Romeo Juliet'ten Ferrari için dans

İtalyan lüks ve spor otomobil markası Ferrari, Maranello Fabrikası'nda Romeo ve Juliet'i bir araya getirdi. Romeo ve Juliet adı verilen robotlor, Ferrarilerin en hassas parçası motorun kalbi olan pistonları dans edercesine üretiyor

Giriş Tarihi: 15.11.2014
Romeo Juliet'ten Ferrari için dans
Romeo ve Juliet; İngiliz oyun yazarı William Shakespeare'in en çok bilinen eserlerinden biridir. Birbirine düşman iki ailenin çocuklarının aşkını anlatır. Romeo ve Juliet, öyküde birbirine kavuşamaz. İki aşığı sonsuza kadar ölüm ayırır. Ancak, dünyada Romeo ve Juliet'in birbirlerine kavuştukları bir yer var. İtalyan lüks spor otomobil markası Ferrari'nin Maranello Fabrikası'nda her beş dakikada bir bu iki âşık bir araya geliyor.

MOTORUN KALBİ

Romeo ve Juliet denilen iki robot, Ferrariler'in en önemli parçası olan motorun kalbi, pistonları birleştiriyor. Bu önemli işlem beş dakika sürüyor. İki robot, bu hassas parçaları adeta dans eder gibi bir araya getiriyor. Romeo, elindeki parçayı Juliet'in önüne nazikçe bırakıyor. Juliet ise aynı şekilde Romeo'dan bir yüzük almış gibi hassas bir hareketle parçayı sevgiyle yerine yerleştiriyor. 1929 yılında Enzo Ferrari tarafından kurulan Maranello fabrikasının en ilgi çeken bölümlerinin başında robotlar geliyor. Fabrika turuna katılanlar en fazla zamanı Romeo ve Juliet'in önünde geçiriyorlar.

EN ÇEVRECİ FABRİKA
Dünyanın en hızlı otomobillerini üreten Ferrari fabrikası, aynı zamanda dünyadaki en çevreci tesislerden biri. Maranello'daki fabrikanın ihtiyacı olan elektrik enerjisi güneş ışığıyla elde ediliyor. Ayrıca sayıları bin 75 adeti bulan güneş panelleri, üretim esnasında oluşan karbondioksit emisyonlarının yüzde 30 azaltılmasına da yardımcı oluyor. Fabrikanın sınırları içinde 165 bin metrekarelik bir yeşil alan da bulunuyor.

TÜRKİYE'DE ROBOTUN İSMİ PEHLİVAN KOCA YUSUF
Otomotivde robotlara isim koyma fikri sadece İtalyanlara ait değil. Türkiye'de de robotlara isim veriliyor. Ancak bizdeki isimler İtalya'dakiler gibi romantik değil. Türkiye'deki robotlara pehlivanların isimleri veriliyor. Sadece Türkiye'de değil dünyanın da tanıdığı Koca Yusuf, Kurtdereli Mehmet gibi pehlivanların isimleri fabrikalarda yaşıyor. Bu robotlar, büyük otomobil parçalarını birleştirip, işçilerin çalışma yükünü hafifleterek zor işleri başarıyor.

EN YENİ FERRARİ'YE TÜRK TALİP
Ferrari'nin sınırlı sayıda üretilecek modeli 458 Speciale Aperta'da bulunan 4.5 litrelik motor 605 bg güç, 540 Nm tork üretiyor. Üstü açık otomobil üç saniyede 10 km hıza ulaşıyor. Dünyada sadece 458 şanslı otomobilseverin satın alabileceği otomobile bir Türk de talip oldu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romeo Juliet'ten Ferrari için dans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN