Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin pazarına lezzetli giriş

Şangay Uluslararası Gıda Fuarı'nın onur konuğu olduk. Başta zeytinyağı olmak üzere Çanakkale'nin yöresel sebze, meyve ve tahıl ürünlerini Çinlilere tanıttık

Giriş Tarihi: 10.5.2013
Çanakkale'nin lezzetleri, Çin'in Şangay şehrinde Türkiye'nin onur konuğu olduğu Uluslararası Gıda Fuarı'nda kurulan stantta tanıtıldı. Çin'den işadamlarına seslenen Vali Güngör Azim Tuna, "Cumhuriyet'in 100. yılında 500 milyar dolar ihracat seviyelerine ulaşmak istiyorsak, Çin bizim için mutlaka olunması gereken bir pazardır" dedi. Fuarda kurulan stantta, Çanakkale'nin yöresel lezzetleri, başta zeytinyağı olmak üzere, sebze, meyve ve tahıl ürünleri, tatlı, şekerleme ve lokumlar, değişik kurutulmuş sebze ve meyveler sergilendi. Çanakkale'nin turizm değerleri ise dağıtılan broşür ve kitapçıklar ile tanıtıldı. Fuar alanına gelen Vali Güngör Azim Tuna ve beraberindeki heyet, Türkiye için ayrılan stantarın olduğu bölümde İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardmcısı Dursun Topçu, Şangay Ticaret Ataşesi Bilgehan Şaşmaz ile değerlendirmelerde bulundu.

"MUTLAKA OLMALIYIZ"
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna fuarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Cumhuriyetin 100'üncü yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için Çin pazarının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Vali Tuna, "Bu fuar dünyanın en önemli gıda fuarlarından birisi. Çin pazarı çok önemli. Çünkü aldığımız rakamlara göre Çin'in yıllık ithalatı 1.4 trilyon dolar. Bunun yüzde 10'una bir insan göz koysa, hedef alsa 140-150 milyar dolar yapar. Biz Cumhuriyetin 100'üncü yılında 500 milyar dolar ihracat seviyelerine ulaşmak istiyorsak Çin bizim için mutlaka olunması gereken bir pazardır" diye konuştu.

KİMLER KATILDI?
Çanakkale Valiliği, oda, borsa, işadamı ve siyasetçilerden oluşan 110 kişilik kafile ile fuara çıkarma yapan Çanakkale, büyük ilgi gördü. Fuara Vali Güngör Azim Tuna, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, Valilik Özel Kalem Müdürü Mahmut Akkuş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş, İl Kültür Müdürü Şinasi Haznedar, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu, ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen, bazı ilçelerini belediye başkanları ile işadamları ve işkadınları katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin pazarına lezzetli giriş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN