Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cerrah eli değmiş yapraklar

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Cerrah eli değmiş yapraklar

Erdoğan Sönmez yıllarını doktorluğa adadı. Genel cerrah olarak yüzlerce insanın hayatını kurtardı. 82 yaşındaki Sönmez, emekli olduktan sonra yerleştiği Balıkesir Burhaniye'deki atölyesinde kuruttuğu yaprakları ve çiçekleri altın varak kullanarak sanata dönüştürüyor

YIllarca neşter vardı elinde, yüzlerce insanın hayatını kurtardı. Türkiye'nin dört bir yanında çalıştı, başhekimlik yaptı. 40 yıllık meslek hayatının ardından emekli olan Erdoğan Sönmez bugün 82 yaşında. Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde müstakil evinde eşiyle birlikte yaşıyor. Elinde artık neşter yok belki, ama şimdi yaprakları, ağaç dallarını, çiçekleri bir cerrah titizliğinde sanata dönüştürüyor. Evindeki atölyesi de adeta bir ameliyathane. Bahçesindeki bitkilerden kuruttuğu yapraklar atölyesinde bambaşka bir hale bürünüyor. Sönmez el becerilerini bir Amerika seyahatinde keşfetmiş. Kiliselerde gördüğü vitraylar onu etkilemiş. Türkiye'ye döndükten sonra 1974'te Amerika'dan antik cam getirtip vitray yapmaya başlamış. Uzun yıllar sürmüş bu uğraşı. O kadar çok yapmış ki evde koyacak yer kalmamış artık. Sonunda vazgeçmiş vitray yapımından. Ardından geleneksel ebru dersleri almış Sönmez. Ama evde yapmak zor olduğu için ahşap rölyef yapımına yönelmiş.

ALTIN VARAK KULLANIYOR

Herkesin yaptığından farklı bir şeyleri yapmayı arzulayınca da kuruttuğu yapraklar üzerine altın varak yapma fikri doğmuş. Son dört yıldır kurutulmuş yapraklara altın varak yapıyor Sönmez. Kendi yetiştirdiği bitki ve ağaçlardan yaprak ve çiçekleri kurutuyor, asla başka yerden toplamıyor. Sönmez: "Yapraklara motifler çizerek fırçayla altın varak çalışması yapan dünyada bir kişi daha yok" diyor. Kurutulmuş yaprakların, çiçeklerin üzerine nasıl bir çalışma yaptığını anlatıyor: "Kullanıldığım altın varaklar 22 ayar. Çalışırken bile öyle titiz çalışmanız gerekiyor ki, ince olduğu için nefes almanız bile altın varağın uçuşmasına, yapışmasına neden olabiliyor. Altın varağı tutmak, için mavi sincap kuyruğundan fırça ya da samur fırça kullanıyorum. Yapraklara kuş, karanfil, çiçek, böcek gibi motiflerle yaprak ve çiçek üzerine altın varak çalışması yapıyorum. Kurutulmuş çiçeklerden menekşe üstüne de yapılmış altın varak çalışmam var, onun inceliğini bir düşünün artık. Minyatür sarmaşıklar, saç kılı gibi yaprakları var; gümüş varak olarak da yaptım" diyor.

ÜÇ BÜYÜTEÇLE ÇALIŞIYOR
O gece-gündüz kuruttuğu ve motif çalışması yaptığı yapraklarına nasıl bir çalışma yapacağını hayal ediyor. İlham geldiğinde eline cımbızını, fırçasını alıyor, cerrah titizliğinde başlıyor çalışmaya: "Yaprak üzerinde çalışırken detaylı çalıştığım için üç tane gözlükle çalışmam gerek çünkü hepsi farklı mesafeleri görüyor. Lup da var. Motifin yapımı ise birkaç gün sürebiliyor, durmadan çalışırsam yarım saat sürüyor. Atölyemde de sayısız alet edevatım var" diyor. Her yaptığı işin sağ alt köşesinde de gözle görülemeyecek kadar ufak bir tuğra var. Tuğra onun imzası. İçinde Doktor Erdoğan yazısı gizli... Bugüne kadar on sergi açmış. Sönmez yaptığı işleri Balıkesir Valisi'nin daveti üzerine köşke gidip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bir sunumla göstermiş. "Kurutulmuş yaprak üzerine yaptığım altın varak çalışmalarını görünce şaşırdı" diye anlatıyor o günü. Çalışmalarının muhafazası için ekstra bir şey yapmıyor Sönmez. "Yaprak kuruduktan sonra rengini değiştiriyor sadece. 82 yaşında çatır çatır böyle işlerle uğraşıyorum, sağlığımı da buna borçluyum. En büyük destekçim ise eşim Sevim" diyerek sözlerini sonlandırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cerrah eli değmiş yapraklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN