Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HÜLYA DİNÇEL: Komşu kapısı

Giriş Tarihi: 17.2.2013
Kula'nın tarihsel dokusu anlatılamaz bence, ancak yaşanır. Eskiler nasıl da güzel yaşamış. O tavan süslemeleri altında ne hayaller kurulmuştur kimbilir? Kök boya ne önemli bir unsur? Hala korumuş muhteşemliğini. Ama bazı evlerde hoyrat eller o güzelim şaheserlere badana boyası vurmuş, yaralamış. Belediye harika bir çalışmayla sokağı boydan boya renga renk boyamış. Sokağın başına geçince sonsuzluğu yaşamak, renk cümbüşü içinde ruhun dans etmesi inanılmaz bir zevk! Ya o ahşap işçiliğine ne demeli? Nasıl dantel gibi işlemişler ahşabı anlatamam. İnsanın hafsalası duruyor. Trabzan başlarındaki kristaller ise masal ülkesine götürüyor ruhumuzu!Eğilip içine bakınca akseden ışık göz kamaştırıcı. Gelelim komşu kapılarına... Her evde , diğer evi bir diğerine bağlayan özel kapılar var. Görünüşte duvarda özel bir süsleme hissini veriyor. Ahşap oymacılığının doruk noktası bu işlemeler. Bu kapılara komşu kapısı deniliyor. Bir komşudan diğer komşuya geçilen özel kapılar. Eskiden komşu yaşamın temel taşıymış. Komşu komşunun külüne muhtaç denilen zamanlarda yaşama geçmiş bu mimari sistem. Sabah komşudan ses çıkmadığında; kapıya hafif vurulup sorulurmuş, Komşu ne haldesin? hasta mısın, görünmedin neden? Evde özel bir yemek pişince, kokusu duyulan bir tad söz konusu olunca; komşu kapısından uzatılırmış bir tabak ta komşuya. Komşu da pişer biz de düşer misali. Eskiler komşuluğu ev hayatının en önemli unsuru olarak değerlendirmiş yaşadığı alanlarda da o değeri göstermiş , komşu kapılarıyla. "Ev alma komşu al" sözü boş laf değilmiş yani! Kula'nın komşu kapısı kültürü ile savaş zamanı, evden eve geçilerek düşmandan rahatça kaçmış halk. Derler ya çok sık gidilen yerlere; " Komşu kapısı yaptın!"diye. Çabucak ve sık sık gitme anlamında ifade edilir komşu kapısı. Kulağa ne güzel geliyor değil mi sevgili okurlarım. Keşke günümüz değerlerinde de komşu eskisi gibi değerini bulabilse. Öğle büyük özlem ki bu anlatamam. Sık sık gündeme geliyor arkadaş toplantılarında. Karşı komşusunu tanımayan aileler olmaktan ah bir kurtulsak. Sevgili okurlarım hepinize sımsıcak komşularla yaşayacağınız bir dünya diliyorum.

***
Gülümsedim
Karşıyaka Belediyesi her aktardığım konuyu ele alıp çözümü en kısa zamanda sağlayıp geri dönüş yapıyor. -6147 Sokak'taki logar kapağı kapatılmış. - Mavişehir Metro durağındaki minibüs kafe de kaldırılmış, bilgi verildi. Konuyu aktaran okurlarıma duyurmak isterim.Bu haberlere çok sevindim. Karşıyaka Belediyesi'ne teşekkür ederim. Yürekten gülümsedim.

Üzüldüm
Dolmuşların tıka basa yolcu taşımasının önüne bir türlü geçilemedi Özellikle Menemen dolmuşlarından trafik terörü yarattığı konusunda çok telefon alıyorum. Trafik polislerini bu konuda göreve davet ediyorum. Bu konu beni çok üzüyor.

Biraz da gülelim
Delinin biri hastanenin bahçesinde el arabasını ters çevirmiş ve sürmeye uğraşıyormuş. Bunu gören doktor: - Öyle sürülmez, düzeltsene arabayı. Deli hemen cevap verir: - Geçen gün senin dediğin gibi sürdüm akşama kadar kum taşıttırdılar, enayi miyim ben!

Günün Sözü
Meyve ekşi bile olsa, olmadıkça ona ham derler. Mevlana

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜLYA DİNÇEL: Komşu kapısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN