Star Trek şimdi başlıyor!

2009’da yeni bir ekiple başlayan Star Trek macerasının üçüncü filmi Star Trek Sonsuzluk, Uzay Yolu külliyatının anlayışına daha uygun bir yapım ve yeni serinin en iyisi olarak öne çıkıyor

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Star Trek şimdi başlıyor!
Not: Bu yazı filmin içeriğiyle ilgili bilgi içermektedir!

J.J. Abrams öncülüğünde başlayan, Uzay Yolu/Star Trek'in yeni sinema macerasının çok da bekleneni verdiğini söylemek zordu. Belki ekibin yeni olması yadırgandı belki milenyum zamanlarının savaşçı değerleri ile Star Trek'in bize yıllarca aşıladığı barışçıl ruh birbirine denk düşmedi. Ama Abrams'ın Star Trek'i terk edip Star Wars macerasına girişmesiyle anlaşılan işler değişmiş. Çünkü yönetmen koltuğuna oturan Justin Lin, Star Trek Sonsuzluk/ Star Trek Beyond'da serinin 'babası' Gene Roddenberry'nin yarattığı atmosfere ve anlayışa daha uygun düşen bir film ortaya koyuyor. Malum Uzay Yolu serisinin filmleri aslında çok da iddialı değildir. Sanki yıllarca süren dizinin bir bölümü gibidir. J.J. Abrams, 2009'da başlattığı yeni seride sinematografiye özel önem vererek bunu aşmaya çalışmıştı. Fakat senaryo ve anlatılan hikayeler Roddenberry'nin bize anlattığı Uzay Yolu felsefesiyle çok da uyuşmuyordu. Star Trek Sonsuzluk'un yönetmeni Justin Lin, sinematografik olarak J. J. Abrams'ın getirmeye çalıştığı sinematografiyi korumaya çalışırken hikaye ve atmosfer olarak da Roddenberry'nin dünyasında dolaşıyor. Böylece yeni macerasının üçüncü filminde Star Trek'te hedeflenen başarı sağlanmış oluyor.

AH BE İNSAN KARDEŞİM
Filmde Atılgan ve mürettebatı, yardım isteyen bir ırkın peşine takılıp yeni bir gezegene açıyor. Ama kısa zamanda tuzağa düşürüldüklerini anlıyorlar. Atılgan harabeye dönüyor, mürettebatın kimisi alınıyor, kimisi gezegenin dört bir yanına dağılıyor. Mürettebatın kemik kadrosu Kaptan Kirk, Mr. Spock, Doktor McCoy, Scotty sıkı bir mücadele ile gemiyi ve mürettebatı kurtarma mücadelesine girişiyor. Ama bu mücadele sırasında kendilerini tuzağa düşürenlerin amaçlarının aslında Birleşmiş Gezegenler Federasyonu'nu yok etmek olduğu anlıyorlar. Aksiyon dozu genel olarak Star Trek dizi ve filmlerine göre daha yoğun. Ama bu galiba bir zamane zorunluluğu. Fakat Justin Lin, bunu hikayeyi çeşitlendirerek ve birkaç karakter yerine birçok karakter üzerinden macerayı anlatarak tolere ediyor. Klasik Star Trek dünyasına yönelik bol bol gönderme yaparak, karakter ilişkilerini ön plana çıkararak, mizahı da işin içine Roddenberry'nin yarattığı evrene saygısını sunuyor. Belirtelim bu nostaljik bağ Star Trek'in hayranlarını memnun edecek düzeyde hem de. Star Trek Sonsuzluk'un bir güzel yanı da iğneyi insana ve onun kötücül yanlarına batırması. Evrende onlarca ırk ve gezgenden oluşan Birleşmiş Gezegenler Federasyonu'nun başına yine insanın güç ve iktidar saplantısı bela oluyor. Justin Lin de bunu iyi işliyor. Kısa bir süre önce ölen, üç filmdir Chekov'u canlandıran Anton Yelchin'i izlemek duygusal açıdan insanı biraz zorluyor. Ama ekip hem onu hem de Star Trek'in efsanevi Mr. Spock'ı Leonard Nimoy'u unutmamış. İkisine de saygılarımızı sunarak filme gönül rahatlığı ile gidebileceğinizi söyleyebilirim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Star Trek şimdi başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN