Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ertuğrul AYTAÇ: Maden kazasındaki gerçekler

Giriş Tarihi: 24.10.2013
Bayramın son gününde Soma'nın Darkale köyü yakınındaki özel bir maden ocağında çıkan yangın sonucunda bir işçinin öldüğü, 27 işçinin ise yaralandığı haberi geldi. Soma, Manisa'nın madenciliği ile ünlü bir ilçesi. Bu milli servetini yer altından çıkarılması ve çalışan işçilerin yaşamı başlı başına dram. Meydana gelen yangın sonrası savcılık hemen soruşturmaya başladı. Maden ocağını işleten şirketin müdürü ve vardiya sorumlusu tutuklandı. Soma'yı yasa boğan bu olay karşısında Manisa CHP Milletvekili Hasan Ören bir açıklama yaptı. CHP'li Ören'e göre son 2 yılda bu özel maden ocağında sık sık kaza meydana geldiğini açıkladı. Ben de Ören'in iddialarını araştırdım. Soma'da son 2 yılda meydana gelen 8 iş kazasından yedisinin bu şirketin maden ocağında meydana geldiği ortaya çıktı.

ÖREN,SORU ÖNERGESİ VERDİ
Bunun üzerine CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, hemen Soma'da meydana gelen iş kazaları ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın cevaplamasını istediği soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdi. Milletvekili Ören; şöyle dedi: "Son yıllarda Soma'daki maden ocaklarındaki iş kazaları sayısında büyük artış olmuş, bu kazalarda hayatını kaybeden, yaralanan, sakat kalan çok sayıda işçimiz olmuştur. İş kazaları iş ve işçi güvenliği konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamamıza neden olmuştur. Toplu ölüm ve yaralanmalar, en çok madenlerdeki grizu patlamalarında, göçüklerde ve yangınlarda olmaktadır.Kazaların genellikle özel maden ocaklarında meydana gelmesi işletmelerin iş ve işçi güvenliğine gereken önemi vermediklerini açıkça ortaya koymaktadır. 12.000 yer altı maden işçisini bulunduğu Soma'nın sürekli iş kazaları ve ölümlerle anılması vatandaşları rahatsız etmektedir. Sabah işe giden eşinin, çocuğunun, geri dönmeyeceği endişesi, Somalıların huzurunu kaçırmaktadır. Maden işletmeleri Soma ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. Yaratılan artı değerden, tüm Soma halkının eşit şekilde yararlanması ve sağlıklı ve huzur içinde kazanç elde edilmesi hepimizin temennisidir."

DEVLET ÖNLEM ALMALI

Soma halkının kazaların, ölümlerin, sakatlıkların son bulmasını istediğini söyleyen CHP'li Ören, "Soma'da böyle kazaların bir daha yaşanmaması için, Hükümet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerekli tedbirlerin alınmasını mutlaka sağlamalıdır" diye konuştu.Kazada yaralanan 27 işçi de olay sonrası yaptıkları açıklamada, "Yaşamla ölüm arasında gidip geldik" dediler. Allah hiç kimseye böyle ölüm ile burun buruna yaşanan maden kazaları göstermesin. CHP'li Ören'in dediği gibi devletin burada gerekli araştırmaları, incelemeleri bir an önce yapıp gerekli tedbirleri alması gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertuğrul AYTAÇ: Maden kazasındaki gerçekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN