İhracatta bir milyar dolar barajını aşarız

Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, geçtiğimiz yıl 500 milyon doların üzerinde dışsatım yaptıklarını söyledi, "Şimdi Krone de geldi. Bu yıl 1 milyar doların üstünde ihracat hedefimizi mutlaka yakalarız" dedi

Giriş Tarihi: 1.4.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu oldu. Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Çapkınoğlu, bugüne kadar yaptıklarını ve geleceğe dönük planlarını anlattı. Tire olarak geçtiğimiz yıl 500 milyon dolardan fazla ihracat yaptıklarının altını çizen Başkan Çapkınoğlu, hedeflerinin 1 milyar dolara ulaşmak olduğunu ifade etti.
Odanız nasıl kuruldu?
Tire Ticaret Odası'nın kuruluşunda Yahudiler öncü olmuş. İzmir Ticaret Odası'ndan bir yıl sonra, Tire Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi adıyla 1885'lerde kurulmuş. Daha sonra 1926'da İzmir Ticaret ve Sanayi Odası olmuş. Bir çok Yahudi vatandaşımızın İzmir'e Tire'den gittiği söyleniyor. Yahudiler Tire tarihinde ciddi manada yer etmiş. Bu bağlamda size enteresan bir hikaye anlatayım. Tire'de bizim çocukluğumuzda Yahudi Mezarlığı vardı. Zamanın belediye başkanlarından biri Yahudi Mezarlığı'nı derleyip toparlayıp Tire'nin köyüne taşımış. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde görevli doktor Davi Habif diye bir beyefendi var. Kendisi Tire'ye geldi ve o dönemde belediye başkanı tarafından köye götürülen mezarların taşlarını bulduk. Organize Sanayi içinde Yahudi Mezarlığı kuruldu. İşin enteresan tarafını anlatayım. Bir gün Davi Bey tekrar Tire'ye geldi. Misafirim oldu. Birlikte mezarlığa gittik. Organize Sanayi'de korunaklı bir mezar. Lahitlerin üzerinde muhtelif büyüklükte taşlar vardı. Davi Bey ile birlikte geziyoruz. İçime sinmiyor ve kendi kendime "Kim bıraktı bu taşları lahitlerin üzerine" diye söyleniyorum. Bir yandan da lahitlerin üzerindeki taşları atıyorum. Aklım sıra temizlik yapıyorum. Davi Bey "Ne yapıyorsunuz!" dedi. Ben de "Özür dilerim. Birisi gelmiş sizin mezarlarınızı kirletmiş" dedim. Davi Bey de, "Sizde nasıl mezarlara çiçek bırakılıyorsa, bizde de taş bırakılır" dedi. Böyle bir hikayem var. Kültürü tanımamak da bizim ayıbımız.

HER SEKTÖRDEN ÜYE

Odaya kayıtlı kaç üyeniz var?
Her sektörden 850 üyemiz mevcut. Tire Ticaret Odası'na kayıtlı Krone gibi dev de var, küçük esnaflar da. Üye skalamız çok geniş. Krone'nin talepleriyle, küçük esnafın talepleri çok farklı oluyor. Ben müteahhitim. Yap-satçılık yapıyorum. Son 15 yıldır fabrikalara hizmet veriyorum. Hayvan çiftliği yapıyorum.

TURİZM İŞBİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
Tire'nin büyük bir turizm potansiyeli var. Bu konuda yapmayı planladığınız işler var mı?
Tabii ki bu tek başına olacak bir iş değil. İşbirliği gerektiriyor. En basitini söyleyeyim. Bir otel yapmaya niyetlendiniz ve Tire'ye geldiniz. İmar planında Tire'de otel yeri diye nitelendirilmiş bir yer yok. Otel yapmak için müracaat ettiğinizde, size konut alanından bir yer gösteriyorlar. Yasaya göre de, konut alanına otel yapamıyorsunuz. Yeterli büyüklükte parsel olup olmadığı da tartışılır. Bu işin 2-3 ayağı var. Bu ayakların da doğru bir şekilde işlemesi lazım.

CUMA PAZARI HAFTA SONUNA

Hafta sonları özellikle kış ve sonbaharda insanlar İzmir'de gidecek yer arıyor. Şirince potansiyelini doldurdu. Sadece köylülerin olduğu üretici pazarı yapıp İzmirli buraya çekilebilir. Bunu iyi pazarlamak gerekiyor. Ne dersiniz?
Üretici pazarı cuma günü oluyor. Bu pazara tamamen köylüler geliyor. Cuma pazarı hafta sonuna alınabilir. Hafta içi olmasının sebebi eskiden ulaşım yokmuş. Köylüler hafta içi buraya geldiğinde hem resmi dairelerdeki işini görüyor hem de satış yapıyordu. Daha önceleri zaten hafta sonu yapılıyormuş. Şimdi artık ulaşım çok kolaylaştı. O yüzden düşünülebilir.
Bu dönem hayata geçirdiğiniz projeleriniz neler?
Alt katımıza SGK'nın açılması bizim için çok ciddi bir olaydı. Özellikle bu yapılandırma döneminden önce açabildik. O yüzden bizim için bir gurur meselesi. Yapılandırma döneminde 7 bin kişi müracaat etti. Her gün ortalama 100 kişi faydalanıyor. Daha önce herkes İzmir'e gitmek zorunda kalıyordu. Ödemiş bizden yaklaşık 1.5 yıl sonra açılabildi. Selçuk'ta hala yok, hala bize geliyorlar. Üst katımıza güzel bir lokal ve restoran var. Terasımız da yaz aylarında inanılmaz keyifli oluyor. Üniversitede okuyan çocuklara burs veriyoruz. Şu anda 45 Tireli üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Burs alacak öğrencilerin 4 yıllık bir bölümde okuyor olması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta bir milyar dolar barajını aşarız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN