Diabet her yönüyle ciddiye alınmalı

Prof. Dr. Kaynak, "Yaşam kalitesini bozması ve toplumsal maliyeti nedeniyle hastalıktan korunmayı ve kontrolü ihmal etmemeliyiz" dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Retina Göz Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Süleyman Kaynak, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de diabetin hızla arttığını söyledi, "Şeker hastalığı, dünyada en önemli kronik hastalıklardan biridir. Tüm yaş gruplarındaki sıklığı 2000 yılında yüzde 2.8 iken 2030 yılında yüzde 4.4 olacağı tahmin ediliyor" dedi. Diabetin esasta, pankreas tarafından üretilen insülin hormonunun ya yetmezliği ya da etkisini gösterememesi yüzünden şeker metabolizmasının bozulması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kaynak, "Hastalık ya mevcut insülini daha iyi kullanmak için, ağızdan alınan ilaçlarla ya da doğrudan insülin enjeksiyonlarıyla tedavi edilir. Genç yaşlarda ortaya çıkan ve pankreastaki hücrelerin tahribatına yolaçan iltihaplar sonrası görülen tip-1 diabet ile, sonradan görülen ve daha çok genetik özellikler ve çevresel etkenlerin yardımı ile ortaya çıkan tip-2 diabet diye iki türü vardır. Tip- 2 daha yaygındır" diye konuştu.

DAMAR HASTALIĞI

Diabetin, her ne kadar bir hormon hastalığı olarak düşünülse de, aslında, diğer branşlardaki hekimler için bir damar hastalığı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kaynak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dolayısıyla göz hekimleri için de, diabet bir damar hastalığı olarak önemlidir. Diabetik retinopati, görme sinirlerini besleyen kılcal damarların, diabet tarafından etkilenmesi sonucu kanamaların oluşması ve görmenin bozulması sürecini tanımlamaktadır. Bu süreç, diabetlilerdeki en erken ve bazan da en ağır komplikasyon grubunu oluşturur. Zira göz içindeki kanamalar, ağır görme kayıplarına ve hatta uzun vadede yeterli tedavi alınamadıysa, körlüklere yol açabilmektedir. Burada tedavi olarak, erken evrede laser tedavisi ve göz içi ilaç enjeksiyonları yapılır. Geç evrede cerrahi uygulamalar gerekebilir. Çünkü diabet, kendiliğinden geçen bir hastalık değildir ve hayat boyu bize eşlik eder. Bu nedenle ancak kontrolü mümkün olabilen bir hastalıktır. Hastalığın damarsal komplikasyonları, nerdeyse kendisinden daha önemlidir. Bunların başında da görme kayıplarına yol açan göz içi kanamaları gelmektedir."

TOPLUMSAL MALİYETİ
Diabetin ülkemizde yaklaşık 7 milyon kişiyi direkt olarak etkilediği bilgisini veren Prof. Dr. Süleyman Kaynak, hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonların da maliyetinin son derece yüksek olduğunu ifade etti, "Doğrudan maliyetler açısından bakılsa bile, diabetikler için kullanılan ilaçlar, Türkiye'deki toplam ilaç giderinin yüzde10.5'luk kısmını oluşturmaktadır. Toplam maliyetin ise yaklaşık 13 milyar lira olduğu tahmin edilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diabet her yönüyle ciddiye alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN