Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her mevsim keçi sütü

Keçi sütü ve keçi peyniri üreticisi Kecheese'in sahibi Özer Türer, Türkiye'de artan çiftliklerle birlikte artık sütün mevsimsel olmaktan çıktığını belirtti

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Tire'de bu yıl ikincisi düzenlenen Tire Süt Sempozyumu'na katılan Türkiye'nin önde gelen keçi sütü ve keçi peyniri firmalarından Kecheese firması sahibi Özer Türer, bu yıl ilk kez kendi çiftlikleri dışında da sonbaharda önemli miktarda keçi sütü üretimi gerçekleştiğini belirtti. Küçükbaş hayvancılığın en büyük sorunlarından birinin mevsimsel süt üretimi olduğunu belirten Türer şöyle dedi:

DESTEK VERİLİYOR
"Keçi ve koyun sütünde sağım Mart ayında başlar Haziran ayında biterdi. Son zamanlarda hem koyun ve keçi sütünde yaşanan fiyat artışı hem de artan keçi çiftlikleri nedeniyle sonbahar aylarında da keçi sütü bulmak mümkün. Bu yıl ilk kez kendi çiftliğimiz dışında da süt alma olanağı bulduk. Keçi sütü üretiminin yüzde 90'ı hala Mart - Haziran arası dönemde gerçekleşiyor. Bu yılki bir ilk adımdı. Önümüzdeki yıl mevsim dışı keçi sütü üretiminde bir artış bekliyoruz." Türkiye'nin en büyük ve eski Saanen çiftliklerinden birine de sahip olan Özer Türer; keçi sütü üretimini 12 aya yaymak isteyen çiftliklere teknik destek verdiklerini de belirtti. Mevsim dışında süt tedariki yapan çiftliklere fiyat farkı ödeyerek keçi sütünün 12 ay üretimini teşvik ettiklerini de ifade eden Türer, "Islah çalışmaları ve kontrollü doğumlarla keçi sütü üretimini bir çiftlikte 12 aya çıkarmak mümkün. Kendi çiftliğimizde bunu uzun bir süredir yapıyoruz. Artık Türkiye'de ıslah olmuş, Saanen kanı yüksek çitliklerde 1 keçiden 10 ay sağım yapılıyor. Kontrollü doğum ile süt üretimini bütün yıla yayabiliriz" diye konuştu.

AB STANDARTLARINDA
"Çiftliklerimizde AB standartlarında keçi sütü üretimi gerçekleştiriyoruz" diyen Türer şunları ekledi: "Hatta yağ, protein değerleri bakımından daha kaliteli demek bile mümkün. Ancak hayvan başı süt verimi konusunda hala daha Türkiye'nin çok gerisindeyiz. Islah ile daha hızlı yol almalıyız. İnek sütüyle yurtdışında rekabet edemeyen Türkiye, keçi sütü ve keçi sütü ürünleri ile dünya pazarında en büyük payı alabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her mevsim keçi sütü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN