Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biz bu filmi görmüştük

Giriş Tarihi: 8.8.2015
Biz bu filmi görmüştük

10 yıl önce izlediğimiz Fantastik Dörtlü'nün yeniden çevriminde aynı hikaye bir kere daha anlatılıyor. Sürprizi olmayan, ilk filme göre oyuncu seçimi hayal kırıklığı yaratan filmde bir de yönetmen yetişkinleri dışlayınca ortaya başarısız bir yapım çıkıyor

FANTASTİK DÖRTLÜ/ FANTASTIC FOUR **
Bu da yeni adet. Hollywood halihazırda başlamış ve beğenilmiş bir serinin devamını getirmek yerine her 10 yılda o seriyi sıfırlayıp bize aynı hikayeyi yeniden anlatmaya çalışıyor. Örümcek Adam'da olmuştu. Üç filmlik serinin biz dördüncüsünü beklerken yapımcılar seriyi sıfırlanmış, bildiğimiz hikayeyi baştan İnanılmaz Örümcek Adam adıyla anlatmaya çabalamıştı. Şimdi bu durum Fantastik Dörtlü için geçerli. 2005'te (yine 10 yıl önce) Fantastik Dörtlü Tim Story'nin yönetmenliğinde beyazperde yolculuğuna başlamış ve 2007'de Fantastik 4: Gümüş Sörfçü'nün Yükselişi'yle ikinci macera anlatılmıştı. Biz Hollywood cephesinden serinin üçüncü filmini beklerken ne oldu? Hikaye sıfırlandı, iki film yok sayıldı, bildiğimiz hikaye, yönetmen ve oyuncular değiştirilerek Fantastik Dörtlü adıyla yeniden karşımıza geldi. İlk elden seyirci zekasını, birikimini yok sayan tuhaf bir hamle bu durum. Öte yandan Hollywood'un yaratıcılık konusundaki sıkıntısının da vahim bir göstergesi... Tamam sinemada Marvel'in çizgiroman kahramanlarının bir albenisi var. Ama alıp suyunu çıkartmanın da anlamı yok! Gelelim filme... Sıfırlanan serinin başlangıç hikayesi 31 yaşındaki ABD'li genç yönetmen Josh Trank'a teslim edilmiş. Oyuncularımız da şöyle: Reed Richards rolünde Whiplash'in asi öğrencisi Miles Teller var. Önceki seride Jessica Alba'nın canlandırdığı Sue Storm'u, sıfırlanmış yeni filmde House of Cards'la tanınan Kate Mara oynuyor. Johnny Storm, Micheal B. Jordan'a, Ben Grimm de Jamie Bell'e teslim. (İlk serinin oyuncu seçimi, oyuncular arasındaki uyum düşünüldüğünde bu filmin bu noktada da hayal kırıklığı yaşattığını belirtelim.) Hikayeyi bilenler biliyor, bilmeyenler için kısaca özetleyelim. Dört insan evladı uzayda kozmik bir radyasyona maruz kalıyor ve süper güçleri oluyor. Bütün uzuvları esneyip uzayabilen Dr. Richard Bay Fantastik, Sue Storm Görünmez Kadın, Johnny Storm Alev Adam, Ben Grimm de Şey namıdiğer Taş Adam oluyor. Sonra da dünyada problem çıkartan biri olursa devreye giriyorlar.

HEPSİ YETENEKLİ
Josh Trank kahramanlarımızın çocukluklarından anlatarak başlıyor filme. Hepsi yetenekli! Kimi başına buyruk, kimi çok çalışkan ve sorumluluk sahibi. Bir ekip olarak çalışıyorlar. Amaç canlı ve cansız maddeleri ışınlayacak bir büyük makine yapmak. Yapıyorlar ama sonra işler çığrından çıkıyor ve kahramanlarımız uzayda kozmik ışınlara maruz kalıyor. Tabii Dr. Doom unutulmamış. İçlerinde en yeteneklilerinden olan Victor da, kozmik ışınlara maruz kalıyor. Fakat o manasız bir şekilde (ya da hiç de inandırıcı olmayan gerekçelerle) gücün kötü tarafına geçip, efendim ben dünyayı yok edeceğim diye tutturuyor, onu durdurmak da Fantastik Dörtlü'ye düşüyor. Filmde ilginç olan bu gençlerin süper özelliklerini ABD'nin askeri alanda bir silah olarak kullanmak istemesi ve onların da bir noktada buna direnmelerinin altının çizilmesi... Ama bunların hepsi bildiğimiz bir hikaye olduğu için olacakları bile bile, sürpriz beklentisi olmadan Fantastik Dörtlü'yü izliyoruz. Yönetmen Josh Trank'ın yetişkinlerle işim olmaz benim hedef kitlem 'yeni yetmelerdir' dedirten yorumu da bu sürprizsiz hikayeye eklenince Fantastik Dörtlü anlamsız bir yeniden çevrim olmanın ötesinde, beklentileri hiçbir noktada karşılayamayan başarısız bir film olarak kalıyor. Finalden anladığımız bu sıfırlanmış hikayenin devamı gelecek. Ama eğer film gerekli ilgiyi görmez ve yeni çevrimin ikinci filmi çekilmezse de şaşırmamak gerek!


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz bu filmi görmüştük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN