Butik otel mi küçük otel mi?

Giriş Tarihi: 7.6.2014

Oda sayısının az olması bir oteli butik otel değil, küçük otel yapar en fazla. Butik oteller, her odası farklı tarzlarda döşenmiş, odalarında nadide parçaların bulunduğu özenli otellerdir

Geçtiğimiz hafta Bodrum'da denizin kıyısında 20 odalı küçük bir otele gittim. Konumu, denizi muhteşemdi. Sahibi daha İstanbul'da rezervasyon için kendisini aradığımda otelden 'butik otel' diye söz etmeye başlamıştı. Otele adımımı atar atmaz, içimi bir merak kapladı. Acaba burası gerçekten bir butik otel miydi? Yoksa yalnızca bir küçük otel mi? Bahçesi, mutfak bölümü, plajı ile son derece şık bir küçük otel gibi görünüyordu. Oda sayısının az olması bir oteli butik otel değil, küçük otel yapar en fazla, bunu iyi biliyorum. Kendi kaldığım oda dışındaki odaları da görme imkanı buldum ve odaların hiçbirinin birbirinden farkı olmadığını, standart odaların dekorasyonunda da ekstra bir özelliğinin bulunmadığını fark ettim. Ve bir otelin butik otel sayılabilmesi için gerekenleri hatırlamaya çalıştım. Aklıma gelen en önemli ayrıntı, odalarının dekorasyonu ile ilgiliydi. Her biri birbirinden farklı tarzda dekore edilmiş olmalıydı odalar. Sonra araştırdım ve Turizm Bakanlığı'na göre bir butik otelin sahip olması gerekenleri buldum. Aynen aktarıyorum: Madde 43 - Yapısal özelliği, mimari tasarımı, tefriş, dekorasyon ve kullanılan malzemesi yönünden özgünlük arz eden, işletme ve servis yönünden üstün standart ve yüksek kalitede, deneyimli veya konusunda eğitimli personel ile kişiye özel hizmet verilen ve aşağıda belirtilen nitelikleri taşıyan en az on odalı otellerdir: a) Modern, röprodüksiyon, antika gibi özelliği olan mobilya ve malzemeler ile tefriş ve dekorasyon, b) Beş yıldızlı otel odaları için belirlenen nitelikleri taşıyan konforlu odalar, c) Kapasiteye yeterli kabul holü, kahvaltı salonu, oturma salonu, d) Yönetim odası, e) Alakart lokanta, f) Genel mahallerde klima sistemi, g) 24 saat oda servisi, h) Çamaşır yıkama ve kuru temizleme hizmeti, j) Otopark hizmeti, k) Odalara, müşteri tarafından seçilen en az bir adet günlük gazete servisi. İşin ilginç tarafı otelin sahibi, son derece standart odaları olmasına rağmen otelinin butik olduğunu iddia ederken çok sağlam bir temele dayandırıyordu iddiasını. Otele Butik Oteller kitabında yer vermişler! Kitabın 2013 baskısına bakınca Türkiye genelinde 317 butik otel olduğunu görüyoruz. Hepsi de butik otel mi derseniz, değil elbette. Pek çoğu küçük otel hatta aralarında 127 odası ile gayet büyük bir otel bile var. İlginç! Sahibi tarafından bizzat işletilen, otel atmosferi yaratmayan, kendinizi misafirmiş gibi hissedeceğiniz herhangi bir küçük otel butik sayılıyorsa her odası birbirinden tamamen farklı tarzlarda döşenmiş, odalarında dönem mobilyası sayılabilecek, nadide parçaların bulunduğu çok özenli butik otellerin suçu ne?

TIĞ İŞİ KOLTUK
Yazın serinlemek için her şeyin havadar olanına ihtiyaç duyuyoruz. Perdelerden hamaklara kadar her şeyin tığ işi versiyonunu görmüştük. Şimdi moda tığ işi koltuklar! Havadar bir yere koyun, serinleyerek oturun.

KASALARDAN ÇERÇEVELİK
Ahşap portakal kasalarından ve nakliye paletlerinden yapılan sehpalar out oldu ama yapılacak başka şeyler var: Çerçevelerinizi duvarda sergilemenizi sağlayacak şık çerçevelikler yapabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Butik otel mi küçük otel mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN