Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde renk terapisi

Baharla birlikte insanın içi de renklenir. Özellikle dekorasyon konusunda renkleri öne çıkarmak istiyorsanız yeşil, sarı tonları ve kiremit rengi kullanabilirsiniz

Evde renk terapisi
Her yıl bahar gelince, güneş yüzünü gösterip kuru dallardan yemyeşil filizler çıkmaya başlayınca benim içimdeki umutlar da yeşeriyor. Evde değişiklik yapmaya girişiyorum hemen. Bu mevsim geldiğinde hep aynı şeyleri düşünüyorum: Daha cesur olup daha çok renk kullansam evimde. Toprak tonları, bejler, kemik tonları bahar aylarına çok uygun ama neden daha farklı renkler olmasın? Aslında hiç de zor bir şey değil yapılması gereken. Gerçekten de biraz cesur olmak gerek. Herkesin yaptığını yaparak değil, farklı bir yoldan giderek, risk alarak ilerlemek gerekiyor. Kolay değil tabii ama sonuç gerçekten her fark edilir ve şaşırtıcı oluyor.

UYUMU YAKALAYIN
Bu sezonun hit renkleri yeşil, sarı tonları ve adeta pas rengi diye ifade edilebilecek kiremit rengi... Yeşil ya da kiremit rengi bir kanepe ya da koltuk şaşırtıcı değil belki ama sarı denince insanlar tereddüt ediyor. Oysa ki bejden, beyazdan çok daha farklı bir renk olmadığını kabul etmek gerek. Neon sarısı gibi çok çekecek ve kısa sürede sıkılma ihtimalinizin olduğu bir sarı tonunu seçmediğiniz sürece tabii. Hardal gibi koyu ve daha sakin sarı bir tonu seçildiğinde işler zaten kendiliğinden kolaylaşıyor.

MERMER VE METAL
Mobilyaları kahverengi ve bej tonları dışında canlı ve baskın, beklenmedik renklerde seçtiğinizde aksesuarları biraz daha sakin tutmakta yarar var. Aksesuar elemesi yaparak başlayın hemen. Çok desenli, renkli, allı güllü aksesuarlarınızın hepsini toplatıp kutulara doldurun. Onlara yine sıra gelecek elbet. Mermerin bir mekanı nasıl değiştirebildiğine şahit olmadıysanız bunu deneyimlemek için bir sehpanın üstüne mermer tabla kestirerek başlayabilirsiniz. Mermer, mobilyadaki renk kullanımını nötralize edecek etkiye sahip bir materyal. Ortama sofistike bir görünüm kazandırırken soğuk bir etki yapıyor belki ama bir yandan da rengi ve damarlarıyla sıcaklık da kazandırıyor. Sehpa ve masa tablası olarak tercih edilebileceği gibi aksesuar olarak da çok cazip seçeneklere sahip mermer. Aksesuar seçiminde metalik yansımalardan da yararlanabilirsiniz. Antik görünümlü tasarımlardan, parlak, ışıl ışıl olanlara kadar her türlü metal inanılmaz bir yükselişte bu sezon. Özellikle bakır ve pirinç tasarımlarla renkli mobilyalarınızı dengeleyebilirsiniz.

SAKİNLEŞTİRİCİ ETKİ
Geçtiğimiz yılların en çok tercih edilen tonları kahve ve vizon rengi bu yıl yerini deve tüyü rengi ve gül kurusuna bırakıyor. Bu renkleri dekorasyona az ya da çok dahil ederek istediğiniz canlı renklere fon oluşturabilirsiniz. Sarının coşkusunu devetüyünün sükunetiyle dengeleyebilir, mavi ve eflatunu gül kurusuyla zenginleştirebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde renk terapisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN