Ortadoğulu gelinler Türk tasarımcıları tercih ediyor

Katar’ın başkenti Doha’da gelinlik defilesi düzenleyen Özlem Süer, “Bir zamanlar bizim kızlar gelinlik için Lübnan’a giderdi. Şimdi Arap dünyası Türk tasarımcılara geliyor” diyor

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Ortadoğulu gelinler Türk tasarımcıları tercih ediyor
Tasarımcı Özlem Süer'in Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Shangri-La Hotel'de bir gelinlik defilesi düzenlediğini öğrenir öğrenmez tabii ki ilk iş atölyesine gittim. Ortadoğu'da 38 noktada tasarımlarını modaseverlerle buluşturan Süer'e tabii ki ilk sorduğum soru "Cidden Arap dünyası gelinlik için bizi mi tercih ediyor?" oldu. Doha'da önümüzdeki sezon düzenlenecek olan moda haftasına onur konuğu olarak davet edildiğini söyleyen Süer çok emin bir şekilde, "Bir zamanlar buradan Lübnan'a gelinlik almaya gidiliyordu. Şimdi Arap dünyası benim gibi Türk marka ve tasarımcılarına geliyor gelinlik almak için" diyor.

- Çok şatafatlı bir defile gerçekleştirmişsiniz.
- Evet oldukça. 30 parça gelinlik sergiledik. Bu defile için kuyruğu 3 metre uzunluğunda, 18 kilo ağırlığında üstü tamamen taşlarla bezenmiş bir gelinlik hazırladık mesela. Tabii ki çok dikkat çekti ve beğenildi. Sergilediğimiz gelinliklerin 10'unu sadece bu defile için özel olarak hazırladık. Her biri çok ihtişamlıydı. İhtişamla birlikte modern tasarım vurgusu son dönem aradıkları diyebilirim.

- Aslında Lübnan ve Lübnan'lı tasarımcılar çok popülerdir gelinlik konusunda.
- Evet eskiden buradan Lübnan'a gidilirdi gelinlik için. Şimdi Ortadoğulu gelinler Türkiye'ye geliyor. Türkiye bu konuda çok deneyim kazandı yıllar içinde. Türk tasarımcıları modanın yeni yıldızları.

- Neden Türkiye?
- Arap müşteriler dünyanın dört bir yanını geziyor. Maddi imkanları yüksek. Hem sahip oluyor, deneyimliyor ama çabuk da vazgeçebiliyor. Lübnan'ın onlar için popüler olduğu dönem yerini artık Türk markalarına bıraktı. Şimdi bizim gibi birçok Türk tasarımcı ve markayı ziyaret ediyorlar özel günleri için. Türk tasarımcılarda çok daha farklı, güzel, iddialı parçalar buluyorlar.

- Bunda ne etkili peki?
- Bir kere kalıp konusunda iyiyiz. Bedenlerini saran, içi korseli ve vücut ölçülerini daraltan tasarımlar yapıyoruz. İkinci olarak kumaş, işçilik konusunda cidden iyiyiz. Üçüncü olarak her bir müşterimizi çok iyi ağırlıyoruz. Türk misafirperverliğini görüyorlar. Zaten bunu yaşayan kendi ülkesine gittiğinde bizlerden bahsediyor ve tavsiye ediyor.

- Nasıl buluyorlar sizi?
- Moda haftalarından, gittikleri Avrupa ve Amerika şehirlerindeki büyük butiklerde satılan tasarımlarımızdan bizi tanıyorlar. Ayrıca diziler inanılmaz etkili. Arap dünyası Türk dizilerine hayran. Orada gördükleri havayı, oyuncunun giydiği tasarım kıyafeti görmek, deneyimlemek istiyorlar. Burada hem Osmanlı havasını soluyor olmak, hem onların kültürünü anlayan insanlarla bir arada olmak hoşlarına gidiyor.

- Yurtdışı satışlarınızda artış var mı?
- 2015'de yüzde 30 artışı yaşadık Ortadoğu alımlarında.

- Yurtdışına çok gelinlik satıyor musunuz?
- Özlem Süer White markasının 2016 Bloom koleksiyonu için hem yurtiçi hem de yurtdışı satışlarımızı değerlendirdiğimizde çok özel satış noktalarımızdan 600 kadar gelinlik satışı yaptığımızı söyleyebilirim. Gelinlik tasarımlarımızın modern, yalın ve vintage olanlarını İtalya'da İngiltere'de ve en ihtişamlılarını ise Ortadoğu'da satışı gerçekleşmekte... Özellikle Ortadoğu'dan İstanbul'a bize gelinlik tasarlatmak için gelen müşterimiz çok sayıda...

Moda haftalarıyla tanıdılar
BARRUS

Londra Moda Haftası'ndaki defilelerimizden sonra, yazlarını Londra'da geçiren Körfez ülkelerinin üst düzey ailelerinin dikkatini çektik.
Her ay düzenli olarak bir kaç gelinlik siparişi alıyoruz.
Ortadoğulu müşterilerimiz genelde kabarık prenses ve A kesim modelleri tercih ediyor.

Satışlar yüzde 50 arttı
AKAY GELİNLİK

Haute couture gelinlikler için Ortadoğu'dan bizimle iletişime geçiliyor.
Ağırlıklı olarak İsrail, Filistin, Ürdün ve Dubai'ye özel butik çalışmaları yapıyoruz.
Örneğin Suudi Arabistan'dan özel olarak gelinlik almaya gelip bir hafta kalıyorlar.
Özellikle son dönemde Arap müşterilerimizin sayısı yüzde 50 oranında arttı.
Erenköy'deki Akay Wedding House'un bulunduğu 150 yıllık Hüseyin Paşa Köşkü de Arap müşterilerimizin çok ilgisini çekiyor.

Diziler Türkiye'ye gelmelerinde etkili
CLOSH BUTİK

Her yıl yaklaşık 10 adet kişiye özel gelinlik çalışmamız oluyor.
Türkiye'deki dizi ve filmlerle kostüm çalışmaları yapıyoruz. Bu dizilerin yurtdışına pazarlanması, Ortadoğu'daki kitle ile tanışmamıza neden oldu.
Kadın seyircilerin beğendikleri oyuncuları yakından takip etmesi, Türk tasarımcıları tercih etmelerinde etkili.

Bin gelinlik yolluyoruz
DIA BRILLANTE

Firmamız Ortadoğu ve Arap dünyasına gelinlik ihraç ediyor. Yılda yaklaşık bin gelinlik ulaştırdık Arap gelinlerine.
Tabii ki gelinlik tercihleri bizimkilerden farklı. Daha gösterişli taşlı ve kabarık modelleri tercih ediyorlar. Tasarımlarda çok fazla sadelikten yana değiller.
Sosyal medyada güçlüyüz. Arapların elinden de telefon düşmüyor ve sosyal medyayı kakip ediyorlar. Biz de bunu iş fırsatına çeviriyoruz.

Prensesler bizi tercih ediyor
DİLEK HANİF

Ortadoğu ve Arap dünyası kadınları genellikle gösterişli tasarımları tercih ediyor. Bu durum gelinlikler için de geçerli. Paris Haute Couture Haftası'na katıldığımızda Ortadoğu'dan birçok modasever defilelerimizi takip etti. Zaman içerisinde yurtdışı fuarları sayesinde markamıza Ortadoğu ve Arap dünyası kadınlarının ilgileri yoğunlaştı. Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan'dan pek çok gelin bizi tercih ediyor. Mesela çok yakın bir zamanda Kuveyt Prensesi'nin en özel gününde, zarafetini ve güzelliğini yansıtan adeta bir çiçek bahçesini andıran bir gelinlik tasarladık. Bu gelinlik ilgi çekerek büyük beğeni topladı. Arap gelin adayları görkemli bir silueti barındıran, uzun kuyruklar, ihtişamlı duvakları tercih ediyorlar.

Suudi Arabistan yoğunlukta
RAŞİT BAĞZIBAĞLI

Son beş yıldır Arap ülkelerine hazırladığım kişiye özel dikim gelinliklerin sayısında çok belirgin bir artış var. Daha önceleri yoğunluk Kuveyt'di ama son iki yıldır Suudi Arabistan çok yoğunlukta. Bunların aralarında prensesler ve şeyh kızları var ama isim ne yazık ki veremiyorum. Türk tasarımcıları seviyorlar. Dikiş ve kumaş kalitesinden memnunlar. Christian Dior ya da Elie Saab onlara cazip gelmiyor çünkü farklı değil. Keşfedilmemişi seviyorlar ve tercih ediyorlar.

Kumaş ve dikişte bilgililer
NEDRET TACİROĞLU

Tüm gelinliklerimiz haute couture olarak özel sipariş üzerine hazırlanıyor. Ortadoğulu müşterilerimiz içir yılda en az 18-25 gelinlik hazırlıyoruz. Son altı yıldır Ortadoğu'ya satışı bulunan mağazalarla çalışıyoruz. Böylece onların müşterileriyle doğal bir bağ kuruyoruz. Ayrıca bizim Fransa ve Türkiye'deki çalışmalarımızı sıkı bir şekilde takip eden Ortaduğulu bir kitle de var. Sosyal medyadan ve internet sitesi üzerinden bize ulaşıyorlar. O bölgenin müşterisi dikiş ve kumaş konusunda daha bilgili diyebilirim. Ne istediklerini çok iyi biliyorlar. Her sene o bölgeden müşterilerimizin sayısı ve bize olan ilgi artıyor, Bu da memnuniyet verici.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğulu gelinler Türk tasarımcıları tercih ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN