7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 2.1.2016
7/24 şehirde yaşam
SİNEMA

Oscar'ın yabancıları görücüde

Yeni yıl ile birlikte Oscar yarışı da başladı. Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar'a aday olan dokuz filmlik listede bulunan beş film İstanbul Modern Sinema'da 7-17 Ocak tarihleri arasında gösterilecek. Türkiye'de, Türkçe olarak ve Türk oyuncularla çekilen ama Fransa'nın Oscar adayı olan Deniz Gamze Ergüven'in yönettiği Mustang etkinliğin gözde filmlerinden biri. İkinci film ise Naziler tarafından yapılan soykırımı anlatan Laszlo Nemes'in yönetmenliğini yaptığı Macaristan'ın Oscar adayı Saul'un Oğlu. Almanya'nın adayı, 2. Dünya Savaşı'nın ardından pek gün ışığına çıkmamış Auschwitz davalarını konu alan Giulio Ricciarelli'nin yönettiği Yalan Labirenti, etkinlikte gösterilecek bir diğer film. Belçika'nın Oscar adayı, Jaco Van Dormael'in yönettiği, Yeni Ahit ile 1916 yılında Arap isyanı başlamak üzereyken küçük bir çocuğun yetişkinliğe adım atışının anlatıldığı, Naji Abu Nowar'ın yönettiği, Ürdün'ün Oscar adayı Theeb de etkinlikte gösterilecek. Ayrıntılı bilgi için www. istanbulmodern.org

MÜZİK

Sanatçılar, kadınlar için sahnede

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yararına 6 Ocak akşamı garajistanbul'da Aylin Aslım, Birsen Tezer, Çiğdem Erken, Erkan Oğur, Gündoğarken, Güvenç Dağüstün, Hüsnü Arkan, Jehan Barbur gibi isimlerin sahne alacağı bir etkinlik düzenleniyor. Geliri, platforma bağışlanacak konser saat 20.00'de başlayacak.

KİTAP

Ya içindesin bu evrenin ya da...

"Nedir bu Star Wars çılgınlığı?" diyenler de var bu dünyada! "Daha önce hiç izlemedim, bu kadar gürültü koparacak bir şey mi?" diyenlere Will Brooker Yıldız Savaşları kitabıyla cevap veriyor. Alfa'dan çıkan kitapta efsanenin nasıl başladığı, kökenleri, George Lucas'ın Star Wars'u tasarlarken nelerden etkilendiği ile ilgili birçok mesele anlatılıyor. Star Wars dünyasının dışında kendini tutabilmeyi başarmışlara iyi bir 'giriş' k

DVD

Güzeller içinde bir seni seçtim!

Yeni yılın ilk günlerinde sinemadaki seçenekler size göre değilse, iki kız kardeşe gönlünü kaptıran bir edebiyat profesörünün öyküsünü anlatan, izle ve kendini iyi hisset filmlerinden biri olan İki Aşk Arasında/ How to Make Love Like an Englishman'i tavsiye edebiliriz. Eski James Bond Pierce Brosnan'ın performansıyla öne çıktığı, Jessica Alba ile Salma Hayek'i de bir araya getiren film, hayatı bir türlü istediği gibi gitmeyen ve ortaya çıkan sorunları çözme becerisi gösteremeyen bir adamın yaşadıklarını komik ve romantik bir şekilde anlatıyor. Filmin yönetmeni de İngiliz Tom Vaughan.


NOT DEFTERİ

1 Tiyatro oyunu Personel 'de Dolunay Soysert ve Aslı Enver rol alıyor. 4 Ocak'ta Craft Kadıköy'de sahnelenecek oyunun saati 20.30. Bilet ise 44 TL.

2 Yıldız Tilbe, Masquerade Club İstanbul'da 6 Ocak'ta sahne alacak. Saat 23.00'teki konserin bileti 80 TL.

3 Perküsyon üstadı Hamdi Akatay ve orkestrası, Mozart'ın eserlerini Türk müziği ve Roman ezgileriyle buluşturuyor. Orkestranın Babylon Bomonti'deki konseri 7 Ocak saat 21.30'da. Bileti 33,75 TL.

4 Akbank Sanat, Çağdaş Sanat Atölyesi kapsamında bu ay her cuma Mizah Yazarlığı Atölyesi düzenliyor. Vedat Özdemiroğlu yönetimindeki dört haftalık atölyenin ücreti 89 TL.

5 Küçük Prens Müzikali, Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi'nde. 8 Ocak'taki gösteri 20.30'da başlıyor. Biletler 80 TL, öğrenci 60 TL.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN