Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelecekte kahraman olun!

17 Aralık'a kadar sürecek olan 2. İstanbul Tasarım Bienali, Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil diyor. Peki nasıl?

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Gelecekte kahraman olun!
Paul Valery diye bir Fransız şair, yazar, filozof var. İşte onun 1937'de ettiği bir de laf var: "Gelecek artık eskisi gibi değil." Geçen cumartesi başlayan İstanbul Tasarım Bienali'nin ikinci yaşındaki başlığı bu: "Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil". Valery bu lafı, ciddi toplumsal ve politik değişimlere sahne olan Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasındaki dönemde etmiş. "Buna rağmen, Valéry'nin sözü bugün de yaklaşık 80 yıl önceki kadar geçerli ve günümüzdeki hissiyatı tarif ediyor" diyor bienalin küratörü Zoe Ryan. "Toplumsal ve politik karmaşa içinde hızla değişen dönemlerde, nereden geldiğimize, nerede olduğumuza ve nereye doğru ilerlediğimize bakma ihtiyacı önem kazanıyor. 2. İstanbul Tasarım Bienali'ni bir soru platformu olarak kullanarak diyoruz ki: Bugün gelecek nedir? Geleceği nasıl tanımlarız? Kim tanımlar? Ve belki de en önemlisi, kimin geleceğinden bahsediyoruz?" Bazı cevaplar, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda. 14 Aralık'a kadar ücretsiz olarak görülebilecek işler, zihin esnetip başka başka cevaplara da götürecek sizi. Mesela beslenme alışkanlıklarımız ne kadar değişecek ve bu sayede hayatımız ne kadar kolaylaşacak dersiniz? Kafam pazarları yazdığım 'Gurman Günlük' gibi çalıştığı ve her baktığım yerde yemekle bağlantılandırdığım bir şey gördüğüm için, Tasarım Bienali'ndeki beslenmeye dair 'manifestolar' beni daha bir tavladı. Ama bunları yarına bırakacağım. Bugün ufak bir intro... Bizde genç, güzel, albenili, pop akademisyene rastlanınca hemen röportaj yapılır. Sputniko! (Evet, adının sonu ünlemle bitiyor) bizim buralarda yaşasa, röp vermekten iş yapamazdı kesin. Japon sanatçı, performansçı, pop star, bilgisayar mühendisi ve programcı Sputniko!, videosunsdaki 16 yaşındaymış gibi çıtır hallerine kanmayın, MIT Media Lab'de yardımcı doçent. Ay Yürüyüşü Makinesi-Selena'nın Adımı adlı video işinde, kadınların uzayda topuklu ayakkabı izi bırakacağı bir gelecek tasarlıyor. Dice Kayek'in Jardin d'hiver/Kış Bahçesi adlı bilimkurgu filmi, 2030 değil, taa 20300 yılının İstanbul'unun peşine düşüyor.
Multimedya tasarım grubu Sarraf Galeyan Mekanik'in Gelecekte Herkes 1.5 Dakikalığına Kahramanlaşacak vaadi ise ismiyle de soruları ve koşu bandıyla da insanı kendine çeken bir enstalasyon. Koşu bandına çıkıp kendinize şıklar arasından bir kimlik seçiyor, sonra da çeşitli senaryolarla karşı karşıya kalıyorsunuz. İnteraktif işler zaten hep ilgi çeker, bir de sonunda kahramanlık kaçınılmazsa, insan daha ne ister! Tasarım Bienali'nde en çok kullanılan kelime 'manifesto'. O yüzden kendinize bir manifesto ısmarlamazsanız bu bienal eksik kalır.
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nun en üst katına çıkıyor, oradaki yüzlerce nesne, sıfat ve fiilden birini seçiyor ve ABC Manifesto Şirketi Yazar ve Danışmanları'na siparişinizi veriyorsunuz. Manifestonuz hayırlı olsun!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelecekte kahraman olun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN