Halk oyunlarımız dünya merceğinde

Giriş Tarihi: 13.3.2013

Başta Japonlar olmak üzere, 9 ülkeden folklor uzmanı ve araştırmacıları Ege'ye geliyor. Dört kenti dolaşacak olan konuklar zeybek oyunumuzu inceleyecek, öğrenecek, oynayacak dünyaya tanıtacak

Başta Japonya, Kanada ve Yunanistan olmak üzere 9 farklı ülkeden halk oyunları uzmanları Nisan ayındaki kültür gezisi kapsamında Muğla, Denizli, İzmir ve Manisa'da yöresel oyunlar ile ilgili incelemelerde bulunacak. Dünyaca ünlü halk oyunları öğreticileri, hem bölge kültürünü görme fırsatı bulacak hem de zeybek, harmandalı gibi yöresel oyunları inceleyecek ve öğrenecekler. Ayrıca Japonya'dan gelen konuklar kendi yöresel kıyafetleri ile de gösteriler sunacaklar. Muğla'nın Bodrum ilçesinden başlayacak olan kültür gezisi kapsamında Ege Bölgesi'ndeki Pamukkale, Efes gibi tarihi yerler de gezilecek. Konuklar, ziyaret ettikleri Soma'nın tarihi Darkale Köyü'nde de yerel kıyafetleri giyerek halk oyunlarını öğrenecekler.

EGE TURU YAPACAKLAR
İsviçre'de yaşayan Türk halkı oyunları Uzmanı Bahri Ertek'in Türkiye'ye yönelik halk oyunları seminerleri kapsamında yaklaşık 60 kişilik heyet, ay sonunda Türkiye'ye gelecek. Geziye, İsviçre, Avusturalya, Güney Afrika, ABD, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya ve Yunanistan'dan halkoyunları uzmanları katılacak. Program kapsamında 30 Mart-6 Nisan tarihleri arasında davetliler Bodrum'da halkoyunları seminerine katılacaklar. Ardından Ege turuna çıkacak heyetin programı kapsamında Muğla, Denizli, İzmir, Efes, Soma gibi bölgeler yer alacak. Heyet, Soma'da, Belediye Halk Oyunları Eğitmeni Ahmet Sis ile bir araya gelecek. Yenileme projesi kapsamında tüm köyün fiziki özelliklerinin değiştirilmesi planlanan tarihi Darkale Köyü'nü de ziyaret edecek olan konuklar, burada zeybek kıyafetleri giyerek, öğrendikleri Türk oyunlarını sergileyecekler. Ayrıca Japonya'dan gelenler kendi yöresel kıyafetleriyle de gösteri sunacaklar. Heyetin ziyareti 13 Nisan'da noktalanacak.

BELEDİYE DESTEĞİ

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, bölgenin kültürünün gelecek nesillere aktarılmasına büyük önem verdiklerini belirtti, "Bu doğrultuda özellikle halk oyunları alanında imkanlarımız ölçüsünde her türlü desteği veriyoruz. Yabancı konuklarımızı en iyi şekilde ağırlamaya çalışacağız" dedi.

ÜNLÜ İSİMLER VAR
Türk halk oyunları uzmanı Bahri Ertek, etkinlik kapsamında dünyanın bu alandaki ünlü isimleri ağırlayacaklarını söyledi, "Kanada'dan France Bourque Moreau ve Yves Moreu, Yunanistan'dan Kyriakos Moisides, Japonya'dan Hironobu Senzaki ve Yoshinari Murakami programımıza katılacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk oyunlarımız dünya merceğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN