Yamanlar'a 5 onay

Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da kurmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi ile ilgili olarak beş resmi kurum olumlu görüş belirtti

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da kurmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi ile ilgili Karşıyaka Belediyesi'nin Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'ne hazırlattığı rapor Büyükşehir Belediyesi tarafından incelenirken alanın uygun olup olmadığına ilişkin kurum görüşleri de büyük ölçüde tamamlandı. Tarım İl, TEİAŞ, Gediz Elektrik, Orman ve DSİ Bölge Müdürlükleri olumlu görüş belirtirken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın görüşleri henüz belediyenin eline ulaşmadı. Başkan Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediyesi'nin üniversitelere hazırlattığı ve sonuç bölümünde söz konusu alanın katı atık bertaraf tesisi kurmaya uygun olmadığı görüşüne yer verilen raporu incelettiklerini söyledi.

TARIMSAL NİTELİK YOK

Belirlenen alanın katı atık tesisi olarak uygun olmadığına ilişkin değerlendirmelerini almak üzere kurumlara yazı yazan ve kendi görev alanları çerçevesinden alanı incelemelerini isteyen Büyükşehir Belediyesinin yüzü bu sefer güldü. Daha önce Torbalı Taşkesik, Bornova Eğridere gibi yerlerden kamuoyu baskısı nedeniyle vazgeçmek zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi kurum görüşlerini büyük ölçüde tamamladı. Tarım İl Müdürlüğü, TEİAŞ, GEDİZ Elektrik, Orman ve Su İşleri, DSİ ve İZSU Genel Müdürlüğü alanla ilgili olumlu görüş verdi. Geriye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın görüşleri kaldı. Bu kurum görüşlerinin de hazır olduğu, önümüzdeki günlerde gönderileceği belirtildi.

ORMAN NİTELİĞİ YOK
Tarım İl Müdürlüğü'nce Büyükşehir Belediyesine gönderilen yazıda söz konusu alanın tarımsal nitelik taşımadığı, bölgenin Toprak Kullanım Kanunu dışında olduğu görüşüne yer verildi. Raporda ayrıca söz konusu alanın bir bölümünün mera vasfı taşıdığına dikkat çekilerek bu alanın mera vasfından çıkarılması için mera komisyonuna müracaat edilmesi gerektiğinin de belirtildi. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nden gönderilen yazıda da söz konusu alanın orman vasfı taşımadığı ifade edildi. Alanın bir bölümü ağaçlandırma çalışmaları yaplması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na tahsis edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamanlar'a 5 onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN