Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailelerimizi ikna etmek zor oldu

Otomobil sporlarının başarılı pilotu Nejat Avcı ile kız arkadaşı Melike Pirinçcioğlu 19 Mayıs'ta yelkenle dünya turuna çıktı. Çift "Ailelerimizi ikna etmek zordu" diyor

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Avrupa Şampiyonu unvanına sahip tek Türk yarışçısı Nejat Avcı, geride bıraktığı adrenalin dolu 25 yılın ardından şimdi de yedi denizlere gönül verdi. Ve pek çok denizcinin hayallerinde yer alan 'yelkenle dünya seyahati' hedefine doğru geçtiğimiz günlerde denizlere açıldı. Avcı ile kız arkadaşı Melike Pirinçcioğlu, dünya seyahatini North adını verdikleri 43 feet boyunda Hallberg Rassy marka bir tekne ile yapıyor. North, Atlantik Okyanusu'na açılmadan önce gayet uzun bir Akdeniz gezisi yapacak. Çift, okyanus geçişini ise kasım ayında yapmayı düşünüyor. Atlantik Okyanusu geçişi için düzenlenen Atlantic Rally for Cruisers'ye (ARC) katılacak olan denizcilerimiz, 23 Kasım'da ARC'ye katılan yüzlerce tekne ile birlikte Las Palmas'tan St. Lucia'ya gidecek... Karayipler'de bir yıl kalmayı hedefleyen çift, 2016 yılı başlarında Pasifik'e açılacak; Galapagoslar, Markiz Adaları, Fransız Polinezyası, Kuzey Adaları, Avustralya, Yeni Zelanda, Endonezya, Hindistan, Arap Yarımadası, Somali'den uzak kalarak, Kızıldeniz ve Süveyş'ten tekrar Akdeniz'e girecek... Avcı- Pirinçcioğlu çifti 19 Mayıs günü denize açıldılar. Bize de düşen onlar yola çıkmadan bu maceranın detaylarını dinlemek!

- Sizi denizlere çeken ne oldu?
- Nejat Avcı: Çok hızlı bir yaşam tarzının ardından 'şimdi ne yapacağız' diye düşünürken beni deniz çekti. Huzur, sakinlik cazip geldi. 70 mil hızdan 7 mile düştük. Ama teknede de düşük süratlerde bile yüksek bir adrenalin var.

- Yelken yarışçılığını da denediniz mi?
- N. A: Hem Bodrum'da hem İstanbul'da yarıştım.
- Melike Pirinçcioğlu: 10 yıldır Turgutreis'teyim. Kadınlar Kupası ve Denizin Gölgesi sayesinde yelkene başladım. Sağ olsun Erol Kepenek bizi DMarin'den arkadaşlarla tekneye aldı. Yarıştan önce "Sağ sancak, sol iskele, parmağınızı vince sıkıştırmayın" dedi ve denize çıktık. Teknede yaşama hayali de bu şekilde başladı. Tekneyi ve kaptanı daha yakında buldum.

- Ya Dünya turu fikri?
- N. A:
Aslında benim kafamdan geçenler ve Melike'nin hayalleri aynıymış ama bizim bunu fark etmemiz uzun zaman aldı.

- Arkada kalanlar bu seyahat hakkında ne düşünüyor?
- M. P:
Benim 17 yaşında oğlum var, Nejat'ın oğlu Yağız 30 yaşında. Yağız'ın yazın yarışları olacak, bütün seyir takvimimizi ona ve Can'ın okul tatillerine göre ayarladık.
- N. A: Ailelerimizden onay almak bayağı zor oldu. Yaşlı insanlar endişe ediyorlar ve onlardan uzak olmamızı istemiyorlar. Yağız 10 senedir yarışıyor, bayrağı devraldıktan sonra dört kere de Türkiye Şampiyonu oldu. Artık yetişkin bir birey, onunla da konuştum ve daha fazla hayallerimi ertelemek istemedim. Melike'nin oğlu da tek başına İsviçre'de okuyor. Sağlığımız yerindeyken ve engellerimiz yokken beklemek istemedik. İşimi profesyonel arkadaşlarıma, güvendiğim ekibe devrettim. Melike işinden ayrıldı.

- Rotanızı nasıl oluşturdunuz?
- N. A: Beraber yaptık. Zaten dört-beş alternatif var; biz en klasik olanı seçtik. Soğuk iklimlere ve zorlu deniz şartlarına girmek zorunda kalmayacağımız bir rotayı tercih ediyoruz.

- Türk sularından çıktıktan sonra planınız nedir?
- N. A:
İlk durak Yunan Adaları, Kos'tan Avrupa Birliği'ne giriş yapacağız. Bir gün kalıp Astypalaia, Santorini, Naxos, Paros daha sonra Siros, Mykonos ve aşağı kıvrılıp Yunanistan'ın en güneyinden yukarı doğru Kefalonya, Lefkas'a kadar çıkacağız. Sardinya, Korsika, Fransa, İspanya kıyıları, Mayorka, İbiza, Cebelitarık'a doğru yöneleceğiz. ARC startından bir ay önce Fas kıyılarından geçerek Las Palmas'ta olacağız. Bir ay kadar da Kanarya Adaları'nda gezeceğiz.

- Yolculuğa nasıl hazırlandınız?
- N. A: Fikrimizi geliştirdikten sonra CNR Avrasya Boat Show'a gittik. Daha önce kitabını alıp okuduğum Özkan Gülkaynak'ı gördüm, bize yardımcı olup olamayacağını sorduk. Çok yakın davrandı. Fuardan sonra buluştuk. Bir hafta boyunca bizimle yemek yapmaktan balık tutmaya, sert hava tekniklerinden gelgitlere kadar her konuda bilgilerini paylaştı. Üç senelik seyir boyunca da bize yardımcı olacağını söyledi, belki bazı etaplara da katılacak.

EN HEYECAN VERİCİ GEÇİŞ PASİFİK
- Rotada sizi heyecanlandıran yerler neresi?
- M. P:
Benim için her yer, denizde karayı görmek beni çok heyecanlandırıyor.
- N. A: Galapagos ve Fransız Polinezyası'nı çok merak ediyorum. En heyecan verici geçiş ise Pasifik. 30-32 gün kara görmeden Galapagos'tan Markiz Adaları'na ulaşmaya çalışacağız.

- Uzun seyirlerde birbirinizden sıkılırsanız diye plan yaptınız mı?
- M. P: Tabii kamara paylaşımı yaptık. Kıçtaki ana kamara benim, baş kamara Nejat'ın.
- N. A: Vazgeçtim diyemeyeceğimize göre... Görüşmek istemezsek herkes kendi kamarasına çekilebilir, diş fırçam bile var kamaramda (gülüyor).

ÇOCUKLAR ARA ARA KATILACAK!
- Çocuklar herhangi bir etaba katılacak mı?
- M. P:
Can yaz tatillerinde Turgutreis Yelken Kulübü'nde optimistten başladı, lazere kadar geldi. İtalya'da bir hafta katılabilir bize, arkadaşları ağır basmazsa tabii.
- N. A: Yağız da ilk teknemizden itibaren ara ara geldi. Dümeni verdim, çok rahat kullandı tekneyi, hemen rüzgarı hissetti. Ona zaten direksiyona benzer ne verirseniz kullanır hemen... Dört-beş yaşında kaskla dolaşırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailelerimizi ikna etmek zor oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN