Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rest, krizi çözdü

Çiğli Belediyesi'nde maaşları düşürüldüğü için eylem yapan 13 işçi, işten çıkarıldı. 450 işçi, arkadaşları işe alınana kadar çöp toplamama kararı alınca akşam saatlerinde istediklerini aldı

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Çiğli Belediyesi önünde önceki akşam, maaşlarında düşüş olduğu için eylem yapan, aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 13 kişi işten çıkarılmasıyla alevlenen kriz dün akşam saatlerinde çözüldü. Harmandalı'ndaki şantiye binası önünde toplanan 450 işçi, iş bırakma eylemi başlattı ve arkadaşları yeniden işe alınana kadar çöp toplamayacaklarını ifade etti. Maaşlarının düşürüldüğü iddiasıyla bir grup işçi önceki gün Çiğli Belediyesi önüne gelerek protesto eylemi yaptı. Çıkan tartışmada belediye binasının camları kırılırken, olay yerine çevik kuvvet ekibi geldi. Eylemin ardından Başkan Hasan Arslan'ın talimatıyla 13 işçi, işten çıkarıldı. Bu gelişme üzerine dün 450 işçi, arkadaşlarına destek amacıyla süresiz iş bırakma eylemi başlattı. İşten çıkarılanlardan biri olan Genel İş 5 Nolu Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Tural, "2 yönetim kurulu arkadaşımız, 4 temsilci arkadaşımız toplam 13 kişi işten çıkarıldık. Çalışma hakkımız gasbedildi. Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. 13 işçi arkadaşımız işe alınana kadar eylemimiz sürecek. Maaşlarımızda, hazirana göre 500-600 liralık bir düşüş var. Bu insanların ev kirasıdır. Bir aylık mutfak masrafıdır. Bizim için önemli bir para. Zam olmadığı gibi mevcut maaşlarımızda da düşüş oldu. Sayın Başkan'ın çalışma hayatına bakışı sorunlu" diye konuştu.

ELİMİZDEN ALIYOR

Seçim öncesi, Hasan Arslan'ın kendilerine maaşlarını sorduğunu anlatan Tural, "Bin 700 lira maaş ile geçinilir mi diyen Sayın Başkan şimdi bu bin 700 liramızı da elimizden alıyor. Yapılan ihale şartnamesine göre maaşlarımızı düşürüyor. Önceki gün buna tepki gösterdik. 1 günlük eylem yaptık. Eylemdeki tansiyonu arttırdı ve bize tebliğ bile yapmadan işten çıkartıl- dık. Biz haklarımızı arayacağız. Biz kamu görevlisi seçtik. Despot seçmedik. Bizi kimse korkutamaz. Çiğli'yi Hasan Arslan'a dar ederiz" dedi. İşten çıkarılan 13 işçiden biri olan Ümit Yıldız, "Başkanıma ben şunu sordum. Başkanım "Kafesan şirketini biz mi batırdık. Batıranlar piyasada ortada. Bizim suçumuz günahımız ne? Onlardan hesap sorulmuyor" dedim. Başkan da üstüme yürüdü. Arkadaşlar araya girdi. Bir suçlu arıyorsan dibinde. Görmek istemiyorsan o sorun bizim değil. Bu Çiğli halkının sorunu. Biz ekmeğimizin her zaman peşindeyiz. Ölmek var dönmek yok" dedi.

EYLEM SONA ERDİ
İşçilerin resti akşam saatlerinde sonuç getirdi. Çiğli Belediyesi, çıkarılan 13 işçinin yeniden işe alınmasına karar verince, eylem sona erdi. Genel İş Sendikası 5 Nolu Şube Başkanı Naci Çetin, çıkarılan işçilerin yeniden işbaşı yapacağını, maaş konusundaki soruna ilişkin görüşmelerin sürdüğünü, 450 işçinin eylemi bıraktığını bildirdi. Çiğli Belediyesi'ne bağlı KAFESAN işçileri 6 ay önce toplu sözleşme farklarını alamadıkları gerekçesiyle 8 gün boyunca iş bırakma eylemi yapmıştı. İlçede 8 gün boyunca toplanmayan ve biriken çöpler nedeniyle sokaklarda çöp dağları oluşmuştu. 8 gün sonunda anlaşma sağlanınca çöpler tekrar toplanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rest, krizi çözdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN