıl önce aramızdan ayrılan Oğuz Aral, efsanevi mizah dergisi Gırgır'ın kurucusu, Avanak Avni'nin babasıdır. Ama sadece onun değil çizerlerin ikinci babası olarak anılır usta çizer. Ustanın Gırgır'da yetişmiş öğrencilerinden biri de Tarık Tolunay (44). 22 yıldır çizimleriyle çizgi dünyasına renk katıyor. 10 yaşındaki oğlu Aral Tolunay da hem babasının hem de Oğuz Aral'ın yolunda ilerliyor. Aral Tolunay kalemle kağıtla dört yaşında tanışıp çizmeye başlamış. Babasının çizimlerini gördükçe "Bende büyüyünce çizeceğim" dermiş zaten. Altı yaşına geldiğinde de çizim yeteneği o kadar ilerletmiş ki ilk sergisini anaokulundayken açmış. Evde, okulda, tatilde her yerde çizim yapan Aral, kendini resimlerle ifade etmiş hep. Bu günlüklerine de yansımış. Arkadaşlarıyla anılarını, derslerde yaşadıklarını, oyunlarını, ailesini, kısacası hayatıyla ilgili ne varsa günlüğüne resmetmiş Aral. Aral zaman geçtikçe çizim konusunda kendini daha da geliştirmiş. Şu an binlerce çizimi var. Günde 15-20 sayfa çizmeden duramıyor. İzlediği bir filmden, okuduğu bir kitaptan, seyrettiği bir çizgi filmden etkilenip çizgi karakterler yaratıyor, kendine özgü karakterler bunlar. Ama kırılma noktasıysa babasının aldığı Yunan mitolojisine ait bir kitap. Aral: "Babamın hediye ettiği Yunan mitolojisiyle ilgili kitaptan çok etkilendim. Hayal gücümü kullanarak çizimle onları yorumladım. Çok yoğun bir şekilde karakter üretiyorum. Özellikle de mitolojik kahramanları bugüne taşıyıp yorumluyorum. Zeus, Poseidon, Hades bunlardan birkaçı" diyor. Ünlü isimlerde yer alıyor çizimlerinde. Charle Chaplin ve Albert Einstein da var çizgi karakter Red Kit de.

HAYALİ ÜNLÜ KARAKTERLER ÇİZMEK
Ailesiyle birlikte hem yurtiçi hem de yurtdışındaki seyahatlerde sırt çantasından resim defterini ve kalemini eksik etmiyor. Çizgi hayatının her anında var. Aral ilk ödülünü de sekiz yaşında aldığını anlatıyor. Bugüne kadar dört ödül almış. İkinci sergisini de geçen hafta açtı: "Bu ilk sergimden daha kapsamlı. Büyüyünce daha iyilerini açacağım" diyor. Arkadaşları arasında 'Ressam Aral' diye anılıyor. Bu da çok hoşuna gidiyor. Aral gelecekle ilgili hayallerini anlatırken ise heyecanlı: "Gelecekte mizah dergilerinde çizmeyi çok isterim. Hayalim dünya çapında da bilinen bir karakter tasarımcısı olmak. Yarattığım karakterlerimin dünyada izlenen çizgi filmler olmasını isterim. Şimdiden çizgi film senaryosu yazıyorum. Dünyayı sihirli silahlarla dolaşan çocukların hikayesini anlatıyor."

OĞUZ BABA'NIN KUCAĞINA DOĞDU
Oğluna ustasının adını veren Tarık Tolunay o günü şöyle anlatıyor: "Oğuz Aral, oğlumun ismini Aral koyduğumu duyunca duygulanmıştı. Aral bir nevi üstadın kucağında başladı hayata. Çizgi dolu bir evde büyüdü. Onun için çizmek yemek yemek kadar doğal bir şey" diyor. Aral da Oğuz Aral'ın soyadını taşımaktan çok mutlu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğuz Aral'ın izinden giden 'torun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN