Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dilek Taşı’na rock dopingi

ist Metin Türkcan’ın ilk solo albümü, Türk rock müziğinin en iyilerinin geçit töreni gibi... Geçidin sürprizi ise Türkcan’la Şebnem Ferah’ın ellerinde yeniden doğan Dilek Taşı

Dilek Taşı’na rock dopingi
Hollandalı virtüözü Eddie Van Halen şöyle der: "Eğer bir rock star ya da sadece ünlü olmak istiyorsanız caddede çıplak koşun. Haber olursunuz ya da bir şekilde dikkat çekmeyi başarırsınız. Ama geçiminizi ten kazanmak istiyorsanız, o zaman çalın, çalın, çalın ve çalın. Ve sonunda olmak istediğiniz yere ulaşırsınız." Pentagram ve Şebnem Ferah'ın gitaristi Metin Türkcan ikinci yolu seçenlerden. 16 yaşında gitar çalmaya başladı, hâlâ çalıyor. Müzik onun hayatı, tutkusu. O, işini iyi yapanlardan. O, bir gitar virtüözü. Metin Türkcan'ın ilk grubu Metafor'du. Şimdilerde Pentagram ve Şebnem Ferah'la çalışmalarının yanında, Metoboy adlı grubuyla da çalmaya devam ediyor.

GÜLEN SURATLI GİTAR
Türkcan, geçen yıllar içinde tam bir rock star oldu. Hayranlarının attığı gitar sololarının yanı sıra sahnede saçını nasıl geriye savurduğu üzerine saatlerce sıkılmadan konuşabileceği rock star'lardan... O ise geldiği noktada müzisyenliği şöyle anlatıyor: "Müzisyen dediğiniz kişi veya kişiler sadece aracı kurum gibiler. Evrende dolaşıp duran birtakım sesleri, tınıları insanlara iletmeye çalışıp duruyorlar. Niye, neden veya bir işe yarıyor mu bilmiyorum ama yapıyoruz işte." Türkcan'ı anlatırken onun, en az kendi kadar ünlü gitarından da bahsetmek gerek. İlk kez annesinin boyadığı, üzerindeki gülen surat sticker'larını yeğeniyle birlikte yapıştırdığı... El yapımı Metoboy, aynı zamanda Türkiye'nin ilk signature (imzalı) gitarı. ESP, Metoboy serisini 2011'de sınırlı sayıda üretti.

DOSTLARIYLA SÖYLÜYOR
Türkcan, bugün iTunes'ta ön siparişe açılan, 22 Nisan'da ise piyasaya çıkacak ilk solo albümü Vakti Geldi'de sadece bir gitarist değil, aynı zamanda besteci ve yorumcu olarak da yer alıyor. Şarkılarını 'dan Hayko Cepkin'e, Şebnem Ferah'tan Pamela Spence'e rock müzikte son 20 yıla damgasını vuran müzisyenler seslendiriyor. Hepsi Türkcan'ın dostları. Türkcan sözleri yazmış, onlar üzerinde oynamış: "Söz yazmaktan anlamam, bu şarkıların çoğu da bir anda çıkıverdi. Kör Hükümdar, Bodrum-Gümüşlük dağ tırmanışında ortaya çıktı. Dağın tepesinde -o zamanki telefonum da hayli kötüydü- debelenip durdum kaydedeceğim diye. Neyse ki dayımda gitar ve kayıt aleti vardı. İstanbul'a dönmeden toparladım. Hayko da yeni bir bölüm yapıp söz yazdı." Türkcan, Arpej Müzik etiketiyle arşivlik bir albüm hazırlamış. Albümün süpriz cover'ı Ali Tekintüre ve Mesut Poyraz'ın sözlerini yazdığı, Gülden Karaböcek'in bestelediği Dilek Taşı. Şarkı Türkcan'ın gitarı ve Şebnem Ferah'ın yorumuyla tazelenmiş, adeta yeniden doğmuş. Ogün Sanlısoy'un yorumladığı Beynim Çatladı ise albümdeki ikinci favorimiz oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dilek Taşı’na rock dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN