Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaburun'a 'yol' açıldı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın devreye girdi. Çeşme Otoyol kavşağı ile Karaburun arasındaki 55 kilometrelik yolun yapımına bir an önce başlanabilmesi için acele kamulaştırma kararı alındı

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Çeşme Otoyolu ile Karaburun arasında yapımına başlanan ancak kamulaştırma sıkıntısı nedeniyle ilerleyemeyen yeni yol için acele kamulaştırma geldi. Kamulaştırma yapılamadığı için tıkanan çalışmalar nedeniyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım devreye girdi. Dün Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile Çeşme Otoyolu yol ayrımından Karaburun'a uzayacak 55 kilometrelik yol için bir ay içinde kamulaştırma çalışmaları tamamlanacak. Yol güzergahında arazisi olan vatandaşın kamulaştırma bedelleri bankada açılacak hesaplarına yatacak. Acele kamulaştırma uygulaması sonucunda Çeşme Yol Ayrımı ile Mordoğan arasındaki 34 kilometrelik yol bu yıl Ağustos ayına kadar hizmete açılacak. Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, acele kamulaştırma kararının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yakın takibi ve talimatı ile başlatılan bir süreç olduğunu belirterek, bu karar ile rahatladıklarını söyledi. Uraloğlu, "Karaburun, İzmir'de yol standardının düşük olduğu yaklaşık 55 kilometrelik bir güzergah. İhalesini yaparak çalışmalar başlamıştı. Kamulaştırmalarla ile ilgili sıkıntı oldu. Bitirdiğimiz yerler var. Ama Gülbahçe, Balıklıova ve Mordoğan'da tam olarak kamulaştırmayı çözemediğimiz için çalışmalar bitirilemedi. Kamulaştırma sorununu biz aşamadık. Şimdi elimiz çok rahatladı. En geç bir ay içinde kamulaştırmayı bitiriyoruz. Ağustos ayında Mordoğan'a kadar yol bitecek. 2014 yılı Ağustos ayında da yol Karaburun'a ulaşacak. Ek imalat ile birlikte yolun maliyeti 25 milyon lirayı bulacak" dedi.

TURİZM HAREKETLENİR

Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, acele kamulaştırma kararının kendilerinde ve yöre halkında memnuniyet yarattığını dile getirerek, "Yarım kalan bir çalışmanın ne bize, ne İzmir'e faydası var" dedi. Yolun en azından Mordoğan'a kadar bölümünün bu yaz açılması halinde günübirlik geliş- gidişlerin hızlanacağını, ilçeye yönelik turizmin hareketleneceğini belirten Yasa, 2014 yazında yolun tamamen bitmesi ile de ilçenin çehresinin değişeceğini söyledi. Yasa, "Karaburun'un doğası çok güzel. Herkes gelmek istiyor. Ancak yol engel oluyor. Yolun acilen bitirilmesi sonucu zaman, trafik güvenliği sorun olmaktan çıkacak. Yolun yaz turizmine müthiş katkısı olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaburun'a 'yol' açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN