Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Alsancak Limanı İzmir'e bin yıl yeter"

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk limanın yapılacak yatırımlarla bin yıl daha kente ve ülkeye hizmet edeceğini belirtti

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Çandarlı'daki Kuzey Ege Limanı'nın devreye girmesinden sonra İzmir Alsancak Limanı'nın sadece kruvaziyer limanı olarak kullanılacağı açıklamasına İzmir'deki odalar karşı çıktı. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Alsancak Limanı'nın yapılacak yatırımlarla bin yıl daha kente ve ülkeye hizmet edeceğini ifade etti. DTO İzmir Şube Başkanı Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, İTO Başkanı Demirtaş'ı ziyaret etti. Görüşmede İzmir Alsancak Limanı'nın kullanım şekli gündeme geldi. Denizin İzmir için çok önemli olduğunu belirten Demirtaş şöyle dedi: "İzmir, kurulduğu günden bu yana liman kenti. Liman fonksiyonunu devam ettirmeli. Deniz bizim herşeyimiz. 2005'ten itibaren kruvaziyerde önemli yol aldık. Limanın özelleştirme işi durdu. Çandarlı'daki Kuzey Ege Limanı devreye alınacağı için limanın geleceği konuşuluyor. Bize göre liman sadece kruvaziyer limanı olarak devam etmemeli. Buradan dökme yük gitmeli ama konteyner limanı kalmalı. Çandarlı dünyanın 10 büyük limanından biri olacak ama Alsancak iyileştirmeler Akdeniz'in ilk 5 limanı arasında yer alacak. Artık gemiler beklemiyor. Hizmet kalitesinin artması ve tarama ile Alsancak bin yıl daha hizmet eder" dedi.

LİMAN VAZGEÇİLMEZ

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk de yüzbinlerce insanın ekmek yediği limanın kentin vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi. Alsancak Limanı'nın konteyner gemilerine kapanması halinde Güney Ege'den gelecek yüklerin firmalara ek maliyet getireceğini belirten Öztürk, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedeflediği bir dönemde rekabetçi olunması gerektiğini ifade etti. Limanda dolgunun bittiğini, yeni sahanın yaratıldığını, yeni vinçlerin geleceğini dile getiren Öztürk, 2014 başından itibaren limanda çok rahat bir sistem kurulacağını açıkladı. Kruvaziyerde İzmir'i homeport yapmak istediklerini belirten Demirtaş, İzmir çıkışlı turlar için Doğu Akdeniz'de istikrarın gelmesini beklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Alsancak Limanı İzmir'e bin yıl yeter"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN