Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasa popcorn benim şarkılarım ise mevsimsiz

Ziynet Sali altıncı albümü No 6'yla karşımızda. Sıla ve Mete Özgencil imzası taşıyan albüm için "Tam bir Akdeniz albümü" diyor Sali. Yaz şarkılarının peşinden koşmadığını ve hızlı tüketilen müziklerden hoşlanmadığını söyleyen Sali'ye göre şarkıları mevsimsiz. Diğer şarkıcılarla polemikse gereksiz

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Piyasa popcorn benim şarkılarım ise mevsimsiz

Ziynet Sali uzun yıllardır müzik piyasasında. Albümler yapıyor, sahneye çıkıyor. "Yeni albümünde yorumculuğumu ilan etmek istedim" diyen Sali müzik piyasasındaki polemiklerin özellikle uzağında duruyor. Böyle daha güçlü olduğunu düşünen Sali'ye göre karşısındaki erkekler de genellikle bu güç sebebiyle korkup kaçıyor. 20 Eylül'de Harbiye Açıkhava'da vereceği konsere hazırlanıyor bugünlerde. İlk defa bu mekanda yalnız başına sahnede olacak. Mutlu ve çok heyecanlı. Sanat yönetmenliğini Mete Özgencil'in yapacağı gecede Akdeniz havası esecek. Ortama deniz ve yasemin kokusu verilecek. Sali Cengiz Abazoğlu'nun hazırladığı altı ayrı kostüm giyecek. "Sahne üzerinde iddialıyım, saatlerce şarkı söyleyebilirim. İyi bir yorumcuyum. Şov da yaparım. Kimseyle de kavga etmem" diyen Sali'yle son albümünü ve müzik piyasasında durduğu yeri konuştuk.

- Hep bir cümle söylüyorsunuz. "Arındım, temizlendim, içime döndüm." Neden böyle bir ihtiyaç duydunuz?
- Dönem dönem bu konulara kafa patlattım. Sürekli meditasyon yapar halde gezmiyorum. Ruhani boyuta çok meraklıyım. İnancım çok kuvvetlidir. Manevi dünyada dolaşmayı seviyorum. Bu konularla ilgili çok okudum. Bir ara ev kişisel gelişim kitaplarıyla doluydu. Hatta bazen arkadaşlarım "Roman oku Ziynet" derlerdi. Şimdi roman okuyorum, daha edebi bir boyuttayım. Zaten bir dönem sonra sıkılıyorsun çünkü bir bakıyorsun hepsi aynı yola çıkıyor.

- Onca kitaptan ne kaldı?
- Huzur ve rahatlık önemli hayatta. Mutluluğun peşinden koşmanın bir anlamı yok. Hayat toz pembe değil zaten. Denge önemli. Zaten kendimle barışık biriyim. Aslında dışarıdan algıladığınız tüm olumsuzlukların kendinizde barındığını öğrendim. Sonuçta egosu yüksek bir iş yapıyoruz. Dengemiz çok daha kolay bozulabiliyor. Allah'ın bana lütfettiği yeteneklerden, imkanlarımdan dolayı asla kibre kapılmadım. Böbürlenmedim, kimseyi küçük görmedim. Eğer öyle yanlışlara düşersem birlikte çalıştığım insanlar beni hemen tutup silkeliyor.

- "Derin ve duyguluyum ama sözcüklerim az" diyorsunuz. Kendi şarkılarınızı yazamamak sizi bir sanatçı olarak eksik hissettiriyor mu?
- Muhakkak. Eksiklik denemez de tam olarak. Çalışarak, belli bir matematikle şarkı yazıldığını düşünmüyorum. Geçenlerde çok güzel bir melodi duydum, çok heyecanlandım."Bu melodi benim" dedim. Hücrelerimden akıp gidiyordu. Sabaha kadar oturdum, o melodiyi dinledim. "Bana ne anlatıyor?" duymaya çalıştım. O anlatıyor ama ben anlatamıyorum. Sabah uyanıp not aldığım kelimelere baktım. Çok standart, klişe kelimelerdi.

- Bu albümde Sıla'yla bir ortaklık yaptınız. O çok iyi bir söz yazarı. İmreniyor musunuz bu yönüne?
- Tabii, kim imrenmez ki? Hakkını vermeyen taş olur zaten. Çok güzel ifade ediyor duygularını. Bu albümde sözün ön planda olmasını istedim. Bu kendi yorumculuğumu ilan etmek istediğim bir albüm. Virajı biraz daha keskin almak istedim. Derin aşklar, derin duygular yaşadığım için dibi görmeden tepeyi göremeyeceğimi biliyorum. O aşkların şarkılarını söylemeyi seviyorum. Tecrübelerden, birikimlerden, hüzünlerden dolmuş bir kadın vardı ve onu anlatmak istedim. Tamamıyla akustik bir albüm yaptım. Efekt bile kullanmadım.

- İki kadın çalışırken zorlandınız mı?
- Biz iki kadın müzisyenin çatışmadan çalışabileceğini ispatladık. Egolarıyla hareket etmeyen iki insanız. Birlikte profesyonel bir ortaklık yaptık. Oldukça başarılı bir iş çıktı ortaya. Ne istediğimi açık açık dostumla paylaştım ve o da gönülden benim yanımda durdu. Sonuçta egosu yüksek bir iş yapıyoruz ama burada bizim egolarımız değil ruhlarımız konuştu.

- Sektördeki en iddialı isimler gibi polemiklere de girmiyorsunuz. Neden?
- Kimse üzerinden kendimi tanımlamam. Benim derdim kendimle. Kendi müziğimin, kariyerimin üzerine bir şeyler koyarak ilerlemek istiyorum. Popüler olma savaşı için yapmıyorum ki müziği. Savaşçı bir kimliğim var, cesur ve güçlüyüm ama kendimle uğraşıyorum, başkalarıyla değil. Böyle yapanların da çok başarılı olduğunu düşünmüyorum. Kimse üzerinden albümümün tanıtımını yapmaya ihtiyacım yok.

ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasa popcorn benim şarkılarım ise mevsimsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN