Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sihir geri dönöyor

Giriş Tarihi: 30.7.2016
Sihir geri dönöyor

Harry Potter serisinin sekizinci kitabı Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter ve Lanetli Çocuk) yarın çıkıyor. İşte daha raflarda yerini almadan ön satışıyla rekor kıran hakkında bilmeniz gerekenler

Fantastik roman kahramanı Harry Potter, ilk kez 1997'de hayatımıza girdi. Bir kuşak Harry Potter ları ile büyüdü. Kahramanımız, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda eğitim görürken okurlar da sihir dünyasında sıra dışı yolculuklara çıktı. Harry Potter fırtınası modayı da etkiledi, turizmi de. Harry Potter temalı parklar açıldı, filmler çekildi. Hatta serinin yeni filmi önümüzdeki aylarda gösterime girecek. Yazar J.K. Rowling, 2007'de yayınladığı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nın serinin son kitabı olduğunu açıklamıştı ama dokuz yıl sonra yeni kitap haberi geldi. Üstelik oyunu ile birlikte. Sihir dünyasına geri dönmek için geri sayıma başlamışken yeni kitabın izini sürdük.

ÖNCE TİYATRO OYUNU SONRA KİTAP
Yazar J.K. Rowling'in Harry Potter serisinin yedinci ve final romanı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nı yayınlamasının ardından, tam dokuz yıl sonra seriye yeni bir kitap eklendi. Sekizinci kitap Harry Potter and the Cursed Child aslında bir tiyatro metni. Tiyatro oyunu, bugün Londra'da sergilenmeye başlanacak, kitap da ertesi sabah raflarda yerini alacak. Ülkemizde de kitap aynı gün D&R'larda satışa sunulacak.

İŞBİRLİĞİ BAŞARI GETİRECEK Mİ?
Sekizinci kitabın yazarları J.K. Rowling'in yanı sıra Jack Thorne ve John Tiffany. Jack Thorne aynı zamanda tiyatro metnini kaleme alan kişi, John Tiffany ise oyunun yönetmeni. Tiffany'nin proje gündeme geldiğinde ilk yaptığı iş çevresindeki çocukların fikrini almak olmuş: "Bu projede yer alıp almamayı hayatımdaki çocuklara danıştım, yani üç yeğenime ve vaftiz çocuklarıma. Hepsi Harry Potter evresinden geçmişti ve hepsi aynı yanıtı verdi: 'Eğer projeyi kabul etmezsen seni öldürürüz.' Ve macera böyle başladı."

BİLETLER TÜKENDİ
Tiyatro oyununun biletleri geçen ekim ayında satışa çıktığında 175 bin bilet ilk sekiz saat içinde satıldı. Oyunu izlemek istiyorsanız bilet bulabileceğiniz en erken tarih 2017 yılının mayıs ayı. Yasal karaborsa olarak tanımlanabilecek viagogo gibi sitelerde ise bilet fiyatları ortalama bin dolardan alıcı buluyor.

EVLİ, ÇOCUKLU
Harry Potter'ın doğum gününde satışa sunulacak kitapta, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda yaşanan olayların 19 yıl sonrasına gidiyoruz. Harry, Büyü Bakanlığı'nda çalışıyor, evli ve okul çağında üç çocuk babası. Harry, ait olduğu yerde kalmayı reddeden bir geçmişle mücadele ederken en küçük oğlu Albus ise hiç istemediği halde omzuna yüklenen sihirbazlık mirasının ağırlığıyla mücadele ediyor. Baba ve oğul sonunda sarsıcı gerçekle karşı karşıya geliyor: "Kimi zaman karanlık, hiç beklemediğiniz yerden gelir."

YENİ KARAKTERLERLE TANIŞIN
Yeni kitapta serinin hayranları yeni karakterlerle tanışacak. Endişeli Albus Potter, enerjik ve akıllı Rose Granger- Weasley ve gizemli Delphi Diggory bu karakterlerden sadece üçü.

ÖN SİPARİŞ REKORU KIRDI
50 yaşındaki yazar J.K. Rowling'in kaleme aldığı yedi Harry Potter kitabı dünya çapında 450 milyon kopya sattı. Serinin sekizinci kitabı ise ön sipariş rekorları kırdı. 'li Barnes and Noble, Harry Potter and the Cursed Child'ın yedinci kitaptan bu yana en çok ön sipariş alan kitap olduğunu açıkladı. Amazon Books yetkilileri ise kitabın 2016'da ön siparişi verilen eserler arasında ilk sırada yer aldığını açıkladı. Kitabın, bu yılın en çok satan kitabı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

PARTİLER DÜZENLENİYOR
Serinin yeni kitabının yayınlanması, edebiyat dünyasında yılın en büyük olayı olarak nitelendiriliyor. ABD, Kanada ve İngiltere'de bu gece saatler 00.30'u gösterdiğinde kütüphanelerde ve kitapçılarda partiler düzenlenecek. ABD'de 5 bin kişinin bir araya gelmesi bekleniyor. Partilerde serinin hayranları baykuşlar, ve hokkabazlar eşliğinde eğlenecek. Seçmen şapkaları havada uçuşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sihir geri dönöyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN