Diyet yapmadan zayıflatıyor

Beslenme uzmanı Gökalp Müstecaplıoğlu, teknolojik aletlerle bölgesel zayıflamada ün yaptı. Tıptaki ilerlemeden de yararlanıp, beslenmeye ağırlık verdi. Birçok ünlüye diyet yaptırmadan ve aç bırakmadan zayıflatmayı başardı.

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Doktor Gökalp Müstecaplıoğlu, medikal estetik hekim diye bir kavramın dahi olmadığı günlerde, İzmir'in ilk doktorlu güzellik merkezini kurdu. Tıp bilgisi ile cildin çok daha derinlerine girip, teknolojik aletlerle bölgesel zayıflama konusunda ün yaptı. Bu ünü, onu İstanbul'a taşıdı. İstanbul'da, tıptaki ilerlemeden de yararlanıp, beslenme konusuna ağırlık verdi. Obezitenin aslında bir metabolizma sorunu olduğunu görüp, Almanya'da metabolik balans araştırma merkezi ile çalışmaya başladı. İzmir'e dönüp, birçok ünlüyü diyet yaptırmadan, aç bırakmadan zayıflattı. Beslenme uzmanı Müstecaplıoğlu ile metabolik balans sistemini, doğru bildiğimiz yanlışları konuştuk.

NEDEN ŞİŞMANLIYORUZ?
Yanlış besleniyoruz. İlaveten diyet yapıyoruz. Diyet programları yanlış çünkü. Yanlış beslenmenin yanında yanlış diyet yapılırsa, obezite artıyor. İlkel insanlar bir öğün yemek için ortalama 28 kilometre yürüyorlarmış. Şimdi elimizi telefona uzatıyoruz, yemeğimiz geliyor. Bu adamla o adamın arasındaki farkın bir bedeli var. Bizim karaciğerimiz, pankreasımız pizza çağı geldi ben kendimi ona göre ayarlayayım demiyor. Bizi hala mağara döneminde kabul ediyor. Tersine yaparsanız, bedelini yağ olarak alırız.

DAMAR TIKANIKLIĞI

Size doğru beslenmeyi öğrenmeye mi geliyorlar?
Türk insanı, "Yiyim yiyim 140 kilo olayım, sonra bir doktor çıksın şöyle parmaklarını şıklatsın ben 40 kilo birden vereyim" istiyor. Böyle bir dünya düzeni yok. Başka yerlerde bir kilo alınca gidiyor, bizde 40 kilo artınca geliyor. Ama sonuçta metabolizma bozuluyor, yağ depolama artıyor.

Metabolizma bozulması nedir?
Metabolizmanın doğru çalışamayan her hali. Aldıklarınızdan fayda göremeyecek hale gelmesi. İkimiz de aynı eti yiyoruz, sizin metabolizmanız doğru çalışıyorsa fayda görüyorsunuz ama ben aynı eti yediğim halde ondan yarar göremiyorum, yağa dönüşüyor, damar tıkanıklığı yapıyor gibi.

Peki metabolizmanın hızlı olması?
Metabolizmam hızlı demek, istirahat halindeyken yaktığım enerji miktarı fazla demek. İyi bir şey ama bunu kas, genetik, daha önce yaptığınız doğrularla yanlışların toplamı belirler. Bir hap verin de metabolizmam hızlansın yok. Artırmak istiyorsanız kas çalışmanız lazım. 6-8 ay çalışınca belki 1-2 kilo kasınız birikir, o da 5-10 puan eder. Onun için korumak ve sağlıklı tutmak önemli.

Doğumdan itibaren mi korumak için gayret etmeli?
Yok, ergenlik çağında zaten çok aktif oluyor. 20 yaşından itibaren artık korumam gerekir demeli.

Programınızda diyet yok mu?
Biz her türlü diyete karşıyız. Akapunktur, Dukan, hangi isim altında olursa olsun. Biz, metabolizma düzenleyici beslenme programı veriyoruz. Gıdaların ilaç olarak kullanıldığı bir metabolizma düzenleme çalışması yapıyoruz. Aç bırakmaya dönük bir çalışmamız yok. Kalori hesabı yapmıyoruz. Ara öğünler vermiyoruz. "Az az sık sık besleneceksin. Şu saatte kalkacaksın, şu saatte şunu yiyeceksin" şeklinde gündelik hayatı planlamıyoruz. Bu yöntem ne aç bırakan, ne de diyet programlarındaki gibi günlük hayatınızı rezil eden şekilde olmuyor.

Ne yapıyorsunuz?
Vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları tanzim ediyoruz. İki araştırma yapıyoruz. Birincisi, o kişinin aldığı gıdalardan biyo yararlılık dozları denen şeyi buluyoruz. Örneğin, siz 10 sene önce 100 gram et yediğinizde vücudunuz 100 gramı da değerlendiriyordu. Şimdi aynı 100 gramı yediğinizde 80 gramı değerlendiriyorsa, 20 gramı yağa gidiyor. Ölçülü et yeseniz de metabolizmanız 80 gramı değerlendirme noktasına geldiyse, o size fazla gelecektir. 50 gram verirsek aç kalacaksınız diyetlerde olduğu gibi. Peki neyi vereceğiz? İhtiyacınız kadar. Tüm gıdalara baktığımız bir çalışma yapıyoruz. Vücudun biyoyararlılık anlamında kullanabildiği dozları buluyoruz. İkincisi de reaksiyon bozan gıdalar var. Yediğimiz gıdalardan hemen yararlanamıyoruz. Hücrelerde yararlı olabilmesi için ağza alındıktan itibaren en az 220 biyokimyasal işlem gerçekleşiyor vücut içinde. Aldığınız gıdalar hiç kırılmadan sekteye uğramadan hepsi gerçekleşiyor mu diye bakıyoruz. Kırılarak bozularak reaksiyonu aksatan gıdalar var mı diye bakıyoruz. 20 sene önce ıspanak alıyordunuz metabolizmada her şey yolunda gittiği için yarar sağlıyordu ama bugün bu 220 küsur reaksiyondan birinin veya daha fazlasının hızını bozuyorsa, artık ıspanak size yaramıyor demektir. Ispanak yediğiniz her öğün yağlanabilirsiniz demektir. Bu yüzden biz çok veya az yemenizle ilgilenmiyoruz ama ıspanak var mı yok mu ile ilgileniyoruz. Bu yüzden reaksiyon bozan gıdaları ayıkladığımız ikinci araştırmayı yapıyoruz.

İKİ KAT FAZLA GIDA TÜKETİMİ
Nasıl belirliyorsunuz bunları? Dozlar ve reaksiyon bozanlar kapsamlı bir kan tahlili ile belirleniyor. Kan tahlilinin üzerinde bir araştırma yapıyoruz, sonuçları Almanya'ya gönderiyoruz. Almanya'da metabolik balans araştırma merkezi, sizin için bu iki araştırmayı tamamlıyor. Sonuçta yiyebileceğiniz gıdaların listesi ile dozları geliyor. Biz gıdaları ilaç olarak kullandığınız bir çalışma yapıyoruz. Bunun diyetle ilgisi yok. Belki şimdi yediğinizin iki katı yedireceğiz size. Ama yararlı olanları yiyeceksiniz. Metabolizma böylelikle devamlı doğru gıdayı almakla milim milim tedavi olacak. Metabolizma tedavi olduktan sonra sakıncalı olarak gördüğümüz ıspanağın bir anlamı kalmıyor. Nasıl 20 yıl önce yiyebiliyorsanız, şimdi yine yiyebilir hale geliyorsunuz.
Yani? Yani gıdaları ilaç gibi kullanarak, metabolizmanızı düzenleyerek, sağlıklı bir yaşam sunuyoruz. Hiç ilaç kullanmadan şeker hastalığını tedavi ediyoruz. Kolesterolü düşürüyoruz. Hastalara kolesterol ilaçlarını bırak dediğimizde korkuyor ama bir ay sonra normale çektiğimizi görünce rahatlıyor. 15 yıl süren çalışma, bizim doğru bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğunu ortaya çıkardı.
Mesela? Mesela öğün atlamak. Az yersem zayıflarım. Diyet yaparsam zayıflarım. Zayıflamazsınız. Geçici olarak kilo kaybedersiniz, kilo kaybetmek başka, yağdan kaybetmek başka. Diyet yaparsanız kilo kaybedersiniz ama aynı zamanda kas kaybettiğiniz için bütün diyetlerde kas kaybı var. Diyetin kendisi aç kalmak üzerine. Aç kaldığınız sürece vücudunuz kas kaybedecek demektir. Buluşun ana fikri bu. Aç kalan kas kaybeder.

YÜRÜYÜŞ ÖNEMLİ
Diyetlerde hep salata veriyorlar... Biz de veriyoruz ama programda aysberg serbest, yaprak marul sakıncalı diyebiliyor. Ispanak uygun değilse onu vermiyoruz. Öyle programlar çıkıyor ki kuru soğan dokunur deniyor, arpacık soğan serbest.

Programınızda spor var mı?
İlk 2-3 hafta önermiyoruz. Ağır sporlar yaparsanız bunlar da kas kaybına neden olabilir. Metabolizmanın bir noktaya kadar iyileşmesini, sistemi nasıl kullanacağını öğrenmesini ve ondan sonra spora başlamasını öneriyoruz. Ağır spor değil asla. Ağır sporun da vücuda zarar verdiğini söylüyor, yürüyüş öneriyoruz.

Sizin programınıza katılamayanlar için sağlıklı beslenme önerileriniz neler?
Öğün atlamayın. Meyveniz dahil, tüm yiyeceklerinizi arka arkaya yiyin. Ara öğün insülini tetiklediği için sürekli acıkma duygusunu pekiştirir. Ara öğün yemeyin. Akşam saat 21.00'den sonra yemeyi bırakın. Bol su için, sentetik, işlem görmüş, ambalajlı, mısır şurubu içeren gıdalardan uzak durun. Pazara çıkın, oranın salçasını, otunu, pekmezini kullanın. Doğaya dönmemiz gerekiyor. Hiçbir memeli hayvanın fabrikada üretilmiş şekere ihtiyacı yok. Şeker tüketmeyin. Corn flakesler, diyetleri dahil şişmanlatıcıdır. Meyveyi, üç öğünden fazla yemeyin. Meyve suları doğrudan insülini tetikler, trigliserit yapar. İçmeyin.

CENNETTEN FARKSIZ
Mine Müstecaplıoğlu, bir kadın için cennet denilebilecek merkezi yönetiyor. İstediği zaman cilt bakımı, gençleştirme işlemi yaptırıyor. Bence yaşından çok genç gösteriyor.

Elinizin altında diye cilt bakımını sık mı yaptırıyorsunuz?
Cildin temelini sağlam tutan işlemler yaptırınca bakım işlemlerine çok az ihtiyaç duyuyorsunuz. Gençleştirme işlemleri laserle yapılan PRP dediğiniz cildi sağlamlaştıran işlemleri yaptığınız zaman diğer işlemlere daha az ihtiyacınız oluyor.

Bu görüntüyü elde etmek için botoks, dolgu gibi işlemler yaptırıyor musunuz?
Yaptırtmıyorum. Bazı insanların ihtiyacı oluyor ama biz mümkün olduğunca dokunun sağlamlaşması temeline yönelik işlemleri yapıyoruz. Kendi kanınızdan alınan serumlarla yapılan işlemler çok başarılı sonuç veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyet yapmadan zayıflatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN