Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hizmet istiyoruz

Giriş Tarihi: 26.2.2014

Yerel seçimlere kısa süre kala İzmirlilere, yeni seçilecek yönetimlerden beklentilerini sorduk. Kentin dört bir yanından vatandaşların ortak görüşü ise, "Belediye gibi belediye olsun" oldu

Yerel seçimlere yaklaşık 1 ay gibi kısa bir süre kaldı. Adayların projeleri yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Peki vatandaş, adayların seçim vaatleri hakkında ne düşünüyor. 31 Mart sabahından itibaren nasıl hizmet bekliyor? İzmir'in dört bir yanından vatandaşların ortak görüşü, "Belediye gibi belediye istiyoruz" oldu. İzmirli vatandaşlar, yerel seçimler sonrasında seçilecek olan belediye başkanlarından ilk olarak belediyelerin hakkıyla yönetilmesi istiyor. Vatandaşların iki numaralı istediği, İZBAN ve metro hattını genişlemesi yönünde. Listede üçüncü sırasında ise yolların düzeltilmesi yönünde. Giderek artan trafik sıkıntılarına ise alternatif yollar isteyen İzmirli, kentin trafik açısından kilit noktalarında çözüm üretecek projeler istiyor.

TEMİZLİK ÖN PLANDA

Bayraklı'da yaşayan 70 yaşındaki Ayşe Baz, evlerinin önünü 70'li, 80'li yıllardaki gibi kendilerinin süpürdüklerini belirtti, "Bizler İzmir'in sırtlarında yaşadığımız için bize bunu layık görüyorlar. Oy karşılığında hizmet istiyoruz. İlk olarak çöplerimiz düzenli olarak toplansın. Belediye mahallelere görevliler gönderip yol kenarlarını süpürtmeli" dedi. Çiğli'de yaşayan 50 yaşındaki Berrak Akgün ise çevre temizliğinden şikayet etti, "Yerler pislik içerisinde, kendimizi hiç büyük bir şehirde gibi hissetmiyoruz" dedi. Güzelyalı'da yaşayan 56 yaşındaki Servet Tekbay, "Biz sadece hizmet istiyoruz. İzmirli'nin oyunu cebinde görenler, ilk önce hizmet versin, proje üretsin. Biz gördük ki bu belediye bazı bahanelerin altına sığınıyor. Ama durum ortada herkes koltuk sevdalısı olmuş. Yıllarca İnönü Caddesi, kapalı kaldı. Bunu en iyi yaşayan bizler biliriz" dedi. İzmir'in alt yapısının kötü olduğunu belirten 67 yaşındaki Necdet Yılmaz ise, "Sel bastıktan ya da başka bir sıkıntı doğduktan sonra çalışıyormuş gibi görünüyorlar. Mesela kanalizasyon denize aktı, haberler çıktı. Vidanjörler, geldi günlerce çalıştı, ama yine nafile denize kanalizasyon akıyor" dedi. Üst geçitlerin bakımsızlıktan feci durumda olduğunu söyleyen 65 yaşındaki Ali Fuat Zeydan, "Demirköprü'de asansörde kaldım. Asansörlere bindiğinizde pislikten içiniz kalkıyor. Ayrıca alt yapıyı güçlendirsinler. Tüm çağdaş belediyelerde alt yapı oldukça gelişmiş seviyede. Elektrik, su, internet, kanalizasyon yerin altında gidiyor. Ama sokağa çıkıp kafanızı bir kaldırın görüntüye bir bakın" dedi.

'YAPMACIK İŞLER'
Mevcut belediyenin İzmir'e çok fazla bir hizmet sunduğunu düşünmediğini belirten 36 yaşındaki Serdar Sözen, "Buca'da özellikle mesai saati başlangıç ve bitiş saatlerinde anormal bir yoğunluk oluyor. Belediye yetkilileri de bu durumdan haberdar. Çözüm var mı? Yok. Uçan yol yapıldı ama değişen bir şey olmadı. Şimdi seçim zamanı geldi, göstermelikten yapılan yol kazıları var. Durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirdi. İnsan bunları görünce daha da yapmacık geliyor bu çalışmalar. Yolları seçim dönemi yaklaşınca kazacaklarsa hiç kazmasınlar. İnsanların gözlerini boyamaya çalışmasınlar" dedi. 31 yaşındaki Soner Çınar ise, "Alpaslan ve Çiçek Mahallesi'nde yollarımız çok bozuk bunları ya tamir etsinler ya da yeniden yapsınlar. Kendimizi ikinci, üçüncü sınıf insan gibi hissediyoruz" dedi. Üniversite okumak için şehir dışından geldiğini söyleyen Anıl Uğur, "Ulaşımımı toplu taşıma ile yapıyorum. Belediye otobüs, metro ve İzban gece 12'de bitiyor. Peki gece 12'den sonra dışarıya çıkmak istersek ve arabamız yoksa ne olacak?" dedi. Güzelyalı'da ikamet eden 43 yaşındaki Mehmet Dinçsoy, "Kent merkezine araçla gelmek artık hayal gibi oldu. Zaten trafik var hadi onu aşıp ulaştınız, bu sefer aracınızı nereye park edeceksiniz??" diye sitem etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hizmet istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN