Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kraliçe, annemin tığ işlerine hayran kaldı

Eylül ayındaki Londra Moda Haftası'na hazırlanan Bora Aksu'nun hayranları arasında İngiltere Kraliçesi de var. Kraliçe, Aksu'nun annesinin tığ işlerine bayılıyormuş

Türkiye'nin yetiştirdiği, kendisini dünya arenasında ispat etmeyi başaran tasarımcılarımızdan biri hiç kuşkusuz Bora Aksu… Aksu, 2003 yılından bu yana koleksiyonlarını Londra Moda Haftası'nda tanıtıyor. 2014 sonbahar- kış koleksiyonunu tanıttığı son defilesinde İngilizlere Emel Sayın'ın İçin İçin Yanıyor şarkısını çalan Aksu, şu sıralar yoğun bir şekilde 12-16 Eylül'de düzenlenecek Londra Moda Haftası için çalışıyor.

- İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile tanışma ve koleksiyonunu kendisine birebir anlatma şansı yakalayan ender tasarımcılardansınız. Kraliçe tasarımlarınız hakkında ne yorum yaptı?
- Kraliçe, geçtiğimiz yılki sonbahar-kış koleksiyonumu inceledi. Elbiselerden birini özellikle uzun uzun incelediğini hatırlıyorum. Çizgimin çok cesur olduğunu söylemişti. Tasarımlarımla ilgili detaylı bilgi alırken kendisine elbisede kullanılan tığ işlerinin annem ve teyzem tarafından yapıldığını söyledim. Kraliçe annemin tığ işlerine bayıldığını söyledi.

- Sienna Miller, Kate Moss, Keira Knightley gibi isimler koleksiyonlarınızı takip ediyor… Neler hissediyorsunuz tasarımlarınızı onların üzerinde görünce? Hâlâ sizden giyinmemiş olan ancak sizin giydirmeyi çok istediğiniz bir isim var mı?
- Tasarımlarımı, stilleriyle tanınmış kişilerin giymesi tabii ki çok gurur verici. Cate Blanchett'i giydirmeyi çok isterim, stilini ve duruşunu çok beğeniyorum.

DUVAR KAĞIDI TASARIMI YAPABİLİRİM
- Dünyaca ünlü tasarımcı Rıfat Özbek, bir noktadan sonra Yastık markasıyla sadece yastık tasarımı yapmaya başladı… Siz de emekliliğinizde moda dışında bir alanla ilgilenmeyi düşünüyor musunuz?
- Ben sanırım modanın dışında bir tasarım objesi yaratma yolunu seçersem -bu obje ne olursa olsun- bir şekilde illüstrasyonlarımla bir bağ kurmayı isterim. Duvar kağıdı tasarımları yaratmak ilginç olabilir mesela.

- Bir tasarımcı nasıl bir ortamda çalışır? Mesela masanızın üzerinde neler vardır?
- O sezon için bana esin kaynağı olmuş şeyler mesela bir fotoğraf ya da bir obje muhakkak masamda yerini alır. Ayrıca duvarlarım da bana esin kaynağı olmuş resimlerle doludur. Bunlar ekibimin benimle aynı moda girmesine ve rahat çalışmamıza yardımcı olur.

TASARIMCI OLMAK BİR YAŞAM BİÇİMİ
- Hep çok yoğun mu çalışır bir tasarımcı?
- Tasarımcı olmak başlı başına bir yaşam biçimi. 09.00'da başlayıp 17.00'de biten bir iş değil tabii ki. Aslına bakarsanız bir günüm diğerine pek de benzemez. Farklı yoğunluklar ve koşuşturmalar oluyor.

- Neler tavsiye edersiniz tasarımcı olmak isteyen gençlere?
- Gençlere ilk olarak "Tasarım yapmayı ne kadar seviyorsunuz?" diye soruyorum. Ama tabii ki tasarımcılığın birçok mesleğe göre daha fazla özveri istediğini unutmamak lazım. Ayrıca tasarım bir taraftan doğuştan yetenek gerektirse de her iş gibi bu işin de eğitimini almak şart. Ben, işinizi sevince başarılı olacağınıza inananlardanım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kraliçe, annemin tığ işlerine hayran kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN