Birileri artık 'Dur' desin

Her eğitim yılında servis ihmalleri gündeme geliyor. Ancak her yıl yine eski hamam, eski tas. Olan, minik yavrulara ve ailelerine oluyor

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Muğla Dalaman'da 5 yaşındaki anaokulu öğrencisi Dağlar Dağlaroğlu'nun okul servis aracının altında kalarak yaşamını yitirdi, bu araçlar her yıl olduğu gibi yine gündeme geldi. Verilen sözlere, "Önlemler alındı, alınıyor" söylemlerine, yönetmeliklere, yönergelere karşın minicik evlatlar yaşamlarını yitiriyor. Olan onlara ve geride bıraktıkklarına oluyor, çünkü ihmal, bilinçsizlik, kural tanımazlık sürüp gidiyor. Veliler ise "Birileri artık buna 'Dur' desin" de feryat ediyor.

AİLELER KİRALAMIŞ

Son olarak Dalaman'da meydana gelen acı olayın ardındaki ihmaller araştırılırken, minik Dağlar'ın altında kaldığı servisin 8-10 arasında öğrenci velisinin bir araya gelerek kiralandığı ortaya çıktı. Servis aracının, şoför Muhammet Şimşek'e ait olduğu belirlenirken, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği zorunlu kılmasına rağmen araçta çocukların bakıcı anne statüsünde olan rehber görevlinin bulunmadığı ortaya çıktı. Oğlunun ölümüne isyan eden baba Doğan Dağlaroğlu, facianın takipçisi olacağını, ihmali bulunanların cezalandırılmasını istediklerini söyledi.

"BUNUN ADI FACİA"
Dağlar'ın ölümünün kendisini de çok üzdüğünü belirterek "Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın" diyen İzmir Servisçiler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Dalaman'daki servis aracında rehber görevlinin olmamasını "facia" olarak nitelendirdi. Rehber görevlinin okul öncesi sınıftan 8'inci sınıfa kadar bulunması gerektiğinin yönetmelik emri olduğunu ifade etti. Bostancı, "Biz oda olarak yönetmelikle sınırlı kalmadık ve bir de Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde bir servis yönergesi çıkardık. Bu iki kurumumuz ile koordineli hareket ederek tüm üyelerimizi uyardık. Ayrıca sık sık hizmet içi eğitimler de veriyoruz" diye konuştu. Servis araçları denetiminde ailelere de iş düştüğünü belirten Bostancı, dikkat edilmesi gerekenleerle de ilgili de şu uyarılarda bulundu: "Anne ve babalar servis aracının S plakalı olup olmadığına, içinde rehber görevli olup olmadığına, koltuklarda emniyet kemerinin var mı, yok mu, baksınlar. Bütün kriterlere uyup uymadığına baksınlar. Örneğin araç sürücüsünün sabıkalı olmaması gerekiyor. Ayrıca rehber görevlinin de yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olması gibi zorunluluklar var. Taşımacı firmadan bu bilgiler mutlaka sorulmalı. Veliler bu konuda odamızdan ayrıntılı bilgi alabilir."

DAĞLAR, TOPRAĞA VERİLDİ
Öte yandan minik Dağlar toprağa verilirken, Kaymakam Yılmaz Şimşek, "Sürücü Muhammet Türker adli makamlara sevkedilecek. Biz de idari soruşturma başlattık. Ayrıca Emniyet ve Milli Eğitim yetkilileri tarafından öğrenci servis işletmeleri ve sürücüleri ile ilgili sürekli denetimler, uyarıcı toplantılar yapılıyor. Bunları daha da sıklaştıracağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birileri artık 'Dur' desin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN